Запалення родимок: причини, методи лікування, реабілітаційні заходи

Родимки – це вроджені або придбані пігментні утворення на шкірі, які можуть підніматися над епітелієм або розташовуватися з ним на одному рівні.

Вони локалізуються на шкірному та епітеліальному покриві людини, мають різні форми і різні розміри.

Чому з’являються родимки?

Пігментні родимки, вроджені чи набуті, представляють собою клітини з підвищеною кількістю меланіну – їх називають невуси.

Судинні родимки – гемангіоми – мають червоний колір і формуються з змінених судин.

Причини появи невусів і гемангіом:

 • генетика;
 • вплив ультрафіолетового опромінення, особливо його надмірна кількість;
 • гормональні зміни;
 • вірусні впровадження;
 • травми шкіри різного характеру.

У більшості випадків пігментні новоутворення носять доброякісний характер, однак може спостерігатися запалення родимки, а в подальшому її переродження в злоякісну форму.

Причини запалення родимки

Причиною запалення можуть бути наступні дії:

 • травматичні дії – одноразової чи постійного характеру – наприклад, невуси, розташовані в «незручному місці», іноді натираються білизною;
 • тривале перебування на сонці, навіть якщо ніяких ознак того, що засмага був надмірним, не виявляється;
 • зміна гормонального балансу під час дорослішання, при вагітності, якщо вагітність закінчилася несвоєчасним перериванням, при вживанні гормональних засобів.

Чим більше родимок на тілі і чим вони більші, тим більший ризик переродження.

Симптоми запалення родимки

Які б причини не викликали запальний процес в області невуса, необхідно звертатися до лікаря, якщо з’явилися наступні симптоми:

 • змінилися розміри, колір або всі разом;
 • з’явилися неприємні відчуття в області новоутворення – свербіж, поколювання, болючість при пальпації або дотику;
 • шкіра навколо невуса змінила колір – побіліла або почервоніла;
 • з’явилося лущення шкірного покриву;
 • контури стали нечіткими, виникла асиметрія;
 • у місці новоутворення виникла кровотеча, утворилася скоринка, тріщини.

Лікування запалення родимки можна проводити вдома, власними силами, але спочатку слід нанести візит до лікаря. Меланома – це один з найбільш важких і швидких видів раку, протікає важко і метастази з’являються протягом короткого часу. Прогноз на одужання несприятливий, і зупинити захворювання можливо, тільки виявивши його на ранній стадії.

Діагностика небезпечних станів

Після огляду зазвичай призначається лікування, щоб зупинити запальний процес. На цьому етапі – якщо є сумніву в доброякісності новоутворення – проводять біопсію.

В даний час характер новоутворення з’ясовують після проведення дерматоскопії. Шкіра оглядається з допомогою ручного або електронного дермоскопа. Використання приладу, виготовленого з світлового джерела і системи лінз, і сполученого з комп’ютером або з фотоапаратом, значно полегшило діагностику невусів. До того ж з’явилася можливість спостерігати зміни новоутворень в динаміці – проблемні зони зберігаються у вигляді файлів або фотографій, і надалі є можливість порівняння.

Мінусом дерматоскопії є неможливість виявити злоякісний процес, якщо він не діагностований з самого початку. У цьому випадку вдаються до спектрограмме, а потім беруть матеріал для біопсії.

Якщо запалення невуса не представляє небезпеки для здоров’я пацієнта, то лікування проводиться амбулаторно або в домашніх умовах.

Усунення запалення невуса

Якщо шкіра лущиться або почервоніла, то можуть бути використані такі засоби для усунення запалення навколо родимки.

 1. Місце травми змащують лляною або обліпиховою олією.
 2. В аптеці продається мазь – після консультації з лікарем – має одночасно протизапальні та пом’якшуючі властивості, наноситься на шкіру до усунення запалення.

Коли родимка травмована механічно, то застосовуються інші методи:

 • припікання навколишнього невус шкіри будь-яким спиртовим розчином з чистотілом, прополісом або календулою;
 • застосування мазі з антибіотиком або присипання її порошком стрептоциду;
 • використання цинкової або саліцилової мазі.

Якщо стан тканини навколо новоутворення не покращився, а з’явилося ущільнення або запалення посилився, необхідно повторно звернутися до лікаря.

Видалення невусів

В даний час видалення новоутворень проводяться такими методами. Електрокоагуляція – вплив струмом високої напруги. Метод безкровний, точний, шрами і рубці малопомітні.

Висічення скальпелем – спосіб, перевірений на багатьох поколіннях. Зараз його рекомендують робити тільки при наявності великих новоутворень або при їх озлокачествливании. Виконується під наркозом, залишаються шрами.

Найбільш безпечним і сучасним вважається лазерний метод. Операція проводиться під місцевим наркозом, кровотеча відсутня, висока точність, навколишні тканини не травмуються. Реабілітаційний період з часу мінімальний.

Після видалення родимки іноді з’являється запальний процес в лунці в області лунки або шва. Чи свідчить про подібний стан розвитку онкологічного процесу?

Запалення після операції

Найчастіше причиною запалення лунки після видалення родимки є порушення лікарських рекомендацій.

Те, що родимку потрібно берегти від потрапляння ультрафіолетових променів і травмування, знають усі, а от після видалення невуса лазером вважають, що відразу ж можна повертатися до звичайного життя.

Між тим під час реабілітаційного періоду потрібно за місцем операції певний відхід.

Шви перев’язують, лунки припікають антисептиком, від локальних обмивань на час доведеться відмовитися. Після утворення скоринки віддирати її не можна – вона повинна відійти самостійно.

Коли чорна кірка відсихає, і залишається рівна рожевий тоненький шар, потрібно як і раніше уникати сонячних променів. Якщо прикрити місце видалення неможливо – лунка знаходиться на відкритому місці – на тіло потрібно наносити сонцезахисний крем з високим рівнем ультрафіолетової захисту.

Ультрафіолетове опромінення може викликати регрес новоутворень, які починаються з пигментирования ділянок, які вже були прооперовані. Захисні заходи необхідно приймати до тієї пори, поки шкіра на місці лунок родимок за якістю не буде збігатися з навколишнього плоттю.

Якщо віддалялися невуси, які перебували в стадії переродження, то надалі доведеться постійно аналізувати, як після видалення веде себе проблемна зона.

При найменших ознаках переродження необхідно звертатися до онколога.

Якщо після операції виникли рубці, їх можна зменшити за допомогою допоміжних засобів. Можна наносити на шрами препарати для розсмоктування рубцевої тканини та повернення еластичності шкіри тільки після остаточного загоєння рубців.

Зараз з’явилося дуже ефективний засіб для усунення шрамів невеликого розміру – розсмоктуючий силіконовий лейкопластир. З домашніх засобів можна порекомендувати масло какао.

Грубі рубці після видалення родимок замаскувати неможливо.

Якщо є така проблема, то її можливо вирішити тільки за допомогою косметичної хірургії.

Не здумайте видаляти родимку самостійно! Це може призвести до плачевних і незворотних наслідків!

Залишити коментар