Як зберігати капусту – корисні поради

Як зберігати капусту в домашніх умовах? Це питання актуальне не тільки для дачників, але і для більшості міських жителів.

Необхідність запасів на зиму обумовлена двома причинами: взимку ціни набагато вище, ніж влітку, а якість не дуже хороша. Що стосується зберігання, то воно повинно бути правильним, в іншому випадку вітаміни або корисні мікроелементи зникають.

Правила збереження капусти на зиму

Є кілька правил:

 • Вибирають тільки кращі головки. Якщо качан вже зіпсовано, то зберегти його довго не вийде. І через нього зіпсуються інші головки;
 • Знімають верхні листки і відрізають ніжку. Увага! Не варто занадто очищати качан;
 • Миють. Для цього використовують холодну проточну воду. За допомогою цієї процедури мінімізується ймовірність наявності під листям бруду або личинок комах. Мокрі головки старанно промокають сухим рушником.

Білокачанна, брюссельська капуста пекінська готуються до зберігання майже за одним і тим же правилам, але враховуючи нюанси в кожному окремому випадку.

Як зберігати капусту на балконі

Якщо немає льоху, а заготовки на зиму потрібні, то хорошим варіантом є балкон. Однак місце повинно бути заскленим і утепленим. В іншому випадку продукти довго не протриматися.

Слідкуйте і за тим, на скільки часу відкриваєте вікна на балконі взимку. Якщо температура буде надто низькою, то качани подмерзнут і швидко зіпсуються.

Для збереження кожного вилка потрібно:

 1. Загорнути голівку у вощений папір або харчову плівку;
 2. Покласти на стіл або шафа на балконі якомога вільніше.

Зверніть увагу! Стан качанів потрібно постійно перевіряти. Взимку це роблять раз в місяць. Але чим ближче до весни, тим частіше перевіряють якість овочів.

Такий спосіб – тільки для білокачанної капусти. А ось для брокколі, пекінської, кольоровий цей метод не підходить, так як сорти досить примхливі, тому швидко зіпсуються в таких умовах.

Як зберегти капусту в холодильнику

Квартира – невідповідне місце для вілков. Тому для жителів міста, холодильник – часто єдине доступне місце для зберігання овочів. Використовувати його можна таким чином:

 • Правильно підготовлені качани складають у відсік для овочів. Мінус – в’янення листя. Тому верхні періодично доведеться знімати і викидати;
 • Загорнувши кожний качан у харчову плівку. Тонкий поліетилен захистить верхні листки від в’янення і овочі залишаться свіжими тривалий час.

Залежить тривалість збереження овочів та від сорту. Довго може залишатися свіжою білокачанна капуста. Пекінську в домашніх умовах можна зберігати тільки в холодильнику, попередньо загорнувши кожний качан у поліетиленову плівку. Кольрабі зберігати в холодильнику можна, але всю зиму вона не протримається. Тому запасатися великою кількістю не варто.

Окремо варто розповісти про зберіганні в холодильнику броколі:

 1. Ніколи не мийте її перед приміщенням в холодильник. Так качани тільки швидше зіпсуються. Мити брокколі краще безпосередньо перед застосуванням;
 2. Пакет не потрібно закривати. Повинен бути доступ повітря до його вмісту;
 3. На дно овочевого відсіку полижите вологий рушник. Так створиться додаткова вологість і вміст пакетів залишиться свіжим на тривалий час;
 4. Якщо використовуєте морозильну камеру, кожна одиниця повинна бути поміщена в окремий пакет. В іншому випадку вся заморозка зіпсується в два рази швидше.

Що стосується зберігання таким способом цвітної капусти, то це можливо при дотриманні тих же правил, що і для брокколі. Але варто пам’ятати, що всю зиму цей сорт в холодильнику не пролежить, тому стратегічний запас варто розраховувати на півтора-два місяці, не більше!

Зберігання капусти в погребі

Зима для зберігання овочів не перешкода. Особливо в приватному будинку, де є погріб.

Як підготувати льох:

 • Температура в приміщенні повинна становити від -1 до +2. В таких температурних умовах овочі збережуть свіжість майже всю зиму;
 • Не ставлять качани на підлогу. Пам’ятайте, що в погребі сиро. Тому вилок почне гнити і зіпсується раніше часу. Краще просто складати на дерев’яні полиці або настил на підлозі. Так забезпечується доступ кисню до овочів;
 • Поява вогкості запобігають за допомогою прошарку соломи або листя лопуха між дерев’яним настилом і овочами;
 • На солому головки викладають у шаховому порядку. У цьому випадку циркуляція повітря ще краще;
 • Щоб не гнили верхні листки, укладати головки на підстил потрібно качанами вгору.

Також переконайтеся, що у погребі немає гризунів. Дерев’яний настил або полиці, перед тим як на них розміщують заготовки на зиму, ретельно промивають за допомогою антисептика і висушують. Пам’ятаєте! Вологе дерево прискорює гниття!

Якщо немає можливості складати в шаховому порядку, розкладають у ящики. Але при цьому кожен вилок упаковують в м’яку папір, наприклад, газету. Так вилки не будуть стикатися один з одним, а м’яка папір не порушує циркуляцію повітря.

Ще один варіант зберігання – під стелею в погребі. У цьому випадку при зборі врожаю не обрізають ніжку. Під стелею прибивають дерев’яну дошку або палицю. Відстань від палиці до стіни – не менше тридцяти сантиметрів. Качани підвішують на палиці, продевая через ніжку дріт або щільну нитку. Головне, вилки не повинні стикатися.

Зберігання капусти в піску на грядці

Цей спосіб підходить тільки для зберігання білокачанної капусти. Для збереження:

 1. Роблять на грядці в піску яму, глибиною – п’ятдесят-шістдесят сантиметрів. Діаметр ями дорівнює метру;
 2. Вилки складають у яму качанами вгору;
 3. Качани перекладають гілками хвої;
 4. Потім прикривають яму з допомогою листя, торфу, піску і снігу.

Вилки зберігаються в такій ямі зиму. Увага! Жителям північних областей такий варіант не підходить. Температура повітря – не нижче п’яти градусів морозу. В іншому випадку овочі швидко псуються.

Скільки зберігається капуста свіжа

Перед закупівлею вілков варто розуміти, що бути свіжими вічно вони не можуть. Тому важливо знати, скільки часу зберігається овоч в домашніх умовах взимку:

 • При кімнатній температурі не більше тижня;
 • На балконі – чотири місяці. Але тільки при дотриманні наведених вище правил;
 • В холодильнику без харчової плівки – місяць. Але тільки якщо вчасно знімати прив’ялі верхні листки;
 • У холодильнику з харчовою плівкою – до п’яти місяців;
 • Кольрабі залишається свіжою в холодильнику протягом місяця;
 • Пекінська– при використанні харчової плівки зберігається в холодильнику не довше п’ятнадцяти днів.

Якщо заморозити капусту, вона придатна для вживання протягом десяти місяців.

Зверніть увагу! Якщо використовуєте харчову плівку, періодично перевіряйте вилки на наявність конденсату на внутрішній стороні плівкового покриття. Якщо він з’являється, то поліетилен знімають, качан ретельно протирають і загортають в нову плівку. Перевіряти заготовки на наявність конденсату потрібно раз на півтора-два місяці.

І ще одне: якщо вирішите зробити квашену капусту, то її зберігають в бочках або скляних банках. Приміщення повинне бути прохолодним.

Якщо ви тільки починаєте робити подібні заготовки на зиму, то варто спробувати відразу кілька способів. Так ви визначите оптимальний варіант зберігання і зможете в наступному році використовувати домашні умови ефективніше.

Залишити коментар