Як відрізнити блювоту від зригування у немовляти?

Молоді батьки нагадують новобранців, що проходять курс молодого бійця. Все, що стосується новонародженої дитини, здається їм дивним, незвичайним, дивним і навіть лякає. Особлива тривога виникає, коли дитина починає вивергати назад тільки що поглинається грудне молоко або прикорм, чим викликає у батьків натуральну паніку і негайне бажання викликати швидку допомогу.

А чи не краще просто заздалегідь витратити час на те, щоб зрозуміти, яка принципова різниця між небезпечною блювотою і зригуванням у немовлят? Адже так можна не тільки зберегти величезну кількість власних нервових клітин, але і захистити немовля від прийому абсолютно непотрібних йому препаратів. Вагомі аргументи? Тоді, приступаємо!

Зригування

Отже, зригуванням прийнято іменувати «полегшений» варіант блювоти, яка не завдає дитині неприємних відчуттів, і супроводжується незначним виділенням молочної маси. Її обсяг не перевищує 5-30 мл, а чекати самого процесу слід чи не відразу після годування. Рідина зазвичай просто витікає з ротика, або виходить з нього у вигляді слабкого виверження полупереварившейся їжі. Зригування не вважається патологією, оскільки діагностується в більш ніж 70% новонароджених.

Відбувається воно часто, якщо малюка потривожити безпосередньо після прийому їжі. Тобто, якщо його почати перевертати, трясти, переодягати або стимулювати на участь у грі. Незрілість нервової системи в цілому і слабкий м’язовий клапан, що закриває верхню, «вхідні», частина шлунка, що і є основними причинами зригування у дітей, вік яких не досяг і одного року.

Зовнішні причини зригувань

Зригування можуть бути результатом наступних непрямих факторів впливу:

 • Перегодовування, з-за якого відбувається перерозтягання шлунка;
 • Заковтування повітряних мас, які потім починають виштовхувати їжу із стравоходу і шлунка. Зазвичай таке відбувається з-за невмілого прикладання до грудей матері, короткою верхньої губи дитини або його укороченою язичної вуздечки;
 • Метеоризму, чи то пак, усіма ненавиділа бухгалтерська спільнота газоутворення в кишечнику немовляти, яке супроводжується болями, здуттям, коліками і іншими неприємними симптомами;
 • Швидкої зміни пози тіла на вертикальну, яку батьки надають дитині безпосередньо після годування;
 • Тугого сповивання і тормошения по закінченні прийому їжі.

Періодичність, інтенсивність і тривалість

У новонароджених зригування починаються десь на 14-30 добу після появи на світ, коли у матері починає виділятися «зріле молоко. Їх періодичність і обсяг збільшуються до 20-30 дня позаутробного життя, і як показує акушерська практика, до 6-ти місячного віку подібні явища благополучно проходять.

Якщо зригування відбуваються надто часто, ніж турбують мати та її рідню, варто провести «пелюшковий» тест, і порахувати, скільки разів на добу дитина мочиться. Якщо він це зробить більше 12-ти разів, то їжі йому вистачає, а через рот виходять її надлишки.

У віці від 1-го до 4-х місяців малюк має право повертати назад або пару ложок неперетравленої їжі після кожного годування, або три відразу, але раз в день. Як це перевірити?

Просто налийте на пелюшку ложку звичайної води, і порівняйте пляма з тим, яке утворилося на одежинці спадкоємця.

Обтяжуючі фактори

Часто зригування у немовлят провокують саме самі батьки, які неправильно організовують режим харчування, практикую часті або рідкі прикладання, не дотримуються режим і невірно прикладають дитину до грудей.

Обсяги та частота виділень також безпосередньо залежать від високих психічних навантажень, які відчуває чадо: переїзди, плач, істерики, сварки всередині сім’ї, ненормальний догляд і багато що інше.

Характерні ознаки

Отже, щоб самостійно відрізнити синдром зригування від болісно і патологічної блювоти, у батьків новонароджених має відкластися наступна інформація:

 • неперетравлена їжа не повинна з’явитися більше двох разів за добу;
 • дитина нормально розвивається і набирає вагу;
 • у малюка не спостерігаються звичні блювотні позиви;
 • виходить маса має об’єм не більше 5мл за раз, в ній немає домішки крові або жовчі, вона сильно нагадує вихідне грудне молоко або суміш;
 • синдром зригування не впливає на комплекцію дитини, не змінює його поведінку, не заважає йому спати і не провокує пронос, не кажучи вже про здутті живота.

Як допомогти?

Щоб надалі не метатися між своїми особистими здогадками, припущеннями оточуючих і лікарськими термінами, правильно годуйте своє чадо, і не давайте йому багато їжі.

Перед прийомом їжі викладайте на животик, а після – трохи потримайте «стовпчиком». Якщо малюк харчується сумішшю, спробуйте її замінити на нову, або налаштуйте звичний режим.

Блювота

Блюванням прийнято іменувати складна рефлекторна дія, пов’язане з перезбудженням рецепторів блукаючого нерва або блювотного центру. Від попереднього явища вона відрізняється тим, що через рот, і навіть через ніздрі починає виходити вміст не тільки шлунку, але і верхніх відділів кишечника.

А відбувається це в результаті отруєння, інфікування або інтоксикації дитячого організму, патології органів, що беруть участь у травленні і засвоєнні їжі, порушеного речовинного обміну та інше.

Пам’ятайте, що блювання не буває у абсолютно здорових малюків, і якщо вона з’явилася, то негайно показати дитину лікарю – перше завдання кожного свідомого батьків.

За результатами аналізів та оглядів будуть встановлені істинні причини того, що відбувається, які можуть бути наступними:

 • Аномалії в будові або розвитку стравоходу;
 • Вади формування або подальшого розвитку відділів шлунка, його перегин;
 • Блювота часто сигналізує про збої в діяльності ЦНС, психогенних порушень та дисбалансі речовинного обміну;
 • Інфекції бактеріальної та вірусної етіології також провокують виділення блювотних мас;
 • Нерідко викликають блювоту банальні отруєння їжею, дисбактеріози, підвищене утворення газів та інше.

Відмінні риси

Переходимо до того, як відрізнити патологічну блювоту від зригування у немовляти.

Зверніть увагу на наступні типові симптоми:

 • Прийом їжі супроводжується розладами дихання;
 • Не зростає маса тіла;
 • Тім’ячко випинається, і відзначаються судоми;
 • Саме помітне, чим відрізняється блювота від природного зригування – це те, що маса має кислий запах, у ній проглядаються кров’яні згустки і ознаки жовчі;
 • Визначити небезпечний стан можна і по поведінці дитини, який починає плакати, турбуватися, кричати і не реагувати на звичні методи заспокоєння;
 • Кал набуває незвичний забарвлення, з рота малюка пахне кислим, блювання йде «фонтаном».

Вся складність того, як самостійно визначити блювання або зригування терзає тільце вашого чада, полягає в індивідуальності-його організму. Дітки по-різному переносять такі стани, що можуть ввести в оману своїх батьків. Саме тому не потрібно намагатися відрізнити третє або п’яте по черзі виверження блювотних мас, приписуючи їх гарному апетиту або «жадібності» грудничка, а скоріше отримати консультацію дитячого спеціаліста.

Оперативність іноді дозволяє уникнути дуже серйозних проблем – пам’ятайте про це!

Залишити коментар