Як утилізувати ртутний градусник?

Ртуть – речовина дуже токсична: виділяються пари зберігають свою активність протягом кількох років, тому його утилізація доставляє чимало проблем звичайній людині, адже просто у смітник його не покинеш.

Переважно з ртуттю люди стикаються, коли мають справу із звичайним градусником, без якого не обходиться жодна аптечка. Терміну придатності він не має, але трапляється так, що крихке скло розбивається. І як правильно утилізувати небезпечний предмет в такій ситуації, розуміють не всі.

Чому ртуть не можна просто викинути?

У побутових умовах надійно знищити ртуть неможливо: як тільки вона почне контактувати з повітрям, почнеться його отруєння.

При довгому вдиханні ртутних парів людиною вони, після попадання в легені, починають змішуватися з кров’ю і вражати внутрішні органи. Першочергово страждають печінка з нирками, потім серце, судини, головний мозок. За підсумком настає смерть, т. к. вивести з організму така речовина практично неможливо.

  • Первинна симптоматика отруєння ртутними парами проявляється через 6 год після контакту з токсином. Це можна розпізнати по металевого присмаку у роті, задишки, болю в епігастрії та мігрені, набуханні і кровоточивості ясен. Після починає рости температура тіла, з’являється діарея.

Особливу обережність фахівці радять дотримуватися сім’ям з малими дітьми: блискучі срібні кульки, у вигляді яких виходить ртуть з колби, привертають увагу малюків, що стає для них фатальним. Результат контакту дитини з даними речовиною буде вкрай невтішним.

Що робити при бажанні викинути ртутний термометр?

Якщо думка про утилізацію даного предмета Вас відвідала не в зв’язку з його приходом в непридатність, а, наприклад, через бажання відмовитися від використання небезпечної речі, і, відповідно, він абсолютно цілий, кинути його в смітник все одно не можна.

Будь-який тиск ззовні (сусідніх предметів, необережного кидка при навантаженні і т. д.) призведе до порушення тендітної колби, і вміст, вступивши в контакт з повітрям, почне отруювати навколишнє середовище. Зона, де лежить розбитий ртутний градусник, стане небезпечною для людини.

  • В відкритих джерелах можна зустріти поради утилізувати ртутний градусник в каналізацію або навіть закопати його в землю, або закупорити в пляшці з міцним розчином марганцівки (такі рекомендації дають співробітники МНС).

Фахівці заперечують розумність таких методів ліквідації небезпечного предмета, хоча, якщо ситуація зовсім безвихідна, і потрібно якомога швидше утилізувати ртутний градусник в домашніх умовах, це значно краще, ніж викидати його з вікна або кидати в сміттєпровід. Однак значно розумніше буде знайти контакти спеціалізованих компаній, які займаються знищенням подібних предметів. Причому, треба сказати, що вони можуть бути корисні не тільки при необхідності позбутися від ртутного градусника – енергозберігаючі лампи, теж містять ртуть, фахівці радять здавати їм, а не викидати як звичайні. Причини ті ж самі.

  • Аналогічно можна здати градусник в аптеку або муніципальну лікарню, де присутні спеціальні контейнери.

Єдина проблема, про яку не можна не сказати – неможливість відстежити, куди потрапить відданий приватної компанії градусник. Буде чи її представник досить добросовісним, щоб провести всі належні процедури щодо усунення токсично небезпечних відходів, або ж просто поведеться на легкі гроші і зробить те, що будь недосвідчена людина – просто скине сміття десь на звалищі (і добре, якщо не в межах міста). Як підсумок, стовідсоткової гарантії в тому, що і цей метод позбавлення від речі, що містить ртуть, вірний – ні.

Як утилізувати розбитий ртутний градусник?

Якщо якимось чином сталася така ситуація, що термометр виявився пошкоджений, першочергово потрібно дуже швидко зреагувати: не допускайте зволікання у подальших діях.

І обов’язково зберігайте спокій, інакше висока вірогідність помилки. Якщо в кімнаті знаходяться діти і тварини, їх потрібно моментально вивести за її межі (в ідеалі – на свіже повітря), т. к. шанси отруїтися парами ртуті у них вище за все чутливості організму.

Подальші дії такі:

  1. Якщо на вулиці прохолодно (температура нижче 18 градусів), відкрийте вікна та двері так, щоб вийшов протяг: це допоможе Вам вивітрити летючі молекули. Влітку, на жаль, цього зробити не вийде, оскільки тепле повітря стане недобру службу, зробивши ртуть ще небезпечніше, ніж вона була просто в закритому просторі.
  2. Надіньте рукавички, візьміть щільну паперову серветку, просочіть її рясно рослинним маслом. Захоплюючи ртутні кульки цією ділянкою, перенесіть їх в скляну ємність, для якої знайдеться щільно загвинчується або міцно надевающаяся кришка. Серветку слід покласти туди ж, остов градусника теж.
  3. У тих же рукавичках старанно вимийте підлогу, скориставшись засобами для дезінфекції.

Провітрювати приміщення (якщо дозволяє погода) потрібно протягом доби. Спати в цей день бажано в іншій кімнаті, особливо дітям. По можливості в той же день викличте МНС, щоб його співробітники провели обробку приміщення спеціальними складами, які максимально ліквідують летючі ртутні молекули.

Підводячи підсумок, слід ще раз сказати, що утилізувати ртутний градусник – розбитий або цілий – потрібно правильно: жодного сміттєвого відра. Тільки звернення до аптеки/лікарні, або спецслужби. Розсипалися кульки можна змітати віником або втягувати в пилосос: тільки зібрати в скляну ємність, дотримуючи всі запобіжні заходи.

Залишити коментар