Як розвивати високий співочий голос, з чим він пов’язаний?

Скільки емоцій породжує гарний спів! Велике задоволення викликає оперний репертуар, романси, ліричні неаполітанські пісні, відомі у всьому світі. Потужний емоційний вплив на психологічному рівні надає оперне мистецтво – складний жанр, де гармонійно поєднуються незвичайної краси музика, гарна драматургія, художнє оформлення, іноді і хореографія.

Сукупність художніх засобів благотворно впливає на глядачів, формує культурний рівень, хороший смак, любов до мистецтва, моральні якості.

Класифікація голосів

Діапазон звуків звичайного розмови коливається у межах однієї октави (4-6 тонів), у співаків він ширше (дві октави і більше). Розрізняють співочі голоси жіночі, чоловічі та дитячі.

У музичному світі використовують термін «регістр» голоси. Тембр співочого голосу жінок частіше у «верхньому» регістрі, до середнього відносять дитячі, до низького – чоловічі. Всередині кожного регістру певного тембру є звуки нижче і вище, властиві іншим тембром.

Так, тенор може брати грудні (низькі) ноти та фальцетные, недоступні для баритонів і басів.

Жінки

Головна відмінність – діапазон і тембр співочого голосу, його забарвлення (легкість звучання, «прозорість», насиченість фарб, потужна сила).

  • Сопрано – найвищий співочий голос у жінок, діапазон (1-2 октави повністю). Це перші партії в операх – юні дівчата, казкові персонажі. За характерним звучанням жіноче сопрано ділять на ліричний і, більш рідкісне, драматичне. Романтичних панночок і дам, пристрасних як Кармен, грають різні виконавці. Коли голос дозволяє легко справлятися з великими і стрімкими пасажами, фіоритурами в самому «верхньому» регістрі, його називають колоратурним. Приклади такого рідкісного оперного голосу: Снігуронька, Царівна Лебідь. Ліричне сопрано – Тетяна («Євгеній Онєгін»), драматичне – Наташа («Русалка»);
  • Меццо-сопрано значно нижче, з густими відтінками звуку, це арії вольових, сильних жінок, зрілих за віком (Кармен);
  • Контральто – найнижчий голос у жінок, оксамитовий, рідко зустрічається (Поліна з «Пікової дами»).

Чоловіки

Виділяють такі тембри:

  • Найбільш високий – тенор (його діапазон 1-я і мала октави). Як і сопрано «характерний» тенор має «серебристостью» звучання або деренчанням. Зустрічається у ролях або старого хитруна;
  • Баритон – м’який, оксамитовий, в ролях коханців (Онєгін);
  • Бас – самий низький тембр з раскатистыми, гудящими звуками зустрічається в партіях батьків, героїв (Сусанін);
  • Унікальний дуже високий співочий голос у чоловіків – тенор-альтіно (контртенор), він з незвичайною легкістю бере високі звуки 2-ї октави. Відповідає жіночого сопрано по тессуре. Такі партії – велика рідкість (Звіздар із «Золотого півника»).

При співі високих нот не всі задіяні голосові зв’язки, це дає можливість більш частих коливань, витягуються звуки вище

Баритони і «густі» баси постійно використовують і всіляко розвивають низький регістр.

Діти

Існують специфмические дитячі види співочого голосу:

  • Фальцет («помилковий» з італ.), інша назва фістула. Оперні співаки використовують тільки при необхідності особливого забарвлення звучання. Зустрічається у хлопчиків до голосової ломки;
  • Дискант – дуже високий дитячий тембр (у хлопчиків) з найтоншими звуками.

Рідкісні голоси

Як правило, чоловік не може говорити досить високим голосом і співати високі ноти, тенор-альтіно зустрічається рідко у чоловіків – аномальна природа, що дає можливість співати в жіночій тессуре.

У більшості чоловіків з контртенором голосовий апарат на етапі статевого дозрівання вдало мутував, це результат розвитку хорошого від природи потенціалу «високого» регістра — «головний», «фальцетный» тембр, (але не фальцет).

Дуже рідко у майбутніх контртеноров при віковій ламанні голос мутує незначно і залишається високим, але це дозволяє краще використовувати низький регістр для розширення діапазону. Нестандартна мутація у чоловіків, природа їхніх голосів не завжди з’ясовна, тому приписують містичні чинники.

Чому тенор-альтіно рідкісний голос у світі?

Не у всіх співаків верхній регістр може володіти якостями, які можна адаптувати під певний репертуар в цій манері. Мало хто прагне співати у високому регістрі, використовуючи його основним.

Відомий контртенор Великобританії А. Деллер у XX ст. відродив контртеноровое спів, як давню традицію. Він говорив, що багато співаки мають відмінні здібності, але бояться уславитися женоподібним. У інших просто немає здібностей, але є велике бажання навчитися такій манері співу. Професійна мала затребуваність сильно впливає на вибір манери співаків, «фальцетное спів» традиційно модно було тільки в Англії, Італії та Німеччини.

Медичний підхід до видів голоси

Медики теж пояснюють, з чим пов’язаний тембр голосу. Висота звуку залежить від частоти коливань голосових зв’язок, вони мають різну довжину, ширину і пружність.

Їх натяг здійснює перстнещітовідная м’яз (або «музична»), особливо сильно розвинена у професійних співаків. При скороченні вона нахиляється вперед, забезпечуючи голосовим зв’язкам натяг. При фальцетном звуці вона особливо важлива.

Найбільш довгі голосові зв’язки у басов (довжина до 25 мм, ширина до 4 мм), а самі вузькі і короткі має сопрано (довжина до 18 мм, ширина до 2 мм).

Сила голоси безпосередньо залежить від обсягу тиску повітря в подголосовой порожнини, а ступінь напруги зв’язок визначає амплітуду вібрацій. З віком фізичні показники змінюються.

Виходить, ніякої містики, види тембрів і голосовий діапазон залежить як від природних можливостей людини, будови гортані, так і бажання розвинути певні манери співу. Для цього є багато професійних вправ, рад, співаки вчаться цьому все життя.

Залишити коментар