Як розрахувати овуляцію при нерегулярному циклі: найдієвіші способи

Порушення менструального циклу – такий діагноз сучасні гінекологи ставлять кожної другої дівчини репродуктивного віку. Коли у жінки місячні наступають «точно за календарем», вона може безперешкодно вирахувати початок овуляції, а часом навіть знає, коли вона точно настане.

Але як зачати малюка, якщо овуляція «плаває»?

Про часи…

Здається дивним, чому наші бабусі народили п’ятеро і більше дітей у селах, де не було ні нормального медичного обслуговування, ні якісних медикаментозних препаратів, ні тим більше допоміжних репродуктивних технологій.

Бути може, нинішні лікарі просто лукавлять, і заробляють гроші на потенційно небезпечних для жіночої фертильності діагнози?

На жаль, це не так. Сучасне життя дійсно калічить здоров’я навіть молодих і життєздатних людей. Їжа, наповнена хімікатами і гормонами, незадовільна екологія, шкідливі звички, які є практично у всіх, агресивні ліки – все це природним чином накладає відбиток на репродуктивному здоров’ї.

Саме тому зараз так багато жінок з найрізноманітнішими гінекологічними патологіями.

Нерегулярний цикл можна назвати захворюванням (якщо він не ановуляторний в постійному режимі). Відомо, що ймовірність настання вагітності найбільш висока саме у фазу овуляції, яка настає у часовому проміжку між фолікулярної і лютеїнової фазою. Звичайний термін настання виходу зрілої яйцеклітини – 12-14-й день менструального циклу.

Але як розрахувати овуляцію при нерегулярному циклі, коли місячні приходять в різний термін? Адже в цьому випадку не врятують навіть струменеві тести, оскільки передбачуваний термін настання сприятливих днів просто невідомий мріє про потомство жінці?

Нерегулярні місячні: у чому може полягати проблема?

Всі ми знаємо, що регулярні менструації вказують на наш нормальний стан здоров’я і готовність в будь-який момент зачати і виносити дитину. Однак якщо в цьому механізмі трапляються збої, жінка довго не може завагітніти. Та й в цілому відчуває себе неважливо, адже і причини, і наслідки порушення менструальної функції однаково згубно впливають на здоров’я.

Тому якщо ви замислюєтеся над тим, як же визначити овуляцію при нерегулярному циклі, кращим рішенням стане звернення до фахівця і всебічне об’єктивне обстеження організму.

Врахуйте, що цикл не налагодиться саме собою, а його розлади будуть прогресувати. Це буває загрожує навіть настанням передчасного клімаксу, безпліддям, і іншими, не менш згубними наслідками для стану жіночого організму. Винятками тут стають тільки ті випадки, коли порушення менструального циклу є суто генетичними (опитайте на цей рахунок своїх найближчих родичок – маму, бабусь, сестру).

Що робити, якщо ви не є щасливою власницею на заздрість регулярного і точного як годинник циклу?

Насамперед, важливо з’ясувати причину такого розладу.

І нею може стати:

 • Постійний стрес, синдром хронічної втоми, виснаження нервової системи;
 • Спроби схуднути жорсткими способами в минулому і сьогоденні;
 • Вплив радіоактивних речовин, поганої екології, забруднення навколишнього середовища;
 • Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ);
 • Гормональні порушення в організмі (розлади в роботі надниркових залоз і щитовидної залози);
 • Важкі інфекційні патології;
 • Великі інтоксикації;
 • Системні патології (серйозні хронічні захворювання серця, судин, печінки, нирок або легенів);
 • Прийом деяких медикаментозних препаратів;
 • Інфекційні та неінфекційні ураження внутрішніх статевих органів і органів сечостатевої системи;
 • Ожиріння;
 • Генетичний фактор;
 • Різка зміна місця проживання;
 • Акліматизація.

Як бачите, існують і фізіологічні та патологічні причини такого розладу. Але в першому випадку воно ліквідується самостійно, або розцінюється в порядку норми. А в другому вони не усуваються, і повинні своєчасно піддаватися адекватної терапії.

Як розрахувати овуляцію?

Якщо ви вже відвідали лікаря, і він запевнив вас, що з вашим здоров’ям у загальному сенсі все в порядку, ви можете спробувати розрахувати овуляцію самостійно, використовуючи наведені нами методи. Врахуйте, що вони працюють не в кожному випадку.

Крім того, овуляція у деяких циклах може і зовсім не наступати. Ми також рекомендуємо вам уважно прислухатися до власного тіла – зазвичай жінки відчувають наближення овуляції за якими-небудь ознаками.

Наприклад:

 1. Нерізкі болі в нижній частині живота тягне або ниючого типу;
 2. Виділення з піхви;
 3. Поява «гормональні» висипань (зазвичай це великі і болючі прищі без гнійного вмісту, не обумовлені некоректною гігієною і алергічними реакціями).

Для овуляції характерні дуже щільні і густі виділення, які за своїм зовнішнім виглядом нагадують білок курячого яйця. Однак вони наступають в кінці відповідної фази, а отже, планувати зачаття після їх виявлення вже безглуздо.

Існує спеціальний калькулятор розрахунку, який допоможе вам визначити і зафіксувати день настання овуляції. Так ви зможете скласти для себе цілий список сприятливих днів, коли зачаття найбільш ймовірно. До речі, це необхідно не тільки планують жінкам, але і тим, хто охороняється такими способами, як природне планування сім’ї.

Калькулятори розрахунку овуляції при нерегулярному циклі також існують, проте краще віддати перевагу не ручні, а автоматичні методи, на кшталт спеціальних додатків на комп’ютері та смартфоні. Ці програми фактично будуть робити все за вас, і навіть заздалегідь нагадувати вам, що «годину ікс» вже не за горами.

Базальна температура

Як ще вирахувати день овуляції при нерегулярному циклі?

На сьогоднішній день, найкращим і безвідмовно робочим методом є графік базальної температури. Його використання актуально як для повністю здорових в частині гінекології жінок, так і для тих, хто має які-небудь відхилення в цьому плані.

Ректальную температуру в разі вибору цього методу, однак, доведеться фіксувати постійно, на щоденній основі, протягом хоча б трьох місяців. Тільки після цього терміну ви зможете прийти до конкретних цифр.

Також вам потрібно ретельно відслідковувати будь-які коливання параметра – навіть якщо температура знизилася всього на 0,3 градуса, це може говорити про те, що овуляція вже відбулася. Цей спосіб підрахунку сприятливих днів годиться для дівчат надзвичайно організованих і відповідальних.

Вимірювати показники слід в ранковий час, не встаючи з ліжка. Причому буде краще, якщо ви прокидаєтеся досить рано. Для більшої переконливості варто купити собі кілька струменевих тестів на визначення настання овуляції в домашніх умовах. Їх слід виконувати протягом всіх днів циклу, які здаються вам овуляторными згідно з графіком. Це додасть точності вашим самостійним підрахунками.

УЗД

Самим дорогим, і водночас дієвим методом ідентифікації овуляторного періоду є динамічне спостереження за фолікулами допомогою УЗД. До нього звертаються в основному зневірені жінки, яким не шкода ні часу, ні грошей на обстеження, лише б в їх житті з’явився довгоочікуваний карапуз.

Перше УЗД проводиться на 7-8 день циклу. Потім процедура повторюється приблизно на 10-12 день циклу.

Якщо фолікул до цього часу досягає розмірів 18-21 мм, це говорить про швидке настання овуляції. Причому на сучасному обладнанні вдається відстежити навіть його розрив і конкретний день завершення фолікулярної фази.

Якщо на 10-12 день циклу фолікул все ще не дозрів, спостерігає лікар призначить вам додаткове відвідування. Якщо стався її розрив – можна приступати до активних спроб, і чекати «лелеки». А якщо ні, у вас можливі патології яєчників, які легко лікуються сучасними методами.

Як саме визначати овуляцію при нерегулярному циклі – вирішувати вам, залежно від власних можливостей і способу життя. Не втрачайте день овуляції і намагайтеся «зловити» його всіма способами.

Але якщо це зробити не вдається, не впадайте у відчай. У житті завжди відбуваються дива, яких ми часом зовсім не чекаємо. Нехай довгоочікуване материнство настане!

Залишити коментар