Як можна заразитися на туберкульоз: шляхи проникнення інфекції в організм

Статистика невблаганна – щороку близько 3 000 000 мільйонів чоловік вмирає з-за різних форм туберкульозу.

Тому не дивно, що людей цікавлять питання: як можна заразитися туберкульозом і наскільки велика небезпека зараження?

Коли існує ймовірність зараження?

Туберкульоз – захворювання, що викликається паличкою Коха. Так як даний мікроорганізм легко пристосовується до умов, він може з однаковою легкістю існувати практично у всіх органах. Проте більшою мірою схильні до ураження легені. Тому спробуємо з’ясувати, як можна заразитися туберкульозом легенів – найбільш поширеною формою патології.

Насправді заразитися туберкульозом легень одночасно і легко, і складно.

Все залежить від того, яка форма патології присутній у хворої людини. Найбільш небезпечна відкрита форма, так як при ній з легких хворого виділяються активні мікроорганізми, які і можуть призвести до зараження.

Закрита форма означає, що у хворого в організмі присутні неактивні палички Коха. Як і при відкритому типі, людина з закритою формою при розмові і кашлі виділяє мікроорганізми в навколишнє середовище, але при цьому ризик зараження практично відсутня. Закрита форма не вважається небезпечною.

Шляхи проникнення інфекції в організм людини

Тепер, коли ми з’ясували, що небезпечною для зараження є відкрита форма туберкульозу, розберемося, яким чином можна заразитися:

  1. Найпростіше заразитися туберкульозом повітряно-крапельним шляхом. При чханні, розмові, кашлі і навіть подиху з легенів хворої людини буквально вилітають палички Коха. Відстань, на яке вони можуть поширюватися, складає приблизно 10 метрів. При цьому варто врахувати, що мікроорганізми з повітря поступово осідають на побутових предметах і підлозі. Навіть в мікроскопічних висохлих крапельках слини і слизу продовжують перебувати активні джерела зарази;
  2. Контактний спосіб. В цьому випадку зараження відбувається через предмети, які в побуті використовує хворий. Особливо велика ймовірність проникнення палички Коха в організм здорової людини, якщо у нього маються пошкодження шкіри чи слизової оболонки;
  3. З другої причини логічно випливає третя. Пошкоджені слизові рота – прямий шлях до зараження, якщо мав місце поцілунок;
  4. Можна обзавестися туберкульозом від хворих тварин, якщо вживати напівсире м’ясо, некип’яченого молока;
  5. Ще один шлях зараження туберкульозом – внутрішньоутробний. На жаль, як би сильним не був плацентарний бар’єр, зафіксовані випадки передачі палички від матері плоду.

Не варто думати, що відсутність хворої людини в безпосередньому оточенні усуває ризик зараження. Паличка Коха – неймовірно живучий мікроорганізм. Наприклад, серед кімнатного пилу вона відчуває себе непогано і залишається активною протягом місяця.

Чому не всі хворі?

Дійсно, при такій активності палички Коха варто дивуватися, чому досі все населення земної кулі не зазнало масового зараження туберкульозом. Виявляється, підхопити мікроорганізм можна тільки в тому випадку, якщо контакт з хворим відкритою формою туберкульозу легенів триває не менше 8 годин. При цьому потрібно контактувати протягом півроку. Разовий контакт майже не залишає шансів для мікроорганізму зміцнитися у здорових легенів.

До речі, у випадку, якщо людина вже колись хворів даною патологією або лікувався не менше 2-х тижнів, ризик повторного інфікування дорівнює нулю.

Чому так відбувається?

Справа в тому, що здорові легені населяє безліч захисників, які практично моментально розправляються з непроханими гостями. Навіть якщо якась частина хвороботворних організмів вціліє, не варто побоюватися хвороби за умови відмінної імунного захисту. Палички настільки ослаблені атаками захисників, що не зможуть вести активне життя.

Чому ми заражаемся?

Якщо захист легких настільки надійна, чому люди продовжують заражатися туберкульоз? Відповідь на це питання одна – зниження імунного захисту. Можна тривалий час носити в організмі сплячу паличку Коха, але як тільки з’являться відповідні умови, вона відразу прокинеться і почне свою руйнівну діяльність.

До послаблення імунітету можуть призвести хронічні захворювання, стреси, погане харчування.

Все це послаблює захисний бар’єр і дає шанс збудника патології. До речі, необов’язково в цьому випадку можна захворіти на туберкульоз. Мікроорганізми з легкістю подорожують по тілу, розміщуючись у таких органах, як кістки, нирки, тканини головного мозку та інші.

А чи не пора бити тривогу?

Сьогодні рідко можна зустріти повністю здорової людини, чия імунна система здатна дати гідну відсіч інфекції. Можна вважати ризик зараження з-за цього підвищеним? Напевно, так. Але практика доводить протилежне.

Статистика стверджує, що заразитися не так просто. За її даними, протягом року один пацієнт з відкритим туберкульоз заражає 14 осіб. І лише у одного з них виявляються симптоми захворювання. У всіх інших палички Коха благополучно дрімають.

Тим не менш, хотілося б знати, в якій частині населення ризик захворіти на туберкульоз вище?

Перш за все, це молодь. За тією ж статистикою більший ризик заразитися присутній у віці 25-30 років.

Ще одна група ризику – ВІЛ-інфіковані. Також підвищується ймовірність зараження при патологіях легень, нирок, крові, цукровому діабеті. Не останнє місце в списку займають і онкохворі.

Якщо ви не перебуваєте ні в одній з цих груп, ризик зараження мінімальний. Тому загартовуйте свій організм, зміцнюйте імунітет і викиньте з голови думки про велику ймовірність підхопити активну паличку Коха. Будьте здорові!

Залишити коментар