Види операцій на перегородці носа

Пошкодження носової перегородки викликає ряд проблем і ускладнень. Сучасна хірургія пропонує кілька варіантів виправлення перегородки. У звичайних лікарнях, на жаль, не завжди є обладнання для виконання процедур за інноваційними методиками. У модернізованих і, як правило, приватних клініках більшість подібних заходів проводиться за допомогою лазера.

Причини деформації

Деформація носової перегородки (пластини) виникає в будь-якому віці.

Зазвичай патологічне зміщення кісток і хряща відбувається під впливом наступних факторів:

 1. Аномалія розвитку. Вроджена патологія виникає ще в період внутрішньоутробного розвитку, або безпосередньо в процесі розродження (вивих носового хряща), або під час розвитку скелета у дитини через нерівномірно росту кісток (пр. при рахіті);
 2. Травма – механічний удар в цю область. Варто відзначити, що найчастіше операція на пошкодженій перегородці носа проводиться саме з цієї причини;
 3. Захворювання носової порожнини. Як правило, порушення відбувається на тлі патологій структур органу, наприклад, при збільшенні раковин. У даній ситуації теж може знадобитися хірургічне втручання на перегородці.

Операція на носі: коли викривлення перегородки перешкоджає диханню

Якщо носове дихання утруднюється, тимчасово відновити його можна за допомогою судинозвужувальних препаратів. Але не можна застосовувати останні протягом тривалого часу, тому хірургічне втручання рано чи пізно стає єдиним способом вирішення проблеми.

Які ж види операцій роблять?

 1. Септопластика – це загальна назва сучасних технологій оперативного втручання, коригуючого перегородку: передбачається використання інноваційних інструментів – ендоскопів, лазерів та ультразвукової апаратури;
 2. Підслизова резекція – радикальне втручання: викривлення прибирається за допомогою часткового чи повного видалення кістки і хряща. Маніпуляції виконуються долотом і молотком. Нова частина органу формується з слизової оболонки та окістя (охрястя). Цей варіант належить до найстаріших;
 3. Ультразвукова кристотомия – радикальне виправлення, застосовуване при сильних порушення. Тканини швидко розсікають ультразвуковим ножем, в процесі розрізання відбувається зварювання капілярів, тобто процедура супроводжується мінімальними крововтратами;
 4. Ендоскопічна септопластика – операція, яка проводиться під контролем відеообладнання, що дозволяє дуже точно провести практичним мікроскопічні маніпуляції;
 5. Лазер – найдосконаліший метод на думку фахівців. Його застосування дозволяє уникнути крововтрат, крім того, не виникає післяопераційний набряк, відновлювальний період скорочений до мінімуму. Однак істотним недоліком даної технології є неможливість її застосування при складних деформаціях;
 6. Екстракорпоральна септопластика лазером – метод, що відрізняється низькою травматичністю і самим коротким періодом відновлення;
 7. Септоринопластика – комбінованої захід. Цей варіант має як функціональне значення (виправлення патології), так і естетичну (пластика зовнішньої частини органу дихання);
 8. Реимплантация – реконструкція допомогою пересадки хрящової тканини.

Показання та протипоказання до операції

Виправлення патології лазером або будь-яким іншим хірургічним методом застосовується не завжди.

Існують конкретні функціональні порушення, які є прямими показаннями до заходу:

 1. Дуже утруднене дихання через ніс в результаті якого спостерігається кисневе голодування;
 2. Часті захворювання ЛОР-органів;
 3. Фізіологічні або анатомічні порушення, які спровокувало викривлення;
 4. Періодичні кровотечі.

До загальних протипоказань до проведення заходу є такі стани: інфекційні, запальні, онкологічні захворювання, ознаки лихоманки; підвищений артеріальний тиск; вік менше 18 років; патології згортання крові; період менструацій у жінок.

Як роблять операцію на викривлену перегородку носа?

Перед заходом завжди проводять ряд обстежень, які включають в себе стандартні діагностичні процедури:

 • лабораторний аналіз крові;
 • флюорографію;
 • рентген носових пазух;
 • електрокардіограму;
 • огляд стоматологом і терапевтом.

Також необхідна консультація анестезіолога, який підбере вид знеболювального, з ним же обговорюються можливі алергічні реакції на анестезію. За 30 хвилин до самої операції вводиться заспокійливе і інші препарати, якщо в них є необхідність.

Розглянемо найпопулярніший варіант – операція на перегородку носа з ендоскопом та лазером – ендоскопічна спетопластика. Найчастіше таке хірургічне втручання проводиться під місцевою анестезією, але не виключається і застосування загального наркозу. В залежності від складності патології час заходу варіюється від 30 до 90 хвилин.

Всі маніпуляції лікар виконує під контролем відеокамери. Це дозволяє робити високоточні розрізи. А обробка лазером зводить до мінімуму крововтрату і виконує ще одну функцію – знезаражує.

Така операція на ніс супроводжується розшаруванням слизової оболонки в зоні перегородки. За допомогою спеціальних інструментів вирізають деформовані тканини (кісткову і хрящову частину). Після цього вони особливим чином випрямляються і повертаються на місце. В кінці процедури накладаються шви.

Операція з видалення викривленої перегородки в носі

В даному випадку мова йде про підслизової резекції. Розрізи роблять всередині порожнини, так що рубці згодом невидны. Особливістю заходу є те, що слизова оболонка зберігається, але сама перегородка стає тонше, так як вона вже буде складатися не з хряща, а з фіброзної тканини.

Якщо деформація занадто сильна, щоб не змінилася форма носа, вставляється рівна кісткова пластина, вилучена з глибоких відділів органу. Після операції вставляються вищезазначені тампони, які витягуються через 48 годин.

Надалі потрібно буде позбутися від кірок і згустків крові в носі, а також проводити профілактику приєднання інфекцій. Лікар призначається антибіотик, який потрібно приймати протягом 5 діб, а також зрошення сольовими розчинами.

Якщо накладалися шви з поліаміду або кетгуту, то вони самостійно розсмокчуться і відпадуть разом з кірками.

Як правило, нормальне дихання відновлюється через 2 тижні. Не рекомендується в післяопераційному періоді займатися спортом, відвідувати лазні/сауни.

Післяопераційний період при ендоскопічної лазерної операції на перегородку носа

Зараз для загоєння використовуються спеціальні тампони, мають полімерне покриття, просочені антибіотиками і кровоспинними засобами. Вони видаляються зовсім безболісно через добу з моменту операції лазером.

Варто відзначити, що пацієнт може відправитися додому саме після видалення тампонів. Звичайно ж, у домашніх умовах необхідно буде виконувати деякі приписи лікаря. Повністю орган відновлюється приблизно через одну-два тижні.

Використання лазера для виправлення дефектів носової перегородки – оптимальний варіант хірургічного втручання. Його застосування супроводжується мінімальним ризиком розвитку ускладнень.

Однак результат багато в чому залежить і від інших факторів: правильної та своєчасної діагностики, способи та проведення операції, досвіду лікаря, якості післяопераційного догляду та дотримання рекомендація фахівця.

Можливо виправлення викривленої перегородки носа без операції

У ряді випадків вдаються до допомоги остеопатії. Фахівці цієї сфери, звичайно ж, можуть допомогти, але далеко не завжди. Полегшити стан, купірувати симптоми можна за допомогою різних медикаментозних засобів, наприклад, судинозвужувальних крапель, антибіотиків, спреїв, промивань.

Однак такі заходи дозволяють отримати тільки тимчасове полегшення, вони не усувають причину проблеми, тому рекомендується провести операцію якомога раніше.

Позбутися від патології і запобігти її прогресування в майбутньому можна лише з допомогою оперативного втручання.

Залишити коментар