Вчимося правильно в’язати лицьові і виворітні схрещені петлі спицями

Коли дивишся на чудові в’язані речі, їх вигадливі візерунки, будь-то об’ємні светри з товстої шерсті в скандинавському стилі або легкі ажурні кофтинки і спіднички, здається, що створити такі вироби – труд важкий, складний і кропіткий.

А адже насправді, всі ці хитросплетіння складаються з комбінацій простих елементів. Напрацювавши певний досвід і швидкість, можна спокійно братися за великі речі з візерунками. Результат окупить всі тривоги і вкладені зусилля.

Отже, якщо ви тільки вперше взялися за спиці, відразу слід навчитися в’язати лицьову і виворітну петлі.

Як виконувати прості класичні петлі?

Основою плетіння спицями практично будь-яких речей є лицьові петлі.

Вони виконуються легко і швидко. На початку роботи на лівій спиці повинні бути набрані петлі. Далі потрібно праву спицю завести в першу з петельок, які знаходяться на лівій.

Робити це необхідно в напрямку зліва направо. Ввівши інструмент, треба захопити їм вільну нитку і витягнути її в напрямі на себе. Вийшла нова петелька і буде тією, що нам потрібна. Такі ж дії проробляємо з усіма іншими петлі до кінця ряду.

За описом вам може здатися, що це складна і довга техніка, але насправді це зовсім не так. З часом ваші руки самі собою автоматично плести ці прості елементи один за іншим, а ви при цьому будете встигати дивитися телевізор або читати що-небудь. Полотно, виготовлене з одних лише таких елементів, називається платочної в’язкою.

Для того щоб отримати виворітні, потрібно праву спицю завести в петельку на лівій за направленням на себе за передню стінку петлі і витягнути через неї робочу нитку. Використовуючи одні тільки ці прості елементи в’язання вже можна виконувати гумку і панчішну в’язку, а також масу найпростіших візерунків.

Як треба в’язати скрещенную лицьову петлю?

Дуже часто у новачків виникають труднощі, коли в схемах для в’язання зустрічається позначення лицьовій скрещенной петлі (далі – ЛСП). Вона виконується так: праву спицю введіть за задню стінку першої з петель, які знаходяться на лівій. Підхопите нею робочу нитку і витягніть через петельку. То ж виконайте до кінця ряду. Як бачите, тут теж немає нічого складного. Полотно, що складається лише з схрещених петельок (далі – СП), виходить більш щільним і еластичним.

Чому стовпчики виходять нерівними?

Умільці часто вважають за краще СП для плетіння гумок тому, що в цьому випадку вони виходять більш рельєфними і пружними. Здається, що немає нічого важкого у виконанні таких елементів. Але в результаті не завжди виходить так, як хотілося б. Спробуємо зрозуміти, чому часом стовпчик з СП виявляється рівним, а часом ні.

Якщо придивитися уважно, можна помітити, що петлі в таких випадках провязывались по-різному. А конкретніше, це стосується виворітних петель.

Вони завжди розташовуються передній часточкою вперед на інструменті, незалежно від того, яким способом провязывалась лицьова петля. І в’яжуться вони завжди за передню стінку, якщо, ми не маємо на меті отримання скрещенной виворітного петлі. Якщо ж нам потрібна остання, то чіпляти петельку слід за задню часточку. При цьому вона повертається, і її стінки схрещуються (виворітна петля завжди повертається за годинниковою стрілкою).

Але різні способи провязывания виворітного СП вплинуть на те, як доведеться в’язати лицьову в наступному ряду. При провязывании її за передню часточку, повертаючи за годинниковою стрілкою, в наступному ряду лицьова СП провязывается за передню часточку, а поворот — проти годинникової стрілки. Ось така, здавалося б, непомітна деталь, куди повернеться петелька, дасть нам смугу «танцюючих» СП.

Виконуючи ж виворітну петлю за задню часточку (поворот також за годинниковою стрілкою), в наступному ряду лицьова СП провяжется за задню часточку (поворот за годинниковою стрілкою). Смужки з СП виходять рівними (всі петельки розгорнуті в одну сторону).

Тепер при виконанні СП враховуйте цей ефект.

Додаток з протяжки

Часто для того, щоб в середині полотна зробити непомітне додавання і не отримати небажаний отвір, необхідно виконати лицьову скрещенную петлю з протяжки.

Техніка цього прийому така:

  • вводимо праву спицю в потрібному місці під протягання (нитка, яка знаходиться між сусідніми петлями) за напрямом на себе (справа наліво);
  • захоплюємо нитку і витягуємо додаткову петлю;
  • виконуйте такі додавання 2-х і більше особових схрещених петель стільки разів (у різних місцях з протяжки), скільки того потрібно за схемою.

Де використовуються?

Якщо, використовуючи СП, виконати все полотно, воно буде схоже на пов’язане простими класичними петлями, тільки трохи щільніше і більш еластичною. Щоб рукавиці і шкарпетки якомога довше зберігали форму і носилися, ще наші бабусі в’язали їх таким способом.

Схрещені петлі можуть виступати елементом узору, в такому випадку потрібно строго дотримуватися схеми.

Зазвичай СП використовуються для виділення певного місця в узорі. Досить часто вони застосовуються в японських схеми в’язання шалей, а також інших випадках, коли необхідно виділити ділянку малюнка.

Якщо ви вдивіться в зразки японських схем, то побачите, що, наприклад, при плетінні бічних листочків або при виділенні малюнка на гладкому тлі, з боків від нього провязывается ЛСП.

Також цей елемент використовується в облямуванні самого листка — як бічних листочків, так і середнього листочка.

На візерунку це ефектно кидається в очі, і навіть лицьова гладь (ряд звичайних петель) відразу ж відрізняється, і стають помітні контури того візерунку, який хотіли виділити, а ще помітно, що це різними способами пов’язані петельки. Таким чином, рельєф узору виглядає об’ємно (красиво).

У светрах, шалях, спідницях та інших виробах СП, як правило, виконують для виділення стеблинок, квіток, жилок на листочках, у різних геометричних контурах. Найбільш ефектно виглядають ЛСП на гладкому полотнище.

Також СП використовуються при в’язанні суконь, сумок, шапочок, і ще різних інших виробів. Саме коли все полотно виконано гладдю, а на його тлі в’яжеться об’ємний візерунок, який не можна втратити серед полотна. Об’ємно виділений контур кожної деталі дає кращу можливість розгледіти візерунок, а не сіліться його вгадати.

А бувають і випадки, коли потрібно заховати дірочку або зробити накид. Тоді виконують СП, завдяки чому в’язання виходить більш щільне.

Ще кілька порад початківцям

  • Щоб не отримати сумний результат по закінченні роботи, вибирайте пряжу і інструменти, які вказані в описі;
  • Тримайте під рукою гачок, щоб підхоплювати втрачену петельку;
  • При використанні у в’язанні СП до пряжі особливих вимог немає — візьміть таку ж, з якої би ви пов’язали полотно звичайними петлями. Наявність у малюнку цих елементів на витрата пряжі впливає теж незначно
  • У різних схемах позначення СП відрізняються. В описах їх іноді іменують «виворітними за задню стінку» і «лицьовими за задню стінку». Тому перед початком в’язання уважно вивчіть схему і опис, переконайтеся, що ви все правильно зрозуміли в них, зв’язавши невеликий зразок (розміром приблизно 15х15 см);
  • Не беріться відразу за плетіння складних речей: вашим першим виробом повинно бути щось дуже просте, начебто шарфика.

Ну ось, тепер ви знаєте, як виконувати схрещені виворітні і лицьові петлі, і зможете з легкістю застосувати свої знання на практиці. Якщо ж вам було важко зрозуміти опис, спробуйте повчитися за допомогою відео-уроків в інтернеті.

Головне, не відступайте, практикуйте і радуйте речами ручної в’язки себе, своїх рідних і близьких. Творчих вам успіхів та натхнення!

Залишити коментар