Сухе молоко: користь і шкода, калорійність

Доступність в магазині продуктів харчування настільки розбалувала нас, що ми вже давно не купуємо те, що раніше завжди зберігалося в кухонних шафках наших бабусь. Давайте поговоримо про сухому молоці, користь і шкоду якого сьогодні просто забуті. А адже раніше саме цей продукт використовувався в рецептах і часто приходив на допомогу в скрутну хвилину.

Корисний склад

Чи замислювалися ви над тим, що будете робити, якщо на полицях магазинів раптом зовсім не залишиться звичного для нас свіжого коров’ячого молока? Напевно ні, адже уявити подібну ситуацію в сучасному світі досить складно. А ось жителі Східної Сибіру, де свіжі продукти прирівнюються до розкоші, ще в 18 столітті винайшли відмінний спосіб заміни коров’ячого молока. Шляхом тривалого виморожування місцеві умільці змогли виготовити з нього розчинний порошок, який і зберігається довше, і корисних властивостей практично не втрачає.

Для сучасної людини, яка проживає в центрі мегаполісу, сухе молоко видається звичайним продуктом хімічного виробництва. Прийнято вважати, що виготовляють його шляхом змішування особливого порошку з консервантами, що ніяк не може принести користі для організму. Однак насправді сухе молоко, яке ми бачимо на полицях супермаркету, у своєму виробництві зберегло традиції сибіряків. Єдина відмінність — выморозку замінили висушуванням, коли вміст коров’ячого вимені піддається тепловій обробці.

Що стосується складу такого молока, то вплив високих температур практично не впливає на чисельність вітамінів і незамінних макроелементів. Звичайно, в сухому продукті їх дещо менше, ніж у натуральному незбираному молоці, але різниця несуттєва. У сухому молоці вдосталь знаходиться кальцію, магнію, калію, натрію, сірки і вітамінів, особливо групи В.

Співвідношення білків, жирів і вуглеводів забезпечує для сухого молока калорійність майже 470 Ккал, що в 10 разів перевищує енергетичну цінність живого продукту з 1% жирністю. Не дивно, що при такому складі сухе молоко можна сміливо використовувати як заміну свіжому продукту:

  • Його особлива користь полягає у величезній концентрації кальцію, який, у свою чергу, бере участь в процесах зміцнення зубів, нігтів і кісткового скелета.
  • Спортсмени використовують суху масу для нарощування м’язової тканини. Це відмінна альтернатива хімічним білків.
  • Відновлене молоко рекомендується вживати людям, що страждають від діабету і гастроентерологічними захворюваннями, так як в ньому мінімальний вміст лактози.
  • Свою користь можуть знайти в цьому продукті і вегетаріанці. Входить до складу молока вітамін В12 аналогічний тому, який міститься в м’ясі.
  • Ще одна очевидна перевага – термічна обробка знищує всі бактерії і кишкові палички.
  • А завдяки наявності в ньому фенілаланіну і триптофану вважається, що саме сухе молоко здатне підвищити настрій, поліпшити якість сну і усунути головний біль.

На користь термічно обробленого продукту говорить і той факт, що найчастіше сухе молоко включають до складу сумішей для годування малюків і підживлення новонароджених.

Це треба знати!

Негативні наслідки від вживання сухого продукту ідентичні тим, які бувають після пиття свіжого незбираного молока:

  • В першу чергу якість товару буде залежати від вихідної сировини. Якщо корови харчувалися неякісної травою або в їжу були додані хімікати, то в сухому молоці їх концентрація буде значно вище норми.
  • Також сухий продукт не стане рішенням для людей з непереносимістю лактози. Звичайно, після термічної обробки її стане значно менше, однак повністю знищити лактозу таким способом не можна.
  • Не варто надмірно захоплюватися цим продуктом і літнім людям. Досить великий вміст кальцію не найсприятливішим чином впливає на відкладення солей і м’якість суглобових хрящів.

Є і ще один момент, який варто врахувати при покупці. Часто на прилавках можна зустріти сухе соєве молоко, користь і шкоду якого будуть зовсім іншими. Виробляють його вже не з коров’ячого сировини, а з рослинних жирів соєвого походження. А згідно з останніми дослідженнями, соя сприяє утворенню ракових клітин і негативно позначається на чоловічому здоров’ї. Тому якщо є вибір, краще купити продукт, випущений на основі пастеризованого коров’ячого молока.

Використання в кулінарії

Сухе молоко часто використовують в косметології для виробництва масок, шампунів і кондиціонерів для волосся. Але найбільше поширення продукт отримав саме в сфері кулінарних наук. Який додають у десерти і випічку, він забезпечує страви щільну консистенцію і приємний післясмак. А крем для торта, приготований на основі сухого молока, може зберігатися в холодильнику тривалий час без втрати якості.

Дуже часто сухе молоко використовують як основу для приготування відновного кисломолочного напою, наприклад, кефіру або ряжанки. У магазині можна зустріти пастеризоване молоко з додаванням сухого інгредієнта, але такий продукт дещо втрачає свої корисні властивості.

Будинки із сухого молока можна зробити сир, користь якого ні на грам не поступається натуральному продукту, і при цьому він не несе жодної шкоди для організму. Навпаки, домашній сир, приготований за таким рецептом, часто має приємний карамельний відтінок і цукеркове післясмак.

Говорити про переваги сухого молока можна практично нескінченно. Звичайно, термічний продукт дещо поступається за своїми якостями натурального коров’ячого молока, однак він стане незамінним помічником на кухні. А головне — його користь нічим не гірше, а в деяких випадках навіть краще свіжого аналога. Будьте здорові і пийте молоко з задоволенням!

Залишити коментар