«Смекта»: інструкція по застосуванню при отруєнні, як розводити, протипоказання

Інструкція по застосуванню «Смекти» вказує, що її складу утворений натуральним з’єднанням диосмектитом — сумішшю алюмінієвої і магнієвої солей кремнієвої кислоти. Воно володіє вираженими абсорбуючими властивостями та здатністю вступати у хімічний контакт з білками у складі вистилає шлунок і кишечник слизу. Такі особливості дозволяють «Смекте» згустити слиз, стимулювати секрецію її нових порцій, зв’язати і вивести з травного тракту порушують його роботу сторонні речовини та збудників захворювань.

Насправді ж силікати для «Смекти» давно вже не видобуваються в природі, а синтезуються штучно, як і понад 2/3 мінеральних сполук, які використовуються людиною у різних сферах життя і виробництва. Але у випадку з ліками це швидше добре, ніж погано, оскільки хімічно чисте з’єднання можна отримати лише в лабораторних умовах. А домішки з непередбачуваним складом і дією людям в організмі явно не потрібні.

Дія на організм

Сам по собі диоктаэдрический смектит (більш довге і складне назва того ж речовини) є ентеросорбентом. Тобто, «Смекта» здатна вибірково зв’язувати і виводити з порожнини органів травлення різні мікроорганізми.

Не можна сказати, що «Смекта» діє так вже селективно, але левову частку того, від чого вона рятує, і справді становлять шкідливі компоненти місцевої фауни» або їжі.

Крім того, «Смекта» допомагає слизу на внутрішній поверхні шлунка і кишечника щільніше огортати їх стінки. У результаті ліки перешкоджає їх контакту з кислотою/лугом (нормальної травної середовищем, яка стає небезпечною тільки при недостатньому виділенні слизу слизовою оболонкою), а також:

 • токсичними компонентами — опинилися в складі їжі або виділяються збудниками як продуктів життєдіяльності;
 • жовчними кислотами — неминучими компонентами кишкового травлення, які при певних обставинах (патології печінки і жовчного міхура) можуть виявитися навіть у шлунку;
 • сторонніми сполуками — при випадковому проковтуванні неїстівних включень (пилу, кам’яної крихти, кори, грунту, деталей іграшок, що часто трапляється з дітьми).

«Смекта» вважається повністю безпечною навіть для новонароджених, оскільки її чинне речовина (діосмектит) не розщеплюється травною системою і, отже, не засвоюється організмом. Крім диосмектита «Смекта», в залежності від затвердженої виробником рецептури і вікової групи, на яку орієнтований препарат, може містити глюкозу, її замінники (сахарин, сорбіт та ін.), ароматизатори (наприклад, ванільний, апельсиновий і ін).

Форми випуску та аналоги

«Смекту» виготовляють у вигляді порошку для розведення водою, розфасованого в пакети вагою по 3 г кожен. У вигляді готової суспензії «Смекта» не випускається. Аналогами ліки виступають:

 • «Неосмектин» — по суті, інша торговельна назва «Смекти»;
 • Активоване вугілля — як традиційний чорний, так і «білий», що представляє собою діоксид все того ж кремнію плюс допоміжні компоненти;
 • «Энеросгель» — препарат українського виробництва з метилкремнієвої кислоти в основі;
 • «Ентеродез» — російське порошковий засіб для приготування суспензій, діючою речовиною якого виступає повідон (полівінілпіролідон, синтетичний неусвояемый полімер);
 • «Полісорб» — порошковий аналог «Білого вугілля», так як він теж містить діоксид кремнію.

У ряду замінників «Смекти», незважаючи на їх більш низьку вартість, є свої переваги. Наприклад, «Ентеродез» (повідон) при таких же хороших в’яжучих властивостей не містить солей алюмінію (вони шкідливі для кісток і є підозри на їх токсичність для плода при вагітності). У той же час він, на відміну від «Смекти», стимулює роботу нирок, що може бути небезпечно при нефритах, гіпотонії, зневодненні.

Інструкція по застосуванню «Смекти»

Коло показань до застосування «Смекти» досить широкий. Основне її дія спрямована проти діареї, але препарат у вигляді суспензії призначають:

 • при нудоті і блювоті;
 • від печії;
 • при ротавирусе (кишковому грипі);
 • бактеріальних кишкових інфекціях;
 • при здутті живота;
 • від кольок, особливо у дітей;
 • при гастриті і виразці шлунка/кишечнику;
 • при похмільному синдромі (отруєння алкоголем).

На думку виробника, вагітність і грудне вигодовування не створюють обмежень до прийому «Смекти», так як вона не перетравлюється і не всмоктується в кров (а значить, і в грудне молоко).

Коли дають новонародженим

«Смекту» нерідко призначають при желтушке новонароджених — активному розпад плодового гемоглобіну в міру його заміни «дорослими» еритроцитами, придатними для легеневого дихання.

Еритроцити руйнуються з виділенням в кров великої кількості білірубіну — жовто-коричневого органічного барвника для калових мас і жовчі. А поки він знаходиться в крові, тканини та слизові оболонки тіла набувають характерний жовтуватий відтінок. Переробкою білірубіну в жовч і виведенням його лишків з твердими відходами кишечника займається повністю печінку. Але у новонароджених її ферментні системи поки нерозвинені. Тому протягом кількох днів після пологів шкіра малюка забарвлюється в жовтий колір.

У випадку з желтушкой новонароджених і немовлят «Смекта» пов’язує зайвий білірубін. Однак потрібно пам’ятати, що якщо застосування «Смекти» при проносі сумнівів не викликає, жовтяниця у дітей буває не тільки фізіологічної і в деяких випадках може загрожувати життю немовляти. Тому самостійне призначення «Смекти» в цьому випадку заборонено — спочатку потрібно встановити корені проблеми, що під силу лише лікаря.

Обмеження до прийому і побічні ефекти

В цілому відгуки лікарів про застосування «Смекти» підтверджують заявлену виробником універсальність і безпеку, але — за винятком таких випадків.

 • Затримки стільця. Суворе протипоказання до прийому «Смекти» у будь-яких дозах існує лише одне — гострий запор, особливо якщо вона викликана закупоркою кишечника (гельмінтами, пухлиною, в результаті завороту кишок).
 • Підозрілих симптомів. Препарат не рекомендований до прийому довше тижня, якщо травне розлад поєднується з блювотою, що не залежить від прийомів їжі, підвищенням температури, дефекацією майже не зміненою їжею.
 • Нульовий ефективності. Курс лікування «Смектой» тим більше слід припинити, якщо за тиждень симптоми, від яких її приймали, не зникли, посилилися, або до них додалися нові. У такому разі звернення до лікаря-гастроентеролога стає обов’язковим.
 • Індивідуальної непереносимості. «Смекта» протипоказана і при алергії на будь-які компоненти препарату, включаючи як діосмектит, так і допоміжні речовини (особливо ароматизатори).

Серед побічних ефектів від прийому «Смекти» інструкція по її застосуванню вказує лише можливість запору (тому її не можна приймати при вже спостерігається відсутність стільця). Плюс, препарат помітно знижує всмоктуваність будь-яких прийнятих одночасно з нею лікарських препаратів. І хоча мова йде не про побічний ефект, а про неминучих аспектах її дії, прийом «Смекти» з іншими засобами потрібно розділяти як мінімум годиною часу.

Небезпека солей алюмінію

Наявність в «Смекте» силікату алюмінію дозволяє пов’язати її потенційний шкоду і з його накопиченням в організмі, тим більше при частому або тривалому прийомі. Проблема в тому, що різні солі алюмінію входять до складу великої кількості засобів індивідуального догляду, і левової частки антацидів — засобів для усунення печії. Вони складають основу антиперспірантів, є в жіночій туші для вій, зубної пасти, креми для обличчя і тіла та ін.

Мова не завжди йде про силікатах, але завжди — про похідних алюмінію. У невеликих кількостях вони нейтральні по відношенню до нашого організму і навіть необхідні йому для нормальної життєдіяльності. Але з урахуванням такого числа їх джерел, включаючи безконтрольний прийом «Смекти», надлишок в організмі зустрічається все частіше.

В даний час вже вважається доведеною взаємозв’язок між передозуванням алюмінію у використовуваних засобах:

 • рак молочної залози;
 • хворобою Альцгеймера;
 • порушеннями з боку ЦНС, особливо периферичних відділів;
 • зниженням засвоєння вітамінів, мінералів і мікроелементів;
 • уповільненням розвитку та відновлення кісткових тканин;
 • деградацією білого і сірого речовини головного мозку.

Крім того, алюміній вільно проникає крізь плацентарні захисні бар’єри та в грудне молоко, приводячи до дефектів розвитку плоду. Деякі з таких відхилень несумісні з життям. Тому в даний час ні антиперспіранти, ні антациди на основі алюмінію майбутнім мамам вже не рекомендують. А все, що його містять засоби, що продаються на території країн ЄС, повинні бути забезпечені відповідними попередженнями на упаковці.

В РФ і країнах Східної Європи аналогічні закони поки не прийняті. Але в будь-якому разі доведеного шкоди алюмінію вже достатньо, щоб говорити про можливу небезпеку «Смекти» не тільки для матері, але й дитини. Тобто, її призначення в період вагітності, лактації та у віці до 10 років настав час скасувати. А оскільки «Смекта» спочатку є симптоматичним засобом, проводити з її допомогою профілактику печії або кишкових розладів тим більше неприпустимо.

Загальні схеми лікування дорослих і дітей

Що стосується того, як швидко діє «Смекта» при тих чи інших порушеннях з боку травного тракту, то на цей рахунок можна не переживати — досить швидко, протягом найближчих трьох-п’ятнадцяти хвилин (залежно від того, в якому відділі локалізований процес). Дорослим зазвичай призначають по одному пакетику «Смекти», тричі в день, в проміжках між прийомами їжі в розведеному половиною склянки теплої води вигляді. Дозування «Смекти» при отруєнні, особливо гострому, може бути підвищена максимум удвічі — до шести пакетиків на добу.

Відповідаючи на питання, як давати «Смекту» дитині, нагадаємо про можливу шкоду препарату. Але за винятком цього моменту, різним віковим групам дітей показані різні її дозування.

 • Діти до року. Їм рекомендовано приймати не більше одного пакетика в день за три і більше прийому разом з їжею.
 • Діти від року до двох років. Їм можна призначити два пакетики (6 р) «Смекти», у три-чотири прийоми на день разом з їжею або прикормом.
 • Діти старше двох років. Їм допустимо давати два пакетики «Смекти» в добу або підвищити дозу до трьох — залежно від вираженості симптомів.

 

Діти завжди п’ють ліки з небажанням, незважаючи ні на який ванільно-полуничний смак і присутність глюкози. Тому тема того, як розводити «Смекту» в пакетиках, зазвичай не дає спокою батькам. Оптимальним рішенням тут буде не розчинити рідку «Смекту» у воді, а вибирати страви з консистенцією, що дозволяє добре замаскувати домішка порошку «Смекти». Наприклад, додати засіб отцеженное грудне молоко, штучну суміш, фруктові пюре і каші, дитяче харчування, будь напіврідкий/рідкий прикорм або напій, особливо улюблений малюком.

Залишити коментар