Що таке акліматизація: симптоми, причини виникнення, можливість полегшити стан

У холодну пору року так хочеться погрітися на теплому сонечку і покупатися в морі. В даний час така можливість з’явилася навіть у сімей-бюджетників – придбати путівку в жарку країну не так дорого, особливо коли відпустка припадає на непопулярне час – не збігається з літом і можливими святами.

Симптоми акліматизації на море

Передчуття приємного відпочинку не виправдовується. Через 2-3 дня хтось із родини захворів – і, найчастіше – це діти. Дорослі теж відчувають нездужання, але пояснюють це хвилюванням, втомою, занепокоєнням за дітей і зміною часових поясів. Дорослі дивуються, де примудрилися підхопити інфекцію? Між тим це ще не хвороба. Так проходить акліматизація – організм пристосовується до нового клімату.

Симптоми акліматизації дійсно нагадують початок бактеріальної інфекції у дітей більше виражені, ніж у дорослих.

Симптоми адаптації багато в чому залежать від імунного статусу людини, його віку, загального стану здоров’я, індивідуальних реакцій організму.

Дорослим і дітям на звикання до нових умов потрібно не менше 10-14 днів – на жаль, їх немає, так як путівки зазвичай купуються на 7-10 днів. Саме тому лікарі не радять з дітьми, вік яких віком до 3 років, «зриватися» з місця на короткий час і вести їх «купатися» в умови іншого клімату. Адаптація у малюків проходить важко і ризик підхопити «місцеву» інфекцію у ослабленого адаптацією організму підвищується.

Маленьким діткам все одно, де плавати на море або в прогрітому надувному басейні на березі місцевої річки. Якщо путівка розрахована на короткий термін, дітей краще з собою не брати.

Симптоми акліматизації у дітей і дорослих багато в чому відрізняються. У дорослих після прибуття на місце з’являється тимчасова втома, погіршується травлення.

Через 1-2 дні стан різко змінюється – з’являється бажання рухатися, при цьому вони починають відчувати загальне нездужання. У дітей активність проявляється в перші 2 дні – так нервова система реагує на зміну обстановки.

Дітям все цікаво, і хвилювання, які навіть підсвідомо відчувають в дорозі дорослі, їх не стосуються. Вони не відчувають втоми. Підвищення рухової активності у дорослих починається одночасно з симптомами недуги у дітей.

Дитячий організм починає пристосовуватися до нових умов, і симптоматика та ж, що і після дорожньої втоми у дорослих.

Ознаки акліматизації:

  • слабкість;
  • запаморочення;
  • нудота, блювота і діарея «мандрівника» – реакція на нову їжу і воду;
  • субфебрильна температура;
  • гарячковий стан;
  • першіння в горлі;
  • посилене потовиділення.

У жінок може з’явитися розлад менструального циклу.

Як допомогти організму

Не варто для полегшення стану хапатися за аптечку і безконтрольно пити протиаварійні, протизастудні і – тим більше – антибактеріальні препарати.

Хвилюватися треба тільки тоді, коли температурний показник підійшов до 38?С. Це показує, що на тлі зниженого через адаптації імунітету в організм потрапила хвороботворна флора. У всіх інших випадках достатньо приймати вітамін С і пити побільше води. Дорослим достатньо випивати від 1,5 до 2 л води в день, а дітям необхідну кількість розраховують за вагою. Масу тіла дитини перемножують на 30 – це виходить необхідну кількість у грамах.

Наприклад, маляті, вагою 20 кг достатньо випивати між прийомами їжі і соків 600 г води – 2 склянки. Ні в якому разі не можна користуватися місцевими «чудодійними» джерелами або пити воду з-під крана.

Асортимент у магазинах зараз досить широкий, і якщо заздалегідь дізнатися, яку воду можна придбати в тій країні, куди попрямували на відпочинок, організму не доведеться до неї навіть пристосовуватися, що зможе вберегти від діареї.

У перші дні не варто багато рухатися або проводити весь час на пляжі. Втома і сонячні опіки можуть погіршити загальний стан. Щоб діти менше відчували змін, їм потрібно дотримуватися звичного режиму дня. На сонці їм навіть при відсутності неприємних симптомів слід перебувати тільки під час, коли воно менш небезпечне – до 10 годин ранку і після 16 годин вечора.

Більшість тризіркових готелів – не кажучи вже про комплекси підвищеної зірковості – мають на своїй території басейни та обладнані майданчики для відпочинку з навісами.

У жаркий час слід користуватися цими майданчиками для відпочинку. Ще один спосіб зменшити неприємні симптоми і позбутися від почуття втоми у перші дні – заздалегідь перейти на новий час. Перехід здійснюється поступово, за 1-2 тиждень до переїзду.

Проблеми з кишечником, якщо потрібно підвищити рухову активність, вирішуються в більшості випадків медикаментозно. Коли є можливість харчуватися в одному місці, умови хороші, нікуди «бігти» не потрібно, досить пити багато води, щоб нормалізувати водно-електролітний баланс, і організм сам пристосується до нових умов.

Повернення додому

Симптоми акліматизації після моря у дорослих і дітей протікають практично однаково.

Повертаються неприємні симптоми: ломота, температура, біль у горлі, втома… Оскільки клімат холодний, в цей час можливість підхопити вірусну чи бактеріальну інфекцію підвищується.

Не варто грішити на поганий кондиціонер і невдалих сусідів у транспортному засобі – реакліматизація завжди проходить важче. Щоб зимовий відпочинок не привів до проблем зі здоров’ям – доводиться повертатися на роботу на піку нездужання, що загрожує виникненням ускладнень – потрібно враховувати такі властивості організму. Якщо залишити собі на адаптацію пару вільних днів, то зняти гостроту проблеми вдасться до виходу на роботу.

Чи можна уникнути акліматизації?

Дорослі, які часто змінюють кліматичні пояси, пристосовуються до подібних умов і вже не відчувають неприємні симптоми в повній мірі. Нездужання перших днів швидко відступає.

Тим же, хто рідко залишає постійне місце проживання, адаптуватися до нових умов доводиться навіть при переїздах в своєму часовому поясі. Незвиклий до змін організм насилу пристосовується навіть до води.

У дітей організм завжди при акліматизації – навіть якщо хвороблива симптоматика виражена незначно – реагує на зміни. Зменшується фізична і розумова активність, змінюється імунний статус.

Однак при частих змінах організм вчитися мобільно реагувати, швидко відновлюється, і імунітет зростає. Можна умовно порівняти процес адаптації з загартовуванням. Виходить, що акліматизація навіть корисна?

Кожен організм по-різному сприймає зміни клімату, і ці індивідуальні особливості слід враховувати. Якщо дорослий і дитина постійно хворіє – спочатку на відпочинку, а потім після нього – не варто мучитися.

Якщо хочеться змін, варто вибирати цікаві місця у своїй кліматичній зоні або виїжджати в країни з схожим кліматом.

Залишити коментар