Про що може розповісти дерматоскопія родимок?

Дерматоскопія – це метод діагностики, завдяки якому можна візуально оцінити виникнення захворювань шкіри на ранніх стадіях. За допомогою апаратної діагностики багаторазово збільшується оглядова площа, і диференціюються новоутворення і родимки всього тіла, незалежно від їх місцезнаходження.

Показання для обстеження

Завдяки методом дерматоскопії можна вчасно виявити озлокачествливание новоутворень, так як він дозволяє оцінити структуру і параметри, зміни невусів. Дерматоскопія новоутворень шкіри обов’язково проводиться перед операцією по їх видаленню, щоб заздалегідь убезпечити пацієнта від можливих негативних наслідків.

Навіть ті родимки, які були все життя, під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів, що можуть змінюватися.

На ріст новоутворень впливають наступні фактори:

 • ультрафіолетове опромінення;
 • травми шкіри;
 • вікові зміни;
 • цукровий діабет;
 • захворювання щитовидної залози;
 • гормональні коливання.

У групу ризику входять світлошкірі люди і любителі сонячних ванн. Якщо якась родимка змінила свої обриси, розміри або колір, слід обов’язково звернутися до лікаря для перевірки її статусу – дуже важливо не пропустити розвиток меланоми – раку шкіри.

Ніякої підготовки до процедури не проводиться. Можна користуватися всіма звичайними косметичними засобами навіть перед самою процедурою – на показнику це не відображається.

Цифрова дерматоскопія

Обстеження проводиться за допомогою електронного дерматоскопу.

У інструментальний комплекс включені:

 • дерматоскоп;
 • відеокамера;
 • монітор;
 • комп’ютер;
 • програмне забезпечення.

Оцінка проводиться на підставі:

 • електронного вимірювання ділянки;
 • візуального з’ясування характеру країв невуса або папилломообразного новоутворення;
 • огляду структури поверхні;
 • вростання пігментованих клітин вглиб шкірного покриву.

В якості відповіді видається колірний графік з 3 зон, кожна з яких характеризує рівень небезпеки у відношенні злоякісності.

 • Білий колір означає, що новоутворення абсолютно нешкідливо;
 • Жовтий – відносна безпека, тобто на даний час новоутворення не вимагає видалення, але є ризик її переродження під впливом несприятливих факторів;
 • Червоний – існує ризик переродження у злоякісні утворення.

Метод гарний тим, що незалежно від суб’єктивних факторів – кваліфікації лікаря, напряму світлового потоку і особистої інтерпретації клінічної картини проводиться точна діагностика.

На підставі отриманих даних приймається рішення про можливість лікування, спостереження або гістологічного дослідження.

При дерматоскопії невусів документується їх морфологічна будова і з’явилася можливість оцінювати стан у динаміці, порівнюючи в різні періоди часу, достовірно оцінювати зміни, що в них відбуваються. Можна для кожного пацієнта створити спеціальну карту, на якій будуть позначені місця розташування пігментних плям і папілом – така карта трохи нагадує карту зоряного неба. При появі нових родимок або змін у старих карта коригується. Можливо відстежувати навіть мінімальні зміни в структурі новоутворень. Для складання карти необхідно проводити дерматоскопію всього тіла.

Є ще один плюс – якщо лікар сумнівається в правильності прийнятого рішення, йому не потрібно збирати колег на консиліум для обґрунтування діагнозу. Достатньо передати через комп’ютер дані, і уточнити постановку діагнозу. До речі, дані передаються безпосередньо під час обстеження.

Ручний дерматоскоп

Цей прилад зручний своєю компактністю, його можна встановити в будь-якій лабораторії, і в косметичному кабінеті.

Він обладнаний системою багаторазово збільшують лінз, світловим джерелом і фотоапаратом. Іноді зображення виводиться на монітор, що дає можливість більш ретельної оцінки клінічної картини. Завдяки приладу видно глибокі шкірні шари.

Знімки можна вивчати окремо, або оцінювати стан шкірних покривів візуально, під час огляду. Єдиний мінус приладу – не виключається людський фактор, оцінка змін та стану новоутворень є суб’єктивною і діагноз багато в чому залежить від кваліфікації фахівця, який проводить огляд.

Як проводиться обстеження?

Можна виділити 2 варіанти проведення дерматоскопії.

 • Неполяризационная дерматоскопія або класична імерсійна – позначається як НДП;

Поверхня досліджуваної ділянки обробляють рідинами:

 • иммерсионным маслом – гелем для ультразвукового дослідження або оливковою олією;
 • сумішшю води з гліцерином;
 • спиртом.

Потім на ділянку накладають предметне скло, щільно притискають його і направляють джерело світла – галогенову лампу – під кутом 20°.

 • ПД – поляризаційна дерматоскопія. Тут застосовується поляризуючий фільтр і поляризоване освітлення, тобто джерело світла з односпрямованими електромагнітними хвилями.

Візуалізація під час ПД дослідження набагато точніше. Її проведення дозволяє розглянути зони новоутворень, судинний компонент, ділянки фіброзної тканини, епідермальні милиаподобные кісти, нові висипання, які навіть не видно простим оком.

Оцінка отриманих даних за допомогою комп’ютера забезпечує на 97% достовірність результату.

Критеріями для оцінки служать такі дані:

 • розташування новоутворення щодо графіка або абсциси і ординати або одній осі – якщо карта новоутворень вже складена – асиметричний або симетричний характер розташування, рівномірність забарвлення кожної поляризованої області;
 • характер пігментації – суцільна вона, рівномірна, які розміри окремих пігментованих фрагментів;
 • блакитне забарвлення, що свідчить про початок переродження доброякісних клітин у злоякісні.

Єдиний недолік апаратної дерматоскопії – висока вартість обладнання, у зв’язку з чим немає її широкого використання. Більш часто застосовується ручний прилад, проте оснащення його фотокамерою збільшує діагностичні можливості і допомагає уточнити діагноз, так як слайди, виведені на екран, можна збільшити до тих розмірів, при яких точніше буде видно можливі зміни.

Дерматоскопія – це не лікувальна процедура і не операція – це дослідження. Прилад застосовується для діагностики не тільки раку шкіри, але і немеланомных злоякісних змін, виявлення дерматологічних процесів при впровадженні хвороботворних організмів – вірусів, грибків та бактерій, або патологій шкірного покриву запального характеру.

Що потрібно знати?

Метод не завжди ефективний. Вузлові родимки або непигментированные новоутворення обстежити за допомогою дерматоскопа марно. Крім того, можливо виявити злоякісне новоутворення тільки на ранньому етапі захворювання, в самому його початку. Ознаки, на підставі яких проводиться диференціювання пігментних плям, відсутні на стадії метастазування. Як тільки ви помічаєте навіть самі незначні зміни на своєму шкірному покриві – вам треба негайно звертатися за консультацією до фахівця.

Вилікувати захворювання на ранній стадії набагато легше, ніж лікувати його в прогресуючому стані.

Бережіть себе!

Залишити коментар