Правила пересадки кактусів і сукулентів

Кактуси – прекрасні представники сімейства сукулентів. Будучи недорогими і невибагливими в повсякденному догляді, вони вимагають особливого підходу при пересадці. Так як даного квітки відомо безліч різновидів, наведемо деякі найбільш типові та загальні відомості про те, як потрібно правильно пересадити кактус.

Не завжди слідства пересадки залежать від ґрунту – часто помилку можете допустити саме ви. Варто пам’ятати, що рослина у квітковому магазині навряд чи хтось особливо підживлював, і вже тим більше не змінював посудину для зростання. Тому разом з колючим красою доведеться відразу ж обзавестися ще декількома речами, щоб квітка не зів’яв, а радував око довгий час.

Як пересадити кактус: вибираємо горщик

Питання вибору горщика завжди стоїть досить гостро: як повинен виглядати оптимальний горщик, яких має бути розмірів і т. д. Правило «куплю побільше, щоб потім не пересаджувати знову» – в корені невірно.

Отже, вибираючи ємність для зростання, необхідно орієнтуватися на наступні фактори:

 • обов’язкова наявність отворів для стікання води. Особливо будьте уважні, вибираючи керамічний горщик, так як в ньому часто відсутні такі отвори;
 • оптимальний розмір – на 3 см більше, ніж той, в якому придбали рослина.

Але, як і в кожному правилі бувають виключення. У даному разі виключення становлять не такий вже маленький відсоток. Наприклад, деякі види, такі як Ацтекиум, Ариокарпус, Обрегония і Астрофітум схильні гнилі, і тому великі ємності можуть стати для них згубними.

Справа в тому, що чим більше місткість, тим більшу кількість вологи вона зберігає. Тому для видів, які схильні до гниття, такий варіант не підходить. Їх необхідно пересаджувати в ємності, аналогічні за розміром.

Те ж стосується і тих різновидів, які ростуть в гірських умовах у скелях. Такі види звикли до обмеженого простору для кореневища. В інших же випадках ємність на кілька сантиметрів більше – оптимальне рішення.

Для тих різновидів сукулентів, які володіють розвиненим кореневищем, рекомендується вибирати глибокі ємності. А для тих, які мають кореневою системою волокнистого типу, рекомендується набувати ємності ширше.

У будь-якому випадку варто враховувати, що коренева система – це серце вашого рослини. Якщо вона розвивається вільно, то й кактус росте вільно, цвітіння тривале й насичене.

Краще всього вибирати горщики із пластику або ж глини (але не глазуровані). Справа в тому, що глина володіє хорошою воздухопропускной здатністю, а це забезпечує дихання сукулент. Пластик також допускається, як матеріал для ємності. Але в такому випадку потрібно більш ретельний догляд.

Як без пошкоджень пересадити кактус в інший горщик: вибираємо грунт

Грунт має ключове значення в ході росту рослин. Врахуйте, що пересипати той грунт, в якій ріс кактус в магазині, в нову ємність вкрай небажано. Краще придбайте інший субстрат. Найбільш підходящим для цього виду рослин буде торф’яний грунт. Але вона має свої особливості.

Таку грунт можна занадто часто поливати. Вона буде просідати з часом, оголюючи кореневище. А немає нічого гірше для кактуса, ніж наявність води в ємності. Грунт завжди повинен залишатися пухким, добре пропускати вологу і повітря, зайва волога повинна вільно стікати в підставку. Її також важливо вчасно зливати – рослина не має постійно знаходитися у воді.

Під низ грунту при приміщенні в інший горщик рекомендується викладати гравій або камені. Старий грунт завжди выкидайте! Пам’ятаєте, у ньому можуть міститися шкідливі комахи, які будуть об’їдати кореневище.

Якщо ви укореняете великий кактус, то непогано було б подбати про додаткової стійкості.

Для цього:

 • використовуйте важкий (глиняний) горщик;
 • на низ викладайте щільний шар гравію.

Враховуйте також і той факт, що природні умови, в яких ростуть дані квітки, не сприяють особливому маю кореневої системи.

Тому вибирайте грунт для пустельних кактусів – він продається в будь-якому квітковому магазині. Якщо така можливість відсутня, то такий тип ґрунту ви можете змішати самостійно.

Для цього вам необхідно придбати універсальну грунт і змішати в рівній пропорції з піском. При цьому пісок необхідно вибирати грубозернистий. У ґрунтову суміш можете додати невелику кількість подрібненого гравію.

Коли можна пересаджувати кактуси?

Якщо це чергове укорінення, а не відразу ж після покупки, то оптимальним часом для пересадки буде весна. Якщо ваша рослина швидко росте і ще молоде, то здійснювати дану процедуру можна щорічно. Зрілі ж екземпляри слід пересаджувати через рік, а то й через два.

Але якщо ви помітили, що кореневище вже вилазить через отвори для води, то необхідно пересадити раніше часу. Також не рекомендується змінювати середовище проживання під час цвітіння. Словом, завжди стежте за дренажними отворами.

Як можна пересадити кактус, щоб не вколотися?

Будь-яке переміщення цього виду загрожує тим, що можна вколотися або загнати колючку під шкіру. Тому, по-перше, не довіряйте цю процедуру дітям. По-друге, руки необхідно убезпечити. Для цього візьміть шматок газети, щільної тканини або рушник і складіть у кілька шарів. Також можете скористатися грубими шкіряними рукавичками.

Далі:

 • ємність тримаєте однією рукою;
 • другий закутаною рукою тримайте кактус;
 • притримуючи рослину, злегка поверніть ємність – необхідно перевірити, чи вільно сукулент виймається з горщика;
 • якщо кореневище не перевищує розміри грудки грунту, то переміщати сукулент не потрібно.

При цьому не варто викопувати кореневище, оскільки можна пошкодити кореневу систему. Однією з причин, чому складно дістати кореневої ком, може стати те, що відростки коренів приросли до внутрішньої поверхні горщика.

В такому випадку можна вставити ніж в край грунту і обвести по краях. Якщо дістати не виходить – акуратно розбийте ємність.

Очищення кореневища

Вкрай важливо правильно очистити кореневу систему від прирослої грунту.

Для цього:

 • струсніть рослина, щоб максимально звільнити коріння від старого ґрунту. Але не перестарайтеся – витрушувати все або мити точно не потрібно;
 • кореневище уважно огляньте і обріжте всі засохлі, зіпсовані або пошкоджені корінці. Процедуру необхідно проводити ножицями або ножем, які продезінфіковані;
 • після пересадки кактус часто підрізають, а саме – вкорочують корінці. Вкорочувати необхідно тільки товсті паростки, так як за допомогою тонких волокон рослина отримує харчування.

Як пересаджувати відросток кактуса?

Найбільш підходящий час для вкорінення паростків – це теплу пору року.

Щоб укоренити майбутній кактус, зробіть наступне:

 • при пересадці зрілого рослини огляньте його – наявні відростки можна укоренити в окрему ємність;
 • маленькі паростки відокремлюйте загостреним продезинфицированным ножем. Це умова важливо дотримуватись, бо інакше частини, які залишаться на материнській рослині можуть почати гнити;
 • відросток помістіть в прохолодне приміщення без попадання сонячних променів світла, оптимально в комору;
 • необхідно почекати кілька днів, підстава крихітки має висохнути від вологи. Росток з вологою основою висаджувати не варто, так як він може не прижитися і загнити. Середній час «підсушування» підстави – три доби, але може знадобитися і трохи більше;
 • коли підстава звільниться від вологи, висаджуйте крихітку в маленьку ємність. Об’єм горщика надзвичайно важливий, так як квітці важливо не загнити під час вкорінення. Відросток необхідно не закопувати у землю, а просто прикласти до грунту і періодично поливати;
 • після того як малютка пустив корінці, можете його вкорінювати;
 • на дні посудини викладіть черепок, потім тонкий шар керамзиту, а зверху висипають грунт. Який тип грунту потрібно рослині ми вказували вище.

Рослина необхідно поставити в злегка темне місце, без прямих сонячних променів, і три дні не поливати – відновлюються волокна цієї квітки саме в сухому стані.

Залишити коментар