Політ з комфортом: вибираємо таблетки від заколисування в літаку

Кінетоз, або «хвороба руху» — поширена проблема, з якою регулярно стикаються від 5 до 10% дорослих і понад 55% дітей у віці від 2 до 12 років.

Основні ознаки кінетозу — запаморочення, нудота і блювота, слабкість, підвищене слиновиділення, блідість, тремтіння кінцівок — є реакцією вегетативної нервової системи на невідповідність рухів людини і сигналів, що сприймаються його вестибулярними рецепторами.

Найчастіше неприємні симптоми кінетозу наздоганяють любителів катання на каруселях, а також пасажирів наземного, водного і повітряного транспорту, звідси й інші назви цього поширеного синдрому — «морська хвороба», «повітряна хвороба», «вагонна хвороба». Особливо неприємно зіткнутися з проявами кінетозу в польоті.

Як же позбутися від заколисування в літаку?

Народні засоби від «повітряної хвороби»

Насамперед слід зазначити, що до поїздки можна підготуватися заздалегідь: своєчасно вжиті заходи допоможуть істотно послабити прояви кінетозу.

За тиждень-два до вильоту спробуйте переглянути свій раціон: перестати їсти жирну їжу, пити більше води і відмовитися від алкоголю. Якщо політ призначений на ранок, снідати краще не занадто щільно, але і повністю відмовлятися від прийому їжі теж не можна: на голодний шлунок заколисує набагато швидше.

Після посадки рекомендується відкрити пляшку звичайної негазованої води і з невеликими інтервалами пити її малими ковтками, щоб запобігти заколисування.

Іноді усунути неприємні відчуття допомагає звичайний лимонний або м’ятний льодяник (з цілком зрозумілих причин цей спосіб боротьби з кинетозом особливо подобається дітям). Доцільно взяти з собою імбирні цукати: вважається, що імбир має яскраво виражену протиблювотну ефектом, щоправда, від інших симптомів заколисування він навряд чи врятує.

Якщо народні засоби не допомагають, варто скористатися таблетками від заколисування в літаку: сучасні фармацевтичні препарати в більшості випадків діють набагато швидше і краще народних засобів, але володіють певними побічними діями, із-за яких виробники встановлюють вікові обмеження на їх прийом.

Фармацевтичні препарати, які рятують від заколисування в літаку

Перед першим прийомом нового для вас лікарського засобу від заколисування в літаку варто порадитися з лікарем: він зможе не тільки визначити, який з безлічі представлених на ринку препаратів найкраще вам підійде, але і вибрати найбільш зручну форму випуску.

Якщо засіб має протипоказання, обов’язково обговоріть з лікарем стан свого здоров’я; таблетки від захитування в літаку для вагітних жінок і дітей слід підбирати з особливою обережністю.

Для боротьби з заколисуванням застосовуються:

  • блокатори дофамінових і серотининовых рецепторів, що знижують чутливість нервової системи до окремих видів сигналів і пригнічують блювотний рефлекс (метоклопрамід);
  • антигістамінні засоби (дименгидранат, меклозин, прометазин, циклизин);
  • холіноблокатори, що впливають на парасимпатичну нервову систему;
  • ноотропні препарати, що підвищують рівень адаптації ЦНС і поліпшують мозковий кровотік (пірацетам, анвифен);
  • вітаміни нейротрофічної дії.

Спосіб застосування ліків залежить від конкретного препарату, віку і стану здоров’я людини, який планує його приймати, а також тривалості перельоту і ступеня вираженості симптомів кінетозу.

Деякі засоби (наприклад, вітамінні комплекси і ноотропні препарати) рекомендується приймати курсом, починаючи вплив на нервову систему задовго до перельоту.

Переважна більшість препаратів, у тому числі дуже популярний церукал (метоклопрамід), розраховане на прийом безпосередньо перед вильотом (за 30-40 хвилин до посадки). Антигістамінні препарати також беруть до вильоту, а через деякий час, якщо симптоми знову виникають або посилюються, проводять додатковий прийом.

Важливо не перевищувати рекомендовану виробником дозування: чим більше таблеток ви вип’єте — тим вище ймовірність прояву побічних ефектів препарату. Дорослі найчастіше роблять вибір на користь популярних засобів — Аерон, Бонина, Боракса, Кинедрила, гомеопатичного препарату Авіа-Море і седативних таблеток Седуксен.

Далеко не всі кошти з вищезгаданого списку можна приймати дітям: якщо вам доведеться тривалий переліт з малюком до двох років (у цьому віці вестибулярний апарат дитини перебуває на стадії формування, яка може тривати до 4-5 років), можна дати йому Вертигохель, Аміналон або Фенібут, але тільки після консультації лікаря, який розрахує порядок прийому та дозу препарату з урахуванням індивідуальних особливостей дитячого організму.

Гомеопатичні препарати Драміна і Авіа-Море виробники рекомендують приймати з 2-3 років, але деякі батьки, на практиці неодноразово перевіривши дію цих коштів, вважають, що вони погано допомагають від заколисування в літаку.

Втім, реакція кожного організму на той чи інший препарат індивідуальна, тому ліки, яке не допомогло одній людині, може ефективно усунути симптоми заколисування в іншого.

Багато дітей після прийому коштів від заколисування відчувають непереборну сонливість (якщо тривалий переліт, батьки схильні розцінювати цей побічний ефект як позитивний), сухість у роті, пригніченість настрою.

Вагітні жінки часто переносять перельоти з працею, але список засобів, які можна вживати без шкоди для здоров’я плоду, не занадто великий. У нього входять деякі фармацевтичні препарати (в тому числі гомеопатичні, такі як Вертигохель або Авіа-Море) і народні засоби — чай з лимоном, імбирний порошок, м’ята. Для профілактики кінетозу можна приймати вітамінні препарати (наприклад, Аеровіт).

Відносно безпечними для вагітних жінок вважаються жувальні таблетки Бонін, але перед початком прийому краще звернутися до лікаря, щоб співставити користь і потенційний ризик.

Залишити коментар