Очні зуби: що це таке, їх розташування і симптоми прорізування

У багатьох дітей прорізування очних зубів проходить нелегко, тому батьки переживають і впадають в паніку. Щоб уникнути подібних хвилювань, потрібно знати, які зуби називають очними, які їх особливості і перші прояви прорізування.

При своєчасної допомоги і виявленні перших симптомів дитина не буде відчувати дискомфорту і болю.

Що означає термін

Якщо у вас виникло питання, зуби очні – це якісь, то варто врахувати, що такого терміну немає в медицині. У народі так називаються ікла зверху і знизу.

Формуються вони попарно на щелепах, а по сусідству знаходяться моляри, якщо у дітей тимчасовий прикус, або ж моляри малого типу (постійний).

Батькам важливо знати не тільки, які зуби називаються очними, але і в який період вони лізуть у дітей різного віку. Прорізування очних зубів проходить у кожної дитини по-різному, але є і загальноприйняті норми зростання, які визначили дитячі лікарі.

Як правило, період з 15 до 20 місяців – це час формування ікла. Коли лізе очної зуб, де знаходиться він в цей період? На самому початку – у верхній частині, а вже після вилазить на нижній.

Поширені випадки, коли у дітей тимчасові очні зубки формуються самими першими, проте стандартна схема прорізування виглядає наступним чином:

 1. Бічні різці.
 2. Центральні різці.
 3. Моляри.
 4. Ікла, звані очними.

На постійні розглянуті молочні зуби змінюються в такому порядку: спочатку на нижній щелепі, а потім тільки на верхній. Орієнтовно в першому випадку – це період від 8 до 10 років, а у другому – від 10 до 12 років.

Своєрідну назву «очні зуби» отримали з-за близького розташування поруч з ними відгалуження лицьового нерва. Якщо він роздратований, у дітей і дорослих з’являються гострі болі, які передаються в очі і всю верхню частину обличчя. Прорізування молочних іклів нерідко викликає сильний дискомфорт, а видалення їх обов’язково супроводжується сильнодіючих знеболенням.

Нормальна послідовність прорізування зубів (постійних) у дітей наступна:

 • до 6 років – моляри;
 • до 10 років – різці, як бічні, так і центральні;
 • до 13 років – премоляри і самі ікла.

Якщо послідовність порушена, то це говорить про індивідуальні особливості дитини. Проте легковажно ставитися до явища не можна, так як не виключено серйозне порушення або патологія.

Особливості очних зубів

Для того щоб зрозуміти, очні зуби у дітей – це, необхідно знати особливості іклів, які і відрізняють їх від інших.

До них відносяться наступні:

 • Верхній розглянутий зуб більше за розміром, ніж нижній;
 • Досить довгий корінь у іклів всього один, але він здавлений по бічним сторонам;
 • У верхнього зуба з довгим краєм великі поверхні дотику;
 • Коронка з сплощеної формою складається з 2 країв (ріжучих), які формують один з одним гострий кут.

Завдяки перерахованим особливостям та місцем розташування ікла відмінно справляються зі своїм основним завданням – розриванням потрапляємо їжі на частини і її утриманням.

Очні зуби у дітей можуть викликати гострі больові прояви, що свідчить про наявність проблеми при тривалій тривалості больового синдрому.

Якщо біль не проходить і помічені підозрілі симптоми, то краще всього відразу записатися на прийом до стоматолога. Це дозволить уникнути небезпечних ускладнень, видалення зуба і розвитку таких патологій, як пародонтит, пульпіт або ж періостит. До відвідування фахівця дозволяється дати дитині безпечне знеболювальне, але самостійно проводити лікування іншими засобами не рекомендується.

Прорізування у малюка

Очні зубки у маленьких дітей з’являються тільки після того, як вилізли перші моляри і всі різці. Зазвичай в період від 15 до 18 місяців починають з’являтися ікла зверху, а через 2 місяці і нижні.

Пізніше їх формування зумовлене досить глибоким знаходженням в щелепах. Саме з-за цього, а також з причини, що недалеко від десни розташовується очний нерв, у дітей це явища викликає сильні дискомфортні відчуття.

Очні зуби у дітей, симптоми прорізування яких можуть проявлятися з різним ступенем інтенсивності, можуть вплинути на стан очей. Найпоширеніші негативні прояви – кон’юнктивіт і рясне сльозотеча. Однак бувають випадки, коли батьки помічають, що зуби вже вилізли, тобто прорізування іклів не доставляє маляті ніяких незручностей. Тому заздалегідь переживати не варто, тим більше що до періоду формування очних зубів дитина вже не зовсім крихітний, а значить, легше перенесе процес.

При формуванні іклів у дітей досить часто виявляється помірне підвищення температури. Ротова порожнина і ніс, а саме слизові оболонки, набрякають, що веде до катару. Маленька дитина може часто вередувати, впадати в істерику. Крім того, ночами дитина часто погано спить через нестабільного емоційного стану та активного процесу формування зубів.

Симптоматика

Батьки повинні вміти визначати, коли починається прорізування очних зубів у дітей.

Симптоми, що турбують дитину, наступні:

 • Рясно виділяється слина;
 • Помітно знижується апетит;
 • Болять і опухають десни, з’являється почервоніння.

Все перераховане вище – нормальне явище при розглянутому процесі. Є й інші прояви, до яких треба поставитися відповідально і обережно, так як не виключено розвиток небезпечного ускладнення.

До ознак патології відносяться:

 • Рідкий стілець і пронос;
 • Жар (більше 38 градусів);
 • Нудота з наступною блювотою;
 • Загальна інтоксикація;
 • Сльозотеча;
 • Хворобливі відчуття в носоглотці та вухах.

Часто прорізування очних зубів у маленьких дітей може йти одночасно з нежиттю. Небезпеки немає, якщо виділення негустий консистенції не мають кольору. У зворотному випадку, коли слиз густа і жовтувата, потрібно негайно лікувати нежить, так як не виключено ураження інфекцією. Педіатри радять використовувати морську воду для усунення слизу.

Ефективними засобами також вважаються наступні:

 • «Марімер»;
 • «Аквамаріс»;
 • «Аквалор» для дітей;
 • «Хьюмер».

Всі препарати є спреями, судинозвужувальними краплями або аерозолями. Більш серйозні медикаменти можуть застосовуватися лише після узгодження з педіатром, який огляне дитину і поставить точний діагноз.

Полегшення симптомів

Не варто нервувати, якщо у дітей почався період, коли формується очної зуб. Видалення іклів при розвитку ускладнень, якщо занесена інфекція – крайня міра, до якої вдаються стоматологи.

Дитині може бути призначено комплексне лікування, завдяки якому можна не тільки позбутися від болю, але і надовго забути про неприємний періоді.

Якщо у дітей виникають дискомфортні відчуття при прорізуванні, то можна робити наступне:

 1. Змащувати почервонілі ясна над формується іклом спеціальними гелями кілька разів в день. Це може бути «Камістад» або «Дентинокс». Малюкові відразу полегшає, і він перестане вередувати.
 2. Масажувати за допомогою пальця болючу ділянку воспалившейся десни. Можна робити це кілька разів в добу. Тривалість процедури – до 2 хвилин.
 3. Давати кошти, що знімають жар, якщо це необхідно. Це можуть бути свічки або солодкий сироп. Найпоширеніші – дитячий «Нурофен», «Ібупрофен» або ж «Панадол».
 4. Придбати прорізувачі з ефектом охолодження. Наповнювач – дистильована вода, яка перед використанням охолоджується кілька годин у холодильнику. Після цього прорізувач можна давати дітям.

Всі заходи, що проводяться батьками для полегшення стану дитини, повинні проводитися тільки після консультації з фахівцем. У зворотному випадку здоров’ю малюка можна тільки нашкодити.

Залишити коментар