Очищення самогону марганцівкою: користь і шкода

Одержуваний у процесі самогоноваріння напій завжди містить певну кількість сивушних масел — побічних продуктів бродіння. Тому його обов’язково потрібно фільтрувати. В домашніх умовах вибір методів не так великий. Найпоширеніший спосіб – очищення самогону марганцівкою. Користь і шкода цього заходу – в центрі нашої уваги.

Наскільки вдала ідея очищати «натурпродукт» перманганатом калію?

Самогон – продукт бродіння та перегонки. У результаті цих процесів у рідини разом з бажаними градусами утворюється безліч шкідливих і навіть досить небезпечних для здоров’я людини речовин. Тому перед вживанням її обов’язково потрібно очищати. Для цього можна успішно використовувати досить прості і доступні способи.

Найпоширеніший з них – очищення самогону марганцівкою. Однак користь і шкоду видалення шкідливих домішок за допомогою цієї речовини потребують особливо уважного розгляду. Так дієвий цей спосіб «облагороджування» самогонки і які «побічні ефекти» він може дати?

Перманганат калію – потужний окислювач, який, вступаючи в реакцію з іншими хімічними (у тому числі шкідливими) елементами, деактивує їх – в цьому його користь. Спочатку кристали марганцівки розчиняються у самогоні, забарвлюючи його в яскраво-рожевий колір. Коли реакція взаємодії різних речовин закінчиться, рідина знову стане прозорою, а на дні утворюється осад, від якого потім позбавляються.

Здавалося б, це якраз те, що треба. Але хіміки дуже не рекомендують використовувати засіб з домашньої аптечки для очищення. Так, завдання, як очистити самогон від сивушних масел, буде досить успішно вирішена. Але після реакції окиснення в складі напою виявляться інші «мешканці», присутність яких, м’яко кажучи, не зробить напій краще. Це:

  • луг (гідроксид калію – консервант, добавка, яку застосовують у промисловому виробництві. Вона не особливо небезпечна для здоров’я, але і користі організму не принесе;
  • оксид марганцю – пластівці темного кольору, які і утворюють осад;
  • оцтовий альдегід – саме шкідливе, небезпечне і тому непотрібне речовина, яка утворюється після очищення спиртового розчину марганцем. Це хімічна сполука при накопиченні в організмі викликає звикання до алкоголю (залежність), може стати причиною розвитку ракових пухлин і більш активного поширення метастаз. До того ж чим більше утворюється оцтової кислоти, тим менше стає міцність напою, що робить таку очистку заходом сумнівним.

Перед тим як очистити самогон марганцівкою, треба взяти до відома, що, незважаючи на потужні окислювальні властивості, перманганат калію не настільки сильний, щоб повністю прибрати з напою всі шкідливі речовини. Знижувати ризик змісту небезпечних домішок доведеться за рахунок додаткових заходів фільтрації за допомогою деревного вугілля, молока або соди. Ще одне важливе з точки зору безпеки умова — суворе дотримання пропорцій «вогняної води» та перманганату калію.

Як очистити самогон марганцівкою в домашніх умовах?

Найпростіший спосіб

На 1 л готового самогону додайте 2 г марганцівки (не більше). Все добре перемішайте. Рідина набуде яскраво-рожевий, малиновий відтінок. Бутель приберіть в темне місце не менше ніж на 12 годин. Після закінчення цього часу самогон стане прозорим, а на дні ємності утворюється осад у вигляді бурих пластівців. Саме таким і повинен бути результат.

Далі рідина потрібно очистити від осаду. Для цього ідеально підійде звичайний графин для води зі змінним вугільним фільтром. Він прибере не тільки утворився осад, але і характерний запах самогону, зробить рідина більш прозорою і м’якою на смак.

Комбінований спосіб (з содою і сіллю)

На 1 л спиртового розчину міцністю 400С беруть 2 г марганцю, розчинених у 300 мл гарячої кип’яченої води. Постійно помішуючи (тільки дерев’яною лопаткою!) з’єднують самогон та розчин перманганату калію. Коли рідина набуває рожевий відтінок і стане однорідною за кольором, всипають 1 ст. л. харчової соди і стільки ж звичайної солі (не йодованої!). Все добре розмішують до повного розчинення.

Оброблений таким чином самогон прибирають в темне місце на 20 годин для відстоювання. Але це ще не все: отриману рідину необхідно піддати повторної перегонки або пропустити через вугільний фільтр.

Марганцівка, досить широко використовується для фільтрації самогону, не настільки ефективна, як може здатися на перший погляд. Вона не в змозі очищати спиртовий розчин від шкідливих домішок повністю. Її застосування приносить більше шкоди, ніж користі, враховуючи одержувані в результаті продукти окислення. Так, такий спосіб має право на існування. Але використовувати його слід тільки як доповнення до основних, більш безпечним і ефективним, методам очищення за допомогою заморозки, молока, чорного хліба, фільтрів з деревного вугілля і іншим.

Залишити коментар