Неправильна форма голови у новонароджених: що вважати патологією?

Якщо жінка народжує в перший раз, то вона може бути здивована тим, що її малюк з’явиться на світ зі злегка витягнутої головою. Це відбувається тому, що під час проходження по родових шляхах ще поки м’які кістки черепа трохи зсуваються, що полегшує поява малюка на світ.

Вже буквально через кілька днів обриси голови стануть нормальними. В нормі вже до 40 тижнів вагітності межчерепные шви повинні зростися і це зумовить подальшу форму, яка лише трохи може змінитися при проходженні по родових шляхах.

Форма черепа – що є нормою?

Кожен батько помічав, що у новонароджених форми головок дещо різняться.

На цю характеристику впливає кілька моментів:

 • початкова форма голови;
 • чи проводяться які-небудь заходи по виправленню проблеми;
 • чи стежать батьки, щоб дитина не лежав постійно на одному боці, так як це призводить до деформації.

Від народження форма голови може бути наступною:

 • доліхоцефаліческая. При цьому голова трохи витягнута від підборіддя у напрямку до потилиці. Якщо дивитися по діагоналі, то вона буде кілька довгастої. Зустрічається у дітей, які народжувалися голівкою вперед;
 • брахицефалическая. Тут витягування вже йде від лоба до потилиці, з-за чого череп здається трохи приплюснутим. Найчастіше зустрічаються такі обриси при сідничному передлежанні плоду. При цьому в більшості випадків роділлям рекомендують кесаревий розтин.

Але є ряд ситуацій, коли у малюків розвивається патологія, і вона відповідно спотворює зовнішній вигляд голови.

 1. Плагиоцефалия. Якщо подивитися на малюка, можна побачити, що його череп асиметричний, зі скошеними обрисами. Виділяють 2 форми – лобову і потиличну.
 2. Акроцефалия. Тут форма голови у новонародженого буде витягнута, нагадує конус. Такий череп ще називають баштовим. Основною з причин розвитку такої патології є зрощування межчерепных швів раніше покладеного часу.
 3. Скафоцефалия. Дана патологія є однією з найбільш зустрічаються форм краниостеноза, коли кістки черепа занадто швидко костеніють. З-за цього голова малюка приймає форму човна, де виступаючими точками будуть лобові або потиличні ділянки. Завдасть така патологія шкоди розвитку інтелекту дитини буде залежати від швидкості процесу окостеніння.

Часто неправильну форму голови можна побачити ще на УЗД. Завдяки розвитку технологій в момент такої процедури лікар має можливість зняти заміри з тіла малюка. Після цього вже можна судити, чи правильно розвивається плід.

Яка повинна бути коло дитячої голівки?

Після появи немовляти на світ, акушер проводить вимірювання його голови. Для цього за допомогою сантиметра вимірюються виступаючі частини черепа – лінії брів і потиличний горб. У результаті виходить значення окружності, яке в середньому повинно змінюватись в межах 32-38 див. Таким чином, лікар може позначити брахицефалическую або долихоцефалическую форму голови.

Якщо малюк з’явився на світ раніше часу, то його показники по колу будуть дещо більше по відношенню до всього тіла. В подальшому по мірі того як він буде набирати масу все вирівнюється, якщо тільки немає ніяких захворювань. У нормі вважається, що окружність голови новонароджених повинна бути на 2 см більше, ніж показник грудної клітини. До чотирьох місяців груди і голова будуть рівними за розмірами, а ось вже до року грудна клітка стане на 2 см більше, ніж голова. Таке значення багато в чому має залежність від генетичної спадковості.

Наприклад, деякі раси мають форму черепа, кілька збільшену в порівнянні зі слов’янами. Відповідно, якщо хтось із батьків має таку форму, а інший меншу, то тут вже вирішальну роль зіграє домінантна ознака.

На розмір голови може вплинути і внутрішньоутробний розвиток. Якщо мама під час вагітності перенесла інфекційне захворювання або ж отримала травму в область живота, то це може негативно вплинути на формування і розвиток плоду. Причому тут справа стосується не тільки зовнішнього вигляду, але і психологічного і розумового розвитку. Таку ж проблему провокує і генетична спадковість до захворювань. Особливо якщо хтось у родині мав проблеми з цим. У новонародженого можуть виникнути проблеми і з-за того, що мама недбало ставилася до своєї вагітності – пила, курила, одягалася не по погоді.

У зв’язку з тим, що за сучасного способу життя, багато дітки з’являються на світ з якими-небудь захворюваннями, лікарі настійно рекомендують планувати вагітність. Тобто парі необхідно пройти ряд тестів, які виявлять потенційні небезпечні моменти. Адже, якщо дитина народжується з патологією, то виправити таку форму голови у немовляти практично неможливо. Тільки долихоцефаличекая і брахицефалическая форми головки піддаються коригуванню.

Саме тому мама повинна контролювати свого малюка, особливо якщо при народженні його головка була «неправильна».

Дитяча патологія

В кожному триместрі вагітності є свої норми розвитку плода. Тому майбутню маму так багато змушують ходити і здавати аналізи, проходити обстеження. Одним з таких контрольних моментів є ультразвукове дослідження.

Патологія визначається за розмірами голівки, яка на кожному місяці життя повинна мати свої стандарти. У нормі, малюк додає по 1,5 — 2 см щомісяця.

У зворотному випадку у новонароджених ставляться наступні діагнози:

 • мікроцефалія. Череп менше за розміром у співвідношенні з дитячим тілом. Така патологія виникає на тлі порушень в головному мозку, які призводять до гальмування чи повної його зупинки в рості. Це може відбутися на тлі спадковості, ускладнень під час вагітності, з-за порушень в ендокринній системі, у майбутньої мами. Результат – слабоумство і неврологічні розлади;
 • макроцефалия. У цьому випадку у новонародженого відзначається гіпертрофія головного мозку, але водянка відсутня. Така проблема може спостерігатися ще в утробі матері, а може проявити себе до 2-х років. Але тут дитина не страждає недоумством і найчастіше розвивається на рівні зі своїми однолітками. У такого малюка, головка нічим не відрізняється від інших, єдина відмінність – джерельце заросте пізніше, ніж у інших діток. Але такі діти схильні до внутрішньочерепного тиску, частих головних болів і судом;
 • гідроцефалія. Такий діагноз ставиться в тому випадку, якщо є проблеми з всмоктуванням спинномозкової рідини. У цьому випадку на мозок виявляється постійний тиск, а, так як кістки черепа ще не зрослися, вони починають розходитися в сторони, щоб його послабити. Таким чином, буде спостерігатися збільшення розміру голови, в основному лобової і потиличної частин.

У новонароджених обрис голови може змінюватися і внаслідок родових травм. У нормі вона повинна бути трохи витягнута, особливо якщо малюк з’являвся на світ природним шляхом, без кесаревого розтину. Але, якщо у малюка родова пухлина або кефалогематома, то це може істотно позначитися на зовнішньому вигляді дитини.

Перша проблема являє собою набряк м’яких тканин, які будуть виглядати горбком темного кольору і на дотик досить м’які. Такі пухлини проходять самі по собі, тому як такого лікування не вимагають. У другому випадку відбувається крововилив у простір проміж окістя і зовнішньою частиною черепа.

В більшості випадків вже до другого тижня така проблема проходить сама собою, але тим не менш контроль спеціаліста обов’язковий – іноді доводиться робити хірургічне втручання.

Якщо батьки бажають виправити голівку, то спочатку їм необхідно проконсультуватися з педіатром і хірургом. Для таких цілей проводять курс спеціального масажу, який направлений на корекцію, також є спеціальні шапочки та подушки і т. д. Всі ці способи можна використовувати, але тільки після того, як новонародженого огляне лікар.

Самостійно, пробувати нічого не можна, інакше надмірний тиск на череп може призвести до сумних наслідків у розвитку малюка!

Залишити коментар