Калорійність сиру «Сулугуні» і поживна цінність

Там, де високі гори підпирають своїми вершинами хмари, а з їх скелястих круч стікають вниз маленькі і великі струмки і річечки, роблять славнозвісний сир «Сулугуні». Якщо перекласти назву цього молочного продукту з осетинського діалекту, то вийде «зроблений із сироватки». Хоча грузинський народ воліє іншу версію перекладу: перша половина назви «сули» інтерпретується як «душа», а «гулі» перекладається як серце.

Корінні жителі вважають «Сулугуні» серцем і душею свого народу, частиною його історії, культурної та кулінарної спадщини. А яка калорійність сиру «Сулугуні»?

Як виробляють

Жаркий клімат змусив предків сучасних сироварів шукати особливий спосіб приготування сиру. Справа в тому, що в результаті транспортування молока в умовах жарких температур воно скисало і, таким чином, з’явилася нова технологія виробництва на основі згорнутого продукту, що стали додавати закваску з чистими культурами молочнокислих бактерій.

На виробництві для виготовлення сиру використовується пастеризоване овече, коров’яче, буйволіноє або козяче молоко.

Нерідко коров’яче молоко змішують з овечим в пропорції 1:1 або буйволіноє і козяче в пропорції 3:1. Даний сир відносять до ропні. Він відрізняється шаруватою структурою і вираженим вершковим смаком. Що найцікавіше, технологія виробництва цього молочного продукту, ідентична італійської технології виготовлення сиру «Проволоне». Залежно від виду використовуваного молока колір продукту варіюється від білого до світло-жовтого. Останній вважається справжніми ласощами і коштує в кілька разів дорожче свого білого побратима.

Склад і корисні властивості

Про корисні властивості цього сиру можна говорити багато і довго:

  • у ньому міститься величезна кількість вітамінів Е, D, С, А, РР, групи В, а також мінералів – заліза, фосфору, калію, кальцію, сірки, натрію і магнію;
  • вітамін А збільшує стійкість організму до інфекції, вітамін С підвищує імунітет, вітамін D незамінний при розвитку скелета і кісткової тканини;
  • вітаміни групи В особливу користь приносять нервовій системі;
  • кальцій має ту ж цінність, що і вітамін D;
  • без калію неможлива робота серця і судин, видільної та нервової систем;
  • залізо вважається відмінною профілактикою анемії;
  • фосфор виступає безпосереднім учасником хімічних реакцій в організмі;
  • сірка – складовий елемент амінокислот, підтримує нормальну рівновагу в усіх органах, клітинах і тканинах;
  • натрій бере участь у водно-сольовому обміні;
  • магній відповідає за скорочення м’язів і передачу нервово-м’язових імпульсів.

Сир забезпечує організм білком і амінокислотами. Він може виступати хорошим джерелом енергії, так як містить близько 40-50% жиру. Енергетичну цінність продукту можна підрахувати, виходячи з співвідношення в продукті білків, жирів і вуглеводів.

Так, якщо один грам жирів дає 9 Ккал, 1 г білків 4 Ккал і таке ж число калорій забезпечує один грам вуглеводів, виходить, що калорійність на 100 г сиру «Сулугуні» становить 290 Ккал. Керуючись даними показниками, можна сказати, що сир може стати відмінним доповненням до меню кожного, хто веде здоровий спосіб життя і дотримується принципів правильного харчування. Він надзвичайно корисний для дітей, мам і майбутніх мам, осіб з ослабленим імунітетом і відновлюються після операцій.

Калорійність домашнього сиру під назвою «Сулугуні» буде залежати від жирності використовуваного молока. Але вона в будь-якому випадку знаходиться в межах зазначеної цифри і становить 280-290 Ккал на 100 р.

Ніжний смак цього молочного ласощі доведеться по душі багатьом, адже його можна їсти не тільки в чистому вигляді, але і готувати з нього різні страви, наприклад, хачапурі, піцу, коржі, омлети, мусаку і багато іншого. Для любителів сиру, відкриваються величезні можливості. Спробуйте приготувати щось з «Сулугуні» і ви, і пригостити ваших близьких і друзів.

Як знати, може, цей сир займе гідне місце на полиці вашого холодильника. Приємного апетиту!

Залишити коментар