Йдемо на ринок за медом: як не дати себе ошукати при покупці?

Як навчитися відрізняти натуральний мед від підробленого, недоспевшій мед від зрілого, виявити без лабораторних приладів присутність сторонніх домішок? Зробити це зовсім нескладно, якщо засвоїти деякі прийоми і мати елементарні знання про те, як має бути і як бути не повинно. Наші поради допоможуть купувати мед грамотно і бути впевненими у тому, що у вас в руках натуральний і якісний продукт.

Отже, що можуть зробити спритні продавці, щоб ввести в оману нашого брата споживача?

Гретый мед – «нагрітий» покупець

Навіть самий бездоганний з точки зору походження і якості мед можна легко зіпсувати і перетворити в даремний десерт, якщо його нагріти. Робиться це для того, щоб надати йому той самий вид, який ми хочемо бачити і який, на жаль, звикли вважати «правильним», — чистий, тягучий і прозорий. І продавець викладає на прилавок те, чого чекає неграмотний покупець.

Півбіди, якщо мед розігрівається «на бані» — коли ємність з медом зацукрованим ставиться в гарячу воду і гріється на повільному вогні. І зовсім погано, коли фляга або каструля з пчелопродуктом ставиться безпосередньо на вогонь і нагрівається до тих пір, поки кристалізована субстанція не перетворюється на прозорий і красивий, але біологічно мертвий продукт. Калорії і запах – це все, що залишається від найціннішого природного дару.

Як визначити, що перед вами гретый продукт?

 • Вітрину з медом, вражає своїм бурштиновим пишністю і отливающим спокусливим блиском, краще обійти стороною. Натуральний, не піддавався нагріванню продукт куди більш стриманий у своєму блиску і кольорі.
 • Якщо восени або взимку перед вами стоїть банку, в якій через прозоре вміст проглядається дно, — це теж гретый мед. Якщо підчепити ложкою краплю такого продукту і розглянути його, то стане він чистий, як кришталь. А адже в ньому повинні проглядатися пилкові зерна та інші дрібні зважені частинки.
 • Якщо за ложкою тягнеться нескінченний склоподібний шлейф, це ще одна ознака гретого меду.
 • Що стосується смаку, то в ньому може бути присутнім карамельна нотка, не характерна для сорту.

Що таке незрілий мед?

Нектар, який бджола принесла і відклала в соти, — це ще не повноцінний мед. Має пройти певний час, щоб із нього пішла зайва волога і в ньому завершилися ферментативні процеси. Бджоли самі знають, коли дозріває їх продукт, і відразу ж запечатують стільники воском. При цьому вони додають в них спеціальні ферменти — речовини, що перешкоджають бродінню.

Якісним продуктом є тільки зрілий запечатаний мед. Але далеко не завжди пасічники чекають цього моменту. Незапечатанный мед і качати легше, і бджоли, бачачи порожні стільники, починають працювати активніше, і прибуток з’являється швидше. Незрілий ж мед може заграти і зіпсуватися, та й користі від нього мало. Як же визначити, що вам намагаються продати такий малоцінний товар?

 • За вагою. Справжній якісний мед дуже важкий — від 1,4 кг в 1 літрі. Звичайне зважування з урахуванням тари — один з найбільш простих способів розпізнавання незрілого продукту. Він насичений вологою, а вода легше меду.
 • По консистенції рідкого меду. Спробуйте покрутити ложку вздовж своєї осі. Запечатаний мед рівномірно розподілиться по ложці зверху і знизу, а незрілий — стече, а то й почне розбризкуватися. Чим більше цівок буде стікати з ложки, тим гірше. Зрілий мед можна зачерпнути «з верхом».
 • По консистенції зацукрованого продукту. Якщо при покупці мед вже дав садіння, зацукрувався, його незрілість може видати розшарування. У прозорій тарі ви побачите, що він розпався на два і більше шарів. Таке ласощі краще не купувати.
 • По бродінню. Якщо мед відкачано занадто рано, цей процес може початися дуже швидко. Якщо ви побачили на поверхні меду навіть легку пінку або спливаючі бульбашки повітря, відмовтеся від покупки. В ньому бракує захисних ферментів: бджоли просто не встигли їх додати. Такий продукт може мати смак злегка кислуватого до спиртового, газованого. Ні про які корисні властивості в цьому випадку говорити не доводиться.
 • Хлібний спосіб. Умочіть в мед шматочок хліба. Якщо він намок, перед вами результат роботи недобросовісного бджоляра. Зрілий ж мед хліба не намочить і навіть навпаки — почне тягнути з нього на себе вологу.
 • Паперовий спосіб. Капніть медом на простий клаптик паперу. Неякісний товар видасть себе тим, що розтечеться і намочить її. Зрілий ж залишиться на місці тугий важкої краплею, не залишивши і сліду, проникає наскрізь.
 • Хімічний олівець. При контакті зі зрілим медом він не дає ніякої реакції.

Існує досить багато способів визначення фальсифікованого меду в домашніх умовах. Але в цьому випадку вже «пізно пити боржомі»: гроші заплачені, і добре, якщо не викинуті на вітер. Краще відразу, ще на ринку, захистити себе від покупки, ніж із запізненням і жалем зрозуміти, що ви придбали неякісний продукт, ставши жертвою непорядності продавця.

Залишити коментар