Гіперстенік: особливості типу статури, шкідливі та корисні звички

Всі люди різні, і виглядають абсолютно по-різному. Зовнішній вигляд фігури людини може змінюватись від крихкого до масивного, від витонченого до огрядного.

Щоб систематизувати все різноманіття варіантів, застосовується типізація: в залежності від застосовуваної системи виділяється різна кількість існуючих типів статури, але найчастіше людей ділять на три типи — астенік, нормостенік і гіперстенік.

Вважається, що форма, розміри і приблизна маса тіла кожної людини генетично запрограмовані, тому астеніків простіше схуднути, а гиперстеникам — набрати вагу. Соматотипом обумовлені ступінь схильності до певних захворювань і швидкість обміну речовин, особливості фізичного розвитку.

Нормостеніческій тип характеризується правильністю пропорцій. Як правило, нормостеники гармонійно складені і з раннього дитинства відрізняються рівномірністю розвитку кістково-м’язової системи.

Міцний кістяк, гарне тіло з середньою кількістю жирової тканини і широкі плечі при опуклої грудній клітці — ось приблизний портрет нормостеника.

Астеніки візуально більше граціозні і стрункі, м’язова система розвинена значно слабше, ніж у нормостеніков, руки і ноги здаються довшими і витонченими. У більшості випадків помітно перевага поздовжніх розмірів тіла над поперечними: так, тулуб виглядає коротким на тлі довгих кінцівок. Зростання астеніка часто вище середнього, плечі — вузькі, кількість жиру незначна, а обмін речовин — швидкий.

Що значить «гіперстенік»?

Гіперстенічний статура забезпечує людині довічну схильність до вгодованості і швидкому набору маси. Будова скелета також має свої характерні риси: велику грудну клітку, короткі кінцівки, широку талію. Діафрагма гиперстеника розташована високо, шия часто здається короткою, а зростання в основному нижче середнього, тому людина виглядає кремезним.

Вважається, що тип статури може надавати певний вплив і на властивості особистості. Гиперстеники частіше повільні й спокійні, ніж метушливі, але відрізняються завидною цілеспрямованістю. Вони не схильні до постійної рухової активності, іноді їх складно «розворушити».

Астеніки, нормостеники, гиперстеники: як визначити?

У рамках найбільш популярних на сьогоднішній день систем типізації людського статури для визначення приналежності до того чи іншого типу використовуються індекси. Вони відображають співвідношення розмірів частин тіла: самий старий, багаторазово перевірений часом метод індексів передбачає визначення меншого розміру в процентних частках іншого (більшого) розміру — наприклад, розрахунок співвідношення ширини плечей або довжини кінцівок до загальної довжини тіла.

Оскільки середньостатистичний чоловік зазвичай мають більш вузьким тазом і довгими ногами, ніж жінка, при розрахунках на це робиться поправка. Якщо ви хочете точно знати, до якого типу належите, виміряйте довжину тулуба, ніг і рук, а також ширину плечей і таза.

Допоможе у визначенні типу статури і такий показник, як величина эпигастрального кута (заміряється кут, утворений в епігастральній області — близько сонячного сплетення, на стику двох половин грудної клітки).

У нормостеніков кут, сформований поєднуються ребрами, наближається до прямого, у астеніків зазвичай буває менше 90?, а у гиперстеники, як правило, епігастральній кут тупий (помітно більше 90о). Тому і ребра у астеніків розташовані більш косо, а у гиперстеники — майже горизонтально.

Якщо ви — гіперстенік: шкідливі звички та корисні поради

Саме у гиперстеники найпомітніше проявляється схильність до набору ваги за рахунок приросту обсягу жирової тканини.

Всмоктувальна здатність шлунково-кишкового тракту висока, нерідко спостерігається підвищена концентрація холестерину в крові. Навіть незначна кількість калорій, що надходять у вигляді простих вуглеводів, часто призводить до збільшення маси тіла. Тому дієтологи рекомендують таким людям постійно дотримуватися принципів розумного харчування — короткочасні дієти не дозволяють впоратися з проблемою, оскільки її наявність в чому обумовлено особливостями конституції.

Зокрема, гиперстеникам слід:

  • різко обмежити кількість споживаних вуглеводів, особливо у вигляді випічки, кондитерських виробів, меду і солодких фруктів, снеків;
  • постійно забезпечувати м’язам певне навантаження — чим вище відсоток м’язової тканини, тим більше калорій вона спалює навіть у стані спокою, не даючи їм відкладатися у вигляді жирової тканини;
  • їсти якомога більше продуктів з високим вмістом клітковини — цільнозернових хлібців, сирих і тушкованих овочів, салатної зелені, не дуже солодких фруктів;
  • з обережністю ставитися до крохмалю — чим частіше ви харчуєтеся пастою і страви на основі картоплі, тим складніше вашому організму впоратися з переробкою їжі;
  • по можливості вивести з раціону жирні продукти тваринного походження (червоне м’ясо, вершки, вершкове масло, балик, ковбаси і т. д.);
  • займаючись спортом, налягати на вправи з великою кількістю повторень при порівняно невисокій масі використовуваних снарядів — так ви швидше розлучитеся з зайвими кілограмами і запобігти їх появі в подальшому;
  • побачивши, що тіло «розпливається» і втрачає рельєф, підвищити споживання білка — така їжа на довгий час дає відчуття ситості і в той же час не сприяє накопиченню жиру;
  • відмовитися раз і назавжди від щільних вечерь і перекусок перед сном, оскільки під час сну метаболізм, і без того не занадто швидкий у гиперстеники, сповільнюється ще більше;
  • полюбити кардионагрузки і змусити себе хоча б пару разів на тиждень займатися бігом, стрибками зі скакалкою, катанням на велосипеді і іншими корисними вправами;
  • харчуватися за графіком, не пропускаючи прийоми їжі і не роблячи занадто великих проміжків між ними.

Гиперстеникам також рекомендується відмовитися від шкідливих звичок — куріння і споживання алкоголю. Куріння погано сумісна з активним способом життя, який показаний людям даного типу, а алкоголь сприяє набору ваги.

Залишити коментар