Чим загрожує подвоєння матки при вагітності?

Матка – це орган репродуктивної системи, розташований в малому тазі. Від неї відходять маткові труби, закінчуються яєчниками. Орган може змінювати своє положення: зміщуватися назад, вперед, вгору.

Нормальне будова матки і піхви

Її будова змінюється з віком. У дівчаток вона маленька і в ендометрії не відбувається циклічних змін. В підлітковому періоді і в подальшому вона збільшується, починає виконувати свою функцію шар ендометрія.

У період менопаузи вона знову зменшується, спостерігається її старіння.

Подвоєння матки та інші вади розвитку органу

Є ряд аномалій, коли всередині органу або піхви є перегородки, наприклад, перегородка або подвійне піхву, однороге, дворога, подвійна і сідлоподібна матка. Деякі з цих аномалій не представляють небезпеки, інші – перешкоджають материнства, стаючи причиною безпліддя або невиношування.

Перераховані аномалії зустрічаються досить рідко. Серед них найбільш поширена сідлоподібна і дворога форма органу.

Подібні патології стають причиною безпліддя, викиднів, призводять до передчасного початку родової діяльності, провокують неправильне передлежання малюка в утробі, висока ймовірність післяпологових кровотеч і слабкої пологової діяльності, крім того, підвищений ризик перинатальної смертності.

Формування цього органу у плода відбувається в першому триместрі вагітності. Розвивається він з двох половинок мюллерных проток. Злиття останніх приводить до утворення двох порожнин, які розділені перегородкою. Остання в подальшому зникає.

Подвоєння матки та лікування поки не настала вагітність

Хірургічне втручання допомагає при наявності синехій та внутрішньоматкової перегородки. Операція виконується шляхом гістерорезектоскопії.

У ході заходу всі маніпуляції лікарів контролюються за допомогою лапароскопа, введеного через черевну порожнину.

Внутрішньоматкова перегородка

В даному випадку мова йде про залишок тканини в порожнині органа, який має погане кровопостачання. Якщо ембріон прикрепится на перегородці, то висока ймовірність переривання вагітності, передчасних пологів, неправильного передлежання плода. Операція в цьому випадку є досить ефективним рішенням. Частота невиношування зменшується з 90 до 10%.

Подвоєння матки: однороге матка і вагітність

Патологія обумовлена порушенням розвитку одного мюллерного протоки. В результаті у жінки є тільки одна маткова труба. Можливість виношування багато в чому в цій ситуації залежить від розміру порожнини органу. Варто відзначити, що ризик невиношування при такій патології – найвищий в порівнянні з іншими.

Крім того, ефективного лікування такої аномалії не існує. Часто вона поєднується з іншими вадами розвитку та ускладненим акушерським анамнезом.

Вагітність в даному випадку ускладнюється процес родоразршения супроводжується слабкою пологовою діяльністю.

Повне подвоєння матки: дворога форма органу і вагітність

Патологія полягає у наявності однієї шийки і двох порожнин органу. При вираженій аномалії орган формує дві однорогі матки.

Дану патологію класифікують на три види:

  1. Неповна форма – поділ на два роги у верхній третині;
  2. Повна – поділ з розбіжністю в протилежні сторони під різними кутами (більшим або меншим);
  3. Сідлоподібна – поєднується з вузьким тазом. Аномалія провокує неправильне передлежання плода. Розродження можливо тільки шляхом кесаревого розтину.

При наявності однієї шийки матки і двох рогів вагітність виникає, як правило, в одному з таких, рідше – відразу в обох. Період гестації і процес розродження можуть протікати без ускладнень, але загроза переривання автоматично присутня, тому таких жінок спостерігають більш ретельно. Не виключається сідничне передлежання плода, а також передчасні пологи.

Також може виникнути патологія плаценти (низька, передлежання), що супроводжується ризиком її відшарування.

Часто вагітність закінчується кесаревим розтином з-за неправильного положення дитини в утробі.

Повне подвоєння матки виправляють за допомогою хірургічного втручання. Операція більш радикальна, ніж в першому випадку проводиться розсічення передньої черевної стінки (лапаротомія), формується повноцінне тіло органу.

Післяопераційний період досить тривалий – близько місяця і навіть довше. Після хірургічного лікування ризик невиношування знижується з 90 до 10%.

Сідлоподібний орган більш розширене в поперечнику, а в його дні є поглиблення, при цьому розщеплення на два роги досить незначне, тобто вони практично повністю зливаються за винятком дна. При цьому зачаття цілком можливо. Однак подібна аномалія часто поєднується з іншими патологіями, які роблять вагітність неможливою. Якщо є перегородка, в переважній більшості випадків відбувається мимовільний викидень.

Щоб діагностувати сідловидну патологію вдаються до гістеросальпінгографії, гістерографіі, МРТ. Перші дві діагностичні процедури передбачають введення контрастних речовин та створення рентгенівських знімків, при МРТ роблять зйомку органів малого тазу в різних проекціях. Характерна ознака сідлоподібної патології, який дозволяє виявити гістеросальпінгографія – невелике заглиблення на дні органу у вигляді сідла.

Подвоєння матки: репродуктивні органи маленьких розмірів

Про даної патології говорять в тому випадку, коли злиття мюллерных проток повністю порушено. В даному випадку, що тіло органу, що його шийка мають маленькі розміри. Часто аномалія супроводжується аплазією одного протоки, що тягне за собою гематометру: в матці, яка не з’єднана з піхвою, скупчуються менструальні виділення; виникає сильний больовий синдром. Підозра на гематометру виникають при перших місячних, тобто в підлітковому віці.

Дана патологія пов’язана з передчасними пологами та неправильним передлежанням плоду, труднощі із зачаттям і виношуванням. Щоб переконатися, що обидві матки нормально функціонують, потрібне повноцінне обстеження. Якщо це так, що зачати і виносити малюка цілком реально.

Після зачаття, вагітність буде розвиватися в одній з таких, а друга тим часом зміниться незначно, але її слизова теж буде відчувати зміни, характерні для періоду гестації. Однак навіть при сприятливому прогнозі лікарі не виключають мимовільного переривання або передчасного початку пологової діяльності. При перериванні вагітності потрібно вишкрібання слизової обох частин органу, так як існує ймовірність кровотечі.

Варто зазначити, що у жінок з такою аномалією часто спостерігається гіпофункція яєчників, недорозвинення органів репродуктивної системи, гормональний дисбаланс, але перераховані патологічні стани не завжди виключають можливість зачати дитину.

Переривання вагітності при перерахованих вище аномалії часто пов’язано з невдалим прикріпленням плодового яйця, недостатністю рецепторів ендометрію і погано розвиненою мережею кровоносних судин. Часто подібні вади супроводжуються істміко-цервікальною недостатністю (несмиканіе м’язів цервікального каналу), гормональними збоями.

Перегородка в піхву

В даному випадку вагітність не виключається. Якщо перегородка неповна, то можливі природні пологи, так як вона не перешкоджає народженню маляти. Іноді перегородку січуть в процесі розродження. Якщо ж вона повна, то висока ймовірність кесаревого розтину.

Вагітних жінок, які мають подібні вади, рекомендується госпіталізувати на ранніх термінах. Вони повинні дотримуватися постільного режиму. Також їм можуть назначатьспазмолитические («Но-шпа») і седативні препарати, терапію «Утрожестаном» і «Дюфастоном 1» (для збереження вагітності до 20 тижнів). Застосовують і інші медикаменти, включаючи більш пізні терміни вагітності. Вони спрямовані на поліпшення обмінних процесів, профілактику затримки розвитку і росту плода. Також рекомендуються засоби, що активізують кровообіг в плаценті (пр. «Троксевазин», «Актовегін», «Есенціале форте»).

Народження дитини може ускладнюватися різними порушеннями в ході пологової діяльності. З такими патологіями народжувати потрібно тільки в медичному закладі, де при необхідності можна надати екстрену допомогу.

Бережіть своє здоров’я і при найменших підозрах на його погіршення терміново звертайтеся до фахівця!

Залишити коментар