Чим загрожує нестача магнію в організмі: симптоми дефіциту

Недолік магнію – серйозне явище, що вимагає корекції. Цей елемент відповідає за безліч функцій організму, тому при його нестачі розвиваються серйозні захворювання.

Чим корисний магній?

Цей елемент дуже важливий для людського організму.

Його вплив у наступному:

 1. Необхідний для повноцінного росту і зміцнення кісток;
 2. Знижує високий АТ, координує ритм серця;
 3. Бере участь у регулюванні рівня глюкози в крові;
 4. Покращує дихання при бронхітах, емфіземі, хронічної астми;
 5. Є профілактичним засобом від суглобного та м’язового болю, мігрені, синдрому хронічної втоми;
 6. Нормалізує стан організму при ПМС у жінок;
 7. Знижує негативний вплив хіміо — та радіотерапії;
 8. Зміцнює емаль, чим сприяє здоров’ю зубів;
 9. Запобігає відкладенню кальцію, каменів (кальцинатів) в нирках і жовчному міхурі.

Причини нестачі магнію в організмі

Існує первинна і вторинна недостатність. У першому випадку вона вроджена, у другому – викликана умовами життя: гострі/хронічними стресами, фізичним перенапруженням, гіподинамією, зловживанням спиртним, тривалим впливом високих температур (пр. умови роботи), гормональною контрацепцією, вагітністю/лактацією.

Спровокувати недолік магнію може погане харчування: недостатнє вживання продуктів, багатих цим речовиною; харчування продуктами, багатими білками, тваринними жирами, фосфором, кальцієм – вони перешкоджають всмоктуванню магнію в ШКТ; постійне харчування фаст-фудом.

Спровокувати його недолік можуть деякі патології, наприклад, дисбактеріоз, діабет, ожиріння і ін

Подібний стан може виникнути на тлі прийому деяких медикаментів, наприклад, серцевих глікозидів, діуретиків, гормональних контрацептивів, глюкокортикоїдів, цитостатиків.

Симптоми дефіциту магнію в організмі

Загальні ознаки: постійна втома, швидка стомлюваність, тяжкість у тілі.

Дефіцит магнію може викликати посилене випадання волосся, ламкість нігтів, а також карієс.

Симптоми нестачі з боку центральної нервової системи: дратівливість, тривожність, плаксивість, напади страху/туги, депресія, головні болі, запаморочення; поганий сон, часте нічне потовиділення; зниження концентрації уваги, погіршення пам’яті; порушення чутливості шкіри, нервові тики.

З боку м’язів: судоми рук, стоп, литкових м’язів, потилиці, спини, м’язові посмикування; біль при потягуванні/напрузі м’язів.

Симптоми нестачі магнію з боку серця і судин: серцева біль, тахікардія, аритмія, серцебиття, підвищення або падіння артеріального тиску; підвищення холестерину, прискорення розвитку атеросклерозу; зміни крові; анемії; схильність до утворення тромбів. Інші симптоми дефіциту магнію: болі живота, розлади стільця, спазми шлунка/кишечнику/стравоходу/гортані/бронхів; метеочутливість – зубний біль, ломота тіла, суглобів, біль в яснах; знижена температура тіла, холодні кінцівки, їх оніміння; ПМС і хворобливі менструації у жінок.

Дефіцит магнію з калієм

Нерідко одночасно виникає нестача двох цих речовин. В основному симптоми обох видів дефіциту схожі, але недолік калію супроводжується ще й надмірною сухістю шкіри, поганим загоєнням навіть незначних ран, легким освітою синців, а у важких випадках – виразками та ерозіями на слизових оболонках. В іншому ознаки гіпокаліємії практично не відрізняються.

Терапія при недоліку як калію, так і магнію проводитися однаково: раціон збагачується продуктами, багатими цими речовинами; призначаються препарати калію і магнію; при необхідності проводиться симптоматичне лікування.

Добова норма магнію

У добу чоловікові в середньому потрібно 350-400 мг цього елемента, жінці – 280-300 мг. В період виношування дитини і під час грудного вигодовування потреба у жінок зростає до 340-355 мг, тобто на 20-30%. Максимально допустима добова доза – 800 мг. Також норму іноді розраховують так: на 1 кг ваги 4 мг речовини.

Діагностика дефіциту магнію

Основні показання для визначення концентрації цього елемента у крові – симптоми виснаження (дратівливість, слабкість і ін), неврологічні патології (тремор, судоми, тетанія, підвищена збудливість), тахікардія, порушення роботи нирок.

Симптоми нестачі вітамінів і мікроелементів в організмі здатний розпізнати досвідчений терапевт, допоможе в лікуванні лікар-дієтолог. Часто хворі звертаються до лікарів інших спеціальностей, керуючись наявними симптомами – до ендокринолога.

Як лікувати дефіцит магнію

У першу чергу потрібно виключити зовнішні фактори, які можуть опосередковано впливати на надходження вітамінів і мінералів в організм: уникати нервових і психічних навантажень, збільшити вживання продуктів, багатих на магній, скорегувати прийом медикаментів.

У ряді випадків вимагається дренажна терапія – при надлишку в організмі токсичних речовин, наприклад, нікелю, кадмію, свинцю. Поповнити запаси можна з допомогою магнийсодержащих Бадів і таких медикаментів, як цитрат магнію аспарагінат магнію, бішофіт, доломіт. Також допоможуть комбіновані препарати, що містять вітаміни групи В, зокрема В5. Аналогічно діють і спеціальні мінеральні води. Особливо рекомендується приймати комплекси вітамінів і мінералів при клімаксі – вони позбавлять від припливів.

При надлишковому вмісті магнію, що підтверджують лабораторні аналізи, лікарські препарати відміняють, призначають кальцій. Можуть бути використані препарати кобальту, марганцю, застосована симптоматична терапія.

Як заповнити кількість магнію в організмі: продукти харчування

Велика його кількість міститься в продуктах харчування рослинного походження. Половину добової норми можна забезпечити хлібом і інший випічкою, а також крупами (кашами).

Найбільше магнію міститься в наступних продуктах:

 1. Злаки, крупи, особливо ячмінна і вівсяна;
 2. Соєве борошно, горох, квасоля;
 3. Насіння соняшнику;
 4. Білокачанна капуста;
 5. Лимони, грейпфрути, абрикоси, банани, яблука, інжир;
 6. Горіхи, солодкий мигдаль;
 7. Короп, камбала, палтус, морський окунь, оселедець, тріска, скумбрія;
 8. Сир, молоко.

Надлишок магнію

Велика кількість цього мікроелемента не менш шкідливо, ніж його недолік. Надлишок магнію виникає при псоріазі; відкладення солей кальцію в нирках; артриті; гіперфункції щитовидної залози; дислексії та ін.

При введенні сульфату магнію допомогою ін’єкцій виникає млявість, сонливість, пригнічується загальний стан.

При зловживанні сірчанокислої магнезії під час вагітності значно підвищується ризик розвитку ДЦП у дитини.

Надлишок магнію спостерігається при надмірному його надходженні в організм і порушенні обміну деяких речовин. Проявляється цей стан занепадом сил, сонливістю, млявістю, зниженням працездатності і діареєю.

Як дефіцит, так і надлишок вимагають корекції. Самостійно визначити наявність порушення неможливо. В обов’язковому порядку проводяться лабораторні дослідження, на підставі яких лікар підтверджує попередній діагноз.

Залишити коментар