Чому з’являється солоний присмак у роті: всі причини та способи усунення

Коли у нас в роті виникає незвичайний або неприємний присмак, ми відразу починаємо турбуватися про власне здоров’я, очевидно, на підсвідомому, інстинктивному рівні. І дійсно, ротова порожнина є чимось на зразок «воріт» в наш організм. До того ж, через неї ми годуємося і підживлюємо органи і системи свого тіла.

Фізіологія чи хвороба?

Солоний присмак у роті зустрічається не так часто. Цей ознака варто розцінити як тривожний, оскільки він часто сигналізує про інфекційних процесах або зневодненні.

Коли людина відчуває солонуватий або кислуватий присмак у роті, він може довгий час не надавати цьому жодного значення, але відкрито визнавати, що таке явище приносить йому неабиякий дискомфорт і знижує якість життя.

Наприклад, поява солоного присмаку в роті після їжі «стирає» всі її приємний післясмак і геть відбиває апетит. Такий стан може тривати кілька місяців, в результаті чого хворий втрачає насолоду від їжі, постійно мучиться спрагою, стає дратівливим і агресивним, і навіть відчуває порушення сну. Якщо для вас це явище стало постійним, а до того ж ви періодично відчуваєте спрагу, знайте – ваша проблема стоїть в зневодненні організму.

При цьому, зрозуміло, недостатньо один раз випити води і втамувати спрагу. В разі відчуття тяжкого зневоднення, з вашої сторони буде розумніше всього звернутися до терапевта за допомогою. Якщо ж все не так страшно, досить змінити спосіб життя і характер харчування, щоб нормалізувати і стабілізувати водно-сольовий баланс в організмі.

Основні причини виникнення солоного присмаку у роті

Причинами солоного присмаку в роті можуть стати найрізноманітніші ендогенні та екзогенні фактори. Навіть, на перший погляд, банальні. Наприклад, незадовільна гігієна порожнини рота. Справа в тому, що залози, розташовані в роті, активно продукують слиз, яку необхідно ліквідувати, що ми і робимо з допомогою щітки і зубної пасти. Ті ж, хто нехтує елементарної чищенням зубів, «збирає» в своєму роті цю саму слиз, а вона, у свою чергу, перетворюється в щільний наліт, який володіє характерним солонуватим присмаком. І способи усунення цього явища примітивні – задовільний дотримання норм гігієни ротової порожнини.

Чистити зуби потрібно двічі на день – вранці (перед сніданком) і ввечері (після вечері). Після прийомів їжі протягом дня бажано використовувати зубну нитку, яка ефективно видаляє застряглі в щербинках між зубами шматочки їжі. У процесі чищення зубів не забувайте про те, що ваша мова також накопичує на собі наліт, який слід усувати з його поверхні. Якщо ваш присмак пов’язаний саме з браком гігієни – вам не про що турбуватися… крім самої гігієни.

Але існують і більш глибокі, а отже, більш серйозні причини, які провокують дане неприємне явище. Що ще може означати солоний присмак у роті?

Інфекційні процеси

Особливо це стосується інфекційних процесів, локалізованих в синусах. У цьому випадку вони виділяють солону слиз, яка може «стікати» в ротову порожнину і провокувати неприємне відчуття. В даному випадку доцільно звернутися до ЛОР-у і пройти адекватне лікування, після чого неприємні відчуття пройдуть разом з інфекцією.

Патології слинних залоз

Причина солоного присмаку в роті і на губах може критися в захворюваннях слинних залоз.

Для чого людині потрібна слина? Вона надає для ротової порожнини сануючих дію, тобто надійно очищає її від патогенних мікроорганізмів і вимиває з неї залишки їжі. Проблеми, пов’язані з нездоровим функціонуванням слинних залоз, можуть спровокувати масу супутніх ускладнень. І першою ознакою таких проблем стає саме цей симптом. Що стосується самих слинних залоз, причинами порушення їх роботи може стати синдром Шегрена, а також різноманітні вірусні та бактеріальні інфекції.

Зневоднення

Відчуття кисло-солоного присмаку у роті буває пов’язано з хронічним зневодненням. Це – звичайний стан людей, які зловживають напоями, що містять кофеїн. Серед них – чай, каву, деякі безалкогольні стимулюючі напої на зразок енергетиків.

Також в «небезпечну» категорію входять солодкі газовані напої. І звичайно, людям, що зазнають зневоднення, варто частково або повністю відмовитися від вживання алкоголю. Спиртні напої «вбирають» рідину з організму і виводять її природним шляхом, тобто з сечею.

Підвищена сльозоточивість

Сльози мають солоний смак, і це не секрет ні для кого. Але викликати їх можуть не лише гіркі емоції. Підвищена сльозоточивість цілком може бути пов’язана з офтальмологічними або ендокринними проблемами. У другому випадку погіршення зору або будь-яких інших симптомів з боку очей не спостерігається. Якщо у вас часто спостерігається сльозотеча, ваші сльози проникають у ротову порожнину через носоглотку, утворюючи тим самим характерний присмак.

Прийом певних лікарських засобів

Солонуватий присмак у роті може з’явитися на тлі прийому певних медикаментозних препаратів, що порушують функціонування смакових рецепторів. Якщо у вас нічого серйозного, і ви лікуєтеся банальними антибіотиками – просто зверніться зі скаргами до спостерігає фахівця і попросіть його призначити вам інші препарати для лікування.

Цей симптом також часто виникає після проходження променевої терапії або прийому інших протиракових препаратів.

У цьому випадку призначити альтернативне лікування навряд чи вдасться, а значить, доведеться просто перетерпіти до завершення повноцінного курсу.

Дисфункції мозкової діяльності

Вся інформація про нашої життєдіяльності в першу чергу надходить у головний мозок. Саме він відповідає за всі наші відчуття, зокрема, комфорту чи дискомфорту. Якщо у вас є які-небудь відхилення в роботі мозку (наприклад, епілепсія або пухлиноподібні новоутворення в цьому органі), він не може нормально регулювати і контролювати роботу всього організму. І в цьому випадку також може виникнути такий симптом, як солоність у роті. Однак ця причина є найбільш рідкісною, тому нехай вона не викликає у вас особливого занепокоєння. Принаймні, якщо супутніх симптомів не є.

Ось, мабуть, всі основні причини, за якими виникає настільки неприємний симптом. Зрозуміло, ми не будемо розглядати зовсім вже тривіальні варіанти, коли він проявляється на тлі прийому раніше їжі. Звичайно, якщо ви тільки що поласували солоною рибою, навряд чи у роті буде відчуватися солодкість. А кисло-гіркий смак лайма точно не зробить присмак у роті бархатисто-нудотним.

Методи боротьби з симптомом

Купірування симптомів спочатку не є гарною ідеєю, у всякому разі, якщо вам не цілком відома причина їх появи.

Але якщо ви впевнені у своєму богатирському здоров’я, і вважаєте, що солонуватий смак у роті виник на тлі будь-яких зовнішніх факторів, ми підкажемо вам, як можна з ним боротися:

  • Рідина. Пийте багато рідини. Рясне питво в принципі є запорукою здоров’я і довголіття, а доросла людина повинна в обов’язковому порядку споживати свою щоденну норму – 1,5-2 л чистої дистильованої води. Але якщо у вас є зневоднення, цю цифру можна сміливо множити на два. Наприклад, якщо ви дозволяєте собі випити 3-5 чашок міцної кави в день, ви повинні пити 2-3 склянки води більше, ніж звичайна людина, яка не страждає кофеманией;
  • Альтернативні ліки. Якщо ви лікуєтеся якимись препаратами, і пов’язуєте неприємний симптом саме з цим фактором, проконсультуйтеся з лікарем на предмет заміни ліків альтернативними варіантами;
  • Відвідування стоматолога. Якщо ж причиною вашого солоного смаку в роті, на вашу думку, є незадовільна гігієна ротової порожнини, або бактеріальні інвазії в зубах і яснах, має сенс звернутися до дантиста за санацією та професійної чищенням. Хороший лікар також порадить вам індивідуальний догляд, щоб уникнути рецидиву подібних проблем.

Ми завжди боремося з тими факторами, які знижують якість нашого життя. Але не завжди вважаємо за потрібне встановити їх точну причину, що не є правильним підходом до збереження і зміцнення свого здоров’я. Будь ласка, не орієнтуйтеся тільки на ознайомлювальні матеріали з інтернету.

Пам’ятайте, що всі ми індивідуальні, а тому не можна сліпо орієнтуватися на загальні причини того або іншого розладу. Зверніться до лікаря за диференціальною діагностикою та адекватним лікуванням. Будьте здорові!

Залишити коментар