Частота дихання у дітей

Дихання є одним з природних процесів. На ньому зазвичай не прийнято як-небудь загострювати увагу, якщо яких-небудь проблем при цьому не з’являється. Однак молоді мами досить часто стурбовані питанням про те, яким має бути носове дихання в крихт, і це правильно. Але від того, як вдихає повітря малюк, прямо залежить його ріст і фізичний і розумовий розвиток.

Наприклад, дихання бере активну участь в навчанні дитини говорити, а потім і в розвиток мовлення в дошкільному віці. Від того, як вдихає і видихає ваш малюк буде залежати, з якою частотою він буде страждати від хвороб надалі, дорослішаючи. Так якою ж повинна бути частота дихання у дітей? Так що ж є в цій справі нормою, а що – відхиленням?

Чому дитяча дихальна система є особливою

Кожна мама з щасливим завмиранням серця згадує момент, коли її малюк закричав, вперше побачивши цей світ. Тоді ж він зробив свій перший в цьому світі вдих. Але не всі батьки знають, що на момент народження дихальна система дитини розвинена ще не до кінця. І коли сам організм починає рости, дихальна система починає функціонально «дозрівати».

Що ж відрізняє «недозревшую» дихальну систему малюка:

  • Недостатньо розвинені верхні дихальні шляхи, які прийнято називати носовими ходами.
  • Внутрішня поверхня носових ходів дуже ніжна, вона перенасичена кровоносними і лімфатичними судинами.
  • Носові ходи дитини досить короткі.
  • Верхні дихальні шляхи малюка відносно вузькі.

Через вузьких носових ходів в носику малюка часто накопичується слиз, пил частинки ворсу. Щоб позбутися цього, прочищайте носик і намагайтеся зволожувати спеціалізованими розчинами на основі морської солі (продаються в аптеках).

Всі ці фізіологічні особливості позначаються на дихальному процесі. Дитина часто дихає зі своєрідними хрипами, особливо по ночах. Навіть малозначні катаральні явища відразу ж викликають набряк слизової носа дитини. Дихання поступово ускладнюється, починається задишка. При цьому дитина відчуває сильні труднощі при диханні, так він просто ще не вміє дихати носиком. При цьому, чим молодша дитина, тим важче можуть виявитися наслідки будь-яких катаральних явищ. Потрібно швидше усувати наслідки.

Легені новонароджених також мають свої особливості. Самі вони мають малий об’єм і пронизані кровоносними судинами. Легенева тканина розвинена дуже слабо, порівняно з легеневою тканиною будь-якого дорослої людини.

Трохи про типи дихання

Всього існує три різних типи дихання. Вони властиві і малюкам, і дорослим:

  1. При черевному типі дихання активну участь у процесі приймає діафрагма. При такому типі дихання видно, як рухається передня черевна стінка. Верхні відділи легень при грудному типі подиху можуть відчувати недостатню вентиляцію. Даний дихальний тип зазвичай зустрічається у чоловіків.
  2. При грудному типі подиху, який властивий жіночій половині людства, процес здійснюється за рахунок руху грудної клітки. Для даного типу дихання характерний недолік вентиляції нижніх легеневих відділів.
  3. Змішаний дихальний тип рівномірно задіє при диханні і грудну клітку, і діафрагму. Даний тип дихання є найбільш правильним.

Будь здорова доросла людина має середню дихальну частоту від 16 до 21 хвилину. У тільки що народжених малюків норма – 60 у хвилину. У міру дорослішання малюка частота дихання знижується.

Таблиця з нормами дихання у дітей за віком:

ВозрастЧастота дихання в 1 хвилину

Новонароджені 40-60
від 2 тижнів до 3 місяців 40-45
4-6 місяців 35-40
7-12 місяців 30-35
2-3 року 25-30
5-6 років близько 25
10-12 років 20-22
14-15 років 18-20

Як провести вимірювання

Заміряти частоту дихання потрібно тільки тоді, коли дитина знаходиться у стані спокою. У маленьких дітей вимірювання можна робити, просто дивлячись на рух грудної клітки. Лікарі ж роблять це з допомогою фонендоскопа. Як варіант, ви можете покласти гаразд на грудну клітку і зробити підрахунок. Треба відволікти малюка ласкавими розмовами або іграшками, тоді він не злякається і не завадить підрахунку. Дитина обов’язково повинен перебувати в положенні без руху.

Для чого потрібно вимірювати частоту дихання

Вимірювання частоти дихання у дитини потрібно для того, щоб дізнатися, наскільки налагоджена вентиляція легенів. Якщо частота дихання виявилася хоча б трохи вище вказаного значення, то мова йде вже про поверхневому диханні, що провокує появу хвороботворної мікрофлори.

Бажано проводити вимірювання частоти дихання кілька днів поспіль, записуючи отриманий результат на листок паперу. Так ви зможете побачити в динаміці вірогідні відхилення від норми і, якщо це потрібно, показати дані лікаря для подальшої діагностики.

Про відхилення від норми

Коли дихання прискорене, то воно є одним з найперших ознак інфекції. Такого явища супроводжують і інші ознаки наявності захворювання: кашель, хрипи. Зростання частоти дихання, як і збільшення пульсу, може бути викликано високою температурою.

У крихітних малюків часто зустрічається таке явище, як затримка дихання уві сні. Відбувається це на короткий час. Не варто панікувати, адже це фізіологічна норма. Але коли це спостерігається дуже часто і супроводжується такими явищами, як посиніння трикутника між губами і носом, втратою свідомості, то потрібно терміново викликати «03».

Органи дихання у немовлят мають свої особливості, що впливає на їх часте ураження і подальшої декомпенсацією загального стану. Все це викликано тим, що дихальна система дітей на момент народження розвинена недостатньо повно. Цьому ж сприяють незакінченої диференціацією окремих структур нервової системи, яка безпосередньо впливає на роботу дихальної системи. Чим менше вік немовляти, тим менший він має об’єм легенів. Тому він робить набагато більше дихальних рухів ніж дорослий.

Залишити коментар