Як навчити дитину алфавіту: цілі, вікові рамки і помилки навчання

Знання алфавіту – основа нормального життя людини в суспільстві. Всім відомо, що без навичок читання і письма неможливо взаємодіяти з іншими людьми. Саме тому навчати дитину буквах починають в ранньому дитинстві. Однак тут виникає безліч питань: як навчити дитину алфавіту, коли починати, з якого віку і правильно взагалі поспішати?

Думки психологів на цей рахунок розходяться: одні говорять, що чим раніше дитина почне хоча б зовні знайомитися з літерами, тим краще вона буде розвинена потім. Інші ж зазначають, що передчасне навчання ні до якого результату не призводить, а значить, і нема чого намагатися.

Тим не менш, на сьогоднішній день батьки намагаються починати освіту своїх дітей з самого молодшого віку.

Навіщо навчати алфавіту?

Крім цілком природних соціальних причин, необхідність знання літер людині до п’яти років обумовлена вимогами, висунутими багатьма школами: далеко не кожен навчальний заклад задовольняється простим умінням читати склади. Зараз часто для вступу у перший клас треба продемонструвати свої навички читати зі швидкістю десять – п’ятнадцять слів на хвилину.

Виходячи із зазначених міркувань, дитини починають навчати алфавітом (причому не тільки російській, але й англійської, якщо планується надходити в школу з мовним ухилом) відразу після того, як він сказав свої перші слова – до двох років, а іноді і до року.

Цей процес далеко не завжди проходить швидко: дуже багато залежить від індивідуальних особливостей дитячого розвитку. Однак існує безліч рекомендацій педагогів і психологів про те, як легко навчити дитину алфавіту.

Коли починати навчання?

Це питання – один з перших, яким задаються батьки, які вирішили віддати своє чадо під владу науки. Єдиної відповіді на питання немає: одні хочуть долучити до знань піврічного малюка, інші забувають про необхідність знайомитися з літерами до самої підготовки до школи, вважаючи, що дитина повинна відпочити, поки є можливість.

Жоден з цих варіантів не можна назвати правильним: занадто ранній початок навчального процесу не є ефективним, так як букви, швидше за все, будуть забуті до школи, а пізніше занадто призведе до проблем з освоєнням російської, а потім і англійської мови в майбутньому.

Фахівці, розбираючись в цьому питанні, називають певні вікові рамки, коли знайомство з літерами буде найбільш продуктивним: чотири – п’ять років. При цьому дуже важливо почати навчання правильно, адже від цього залежить, чи сподобається малюкові вчитися взагалі. Трапляється так, що занадто вимогливі батьки своїм нав’язуванням алфавіту знищували всяке бажання вчитися.

Як навчити дитину алфавіту правильно: підготовка до навчального процесу

Найголовніше, з чого варто почати – позитивні емоції. Для будь-якої успішної діяльності необхідний позитивний посил. Тому людину потрібно з малих років долучати до читання, спробувати прищепити любов до нього. Все, що для цього слід зробити, — читати малюку книжки: казки, вірші, байки.

Дитя повинно радіти можливості разом з батьками познайомитися з новою історією, а не відчувати примус з боку дорослих.

Щоб не знищити дитяче бажання самому вивчити букви і освоїти читання, необхідно дотримуватися наступних правил:

 1. Малюк повинен сам вибирати книгу, яку буде читати йому дорослий.
 2. Краще, щоб видання було ілюстрованим, тоді дитя швидко відчує інтерес.
 3. Обов’язково потрібно обговорювати з дитиною прочитане, але не вчительським тоном, а звичайним, зрозумілим для нього мовою у формі дружньої бесіди.
 4. Іноді не зайвим буде попросити малюка зробити короткий переказ: це розвиває пам’ять, вміння формулювати свої думки.

Як навчити дитину алфавіту в 3 роки?

Іноді батьки все ж починають навчати дитину алфавіту в ранньому віці (до трьох-чотирьох років). Якщо обраний такий шлях, правильно буде використовувати спеціальні дитячі пристосування, збільшують інтерес до алфавітом і поліпшують його запам’ятовування в цьому віці:

 1. Магнітна абетка хороша тим, що завжди під рукою. Магнітики легко кріпляться на холодильник або іншу металеву поверхню. Граючи, можна збирати з них перші склади і навіть слова.
 2. Букви з ілюстраціями. Їх можна купити, а можна зробити самостійно, попросивши дитини про допомогу. Вибираючи з маси ілюстрованих карток слів одну, прикріплюючи її під потрібну букву, дитя швидко запам’ятовує абетку.
 3. Печені літери. Дітей завжди приводить у захват їжа, незвичайна за формою. Саме тому правильно буде використовувати їстівний алфавіт для навчання читання.
 4. Навчальні мультфільми. Сучасний кінематограф пропонує масу дитячих мультиків, які ознайомлюють малят із абеткою або цифрами. Їх можна використовувати як закріплення результату навчання, включивши дитині такий мультфільм після основного заняття.

Поширені помилки батьків

Іноді батьки, мало знайомі з педагогічними методиками, намагаються навчити дитини трьох – п’яти років алфавітом, проте не тільки не досягають позитивних результатів, але і формують почуття відрази до всього навчального процесу взагалі. Це може статися, якщо дорослий систематично здійснює ряд помилок:

 1. Перевантажує малюка інформацією, коли він просто не може запам’ятати все, що намагається вкласти в нього батько. Не будучи в змозі накопичити отримані знання, дитя відмовляється їх сприймати.
 2. Змушує вчити абетку. Навіть доросла людина не терпить, коли його до чогось примушують. Діти, по натурі своїй люблять свободу, завжди відмовляються займатися тим, що намагаються нав’язати їм.
 3. Кричить. Важливо пам’ятати, що будь-який негатив відбивається на психіці дитини. Підвищення тону, роздратування дорослих, може налякати малюка, що зіпсує весь навчальний процес.

Заняття повинні проходити спокійно, невимушено, як гра. Дорослий повинен розуміти, що дитина ще малий, йому складно сприймати стільки нової інформації. Починати урок потрібно вранці або вдень, але ні в якому разі не пізно ввечері: крім передачі знань, батьки повинні задатися метою сформувати дисципліну, тому не варто зволікати з заняттям до ночі.

Як навчити дитину алфавіту: педагогічні прийоми

Щоб вивчити з дитиною абетку, потрібно не тільки володіти терпінням, повагою до нього, але й цікавитися новітніми педагогічними прийомами навчання, які щодня поповнюються новими способами взаємодії з дітьми.

Одна з таких оригінальних методик була розроблена педагогом Е. Бахтиной. Вона заснована на асоціативному мисленні людини. Суть в тому, що малюк повинен придумати свої асоціації до тієї чи іншої букви: вони можуть спиратися на її звучання або, наприклад, зовнішній вигляд. Так, часто на питання про букву «А» діти складають асоціацію плаче немовля, а літера «Д» для них схожа на будинок.

Метод Бахтиной докладно викладено на сторінках її наукових робіт, тому при бажанні батьків правильно навчати дитину алфавіту, нею неважко скористатися.

Також можна знайти інші підходи до навчального процесу, які підійдуть під характер і тип мислення малюка. Головне, що потрібно пам’ятати, задавшись питанням, як навчити дитину алфавіту: дорослий повинен допомагати дитині, підтримувати, а не бути строгим учителем, нав’язує знання.

Залишити коментар