Вегетативні порушення: причини, ознаки і лікування

Велика частина дорослого населення стикається з проблемою розлади вегетативної нервової системи, але не завжди люди надають цьому значення. Іноді при втомі і нездужання багато хто воліє просто відпочити. Але ці симптоми можуть бути проявом розладів, які призводять до серйозних захворювань.

Такі недуги складно визначити навіть за допомогою лабораторних аналізів. Спеціаліст, провівши діагностичне обстеження, може виявити вегетативні порушення, якими страждає велика частина населення.

Основні функції

Нервова система складається з двох складових: центральна і вегетативна. Остання впливає на всі органи і поділяється на дві частини: симпатичну і парасимпатичну, які взаємопов’язані між собою.

Симпатичний відділ системи відповідає за активну форму діяльності, сприяє розслабленню мускулатури, підтримує функції травної системи і сечового міхура, забезпечує можливість звуження вен та артерій організму, а також служить для підтримки м’язового тонусу.

Парасимпатический відділ відповідає за роботу всіх органів в спокійному стані, сприяє скороченню м’язів травного тракту, посилює моторику й збільшує вироблення секрецій в травних залозах.

За допомогою парасимпатичного відділу відбувається активізація діяльності слинних і слізних залоз, сприяє розширенню вен і артерій.

Причини розладів

Основною причиною розладу вегетативної нервової системи є порушення регуляції системи, яка впливає на життєдіяльність всіх органів. Розлади функцій не можуть бути капризом або избалованностью людини, так як цим відділом нервової системи людина самостійно керувати не може.

Причиною порушення вегетативної нервової системи може стати спадковість, яка передається від старшого покоління. До причин вегетативних розладів відносяться ендокринні порушення і патології, що відбуваються в період клімаксу і вагітності.

Виникнення вегетативних дисфункцій можливо у людей, які воліють вести малорухливий спосіб життя або харчуватися нездоровою їжею.

Людський організм підданий багатьох захворювань, у тому числі і різних неврозів, які можуть відбутися на тлі вегетативних порушень. Це загальна назва розладів, які виникають на нервовому грунті, і можуть створювати серйозні проблеми.

Одним з різновидів неврозів, який може виникнути у людини на тлі порушення нервової системи, може бути невроз лицьового нерва. Нав’язливі судоми не тільки знижують працездатність, але і виснажують фізично і морально.

Фактор, який приводить людину до психологічної травми – це конфлікт, що виник. Він може бути викликаний стресом або емоційним перенапруженням. Психологічний невроз виникає у людини, якщо він не може змінити ситуацію, яка надає неминучу загрозу. Нервові розлади мають свої ознаки, які необхідно враховувати при подальшому лікуванні.

Ознаки захворювання

Захворювання виникає в результаті неправильної роботи внутрішніх органів людини, за порушення регуляції одного з відділів системи.

Основними ознаками вегетативно-судинних порушень є:

 • Раптове виникнення головного болю;
 • Хронічна слабкість і стомлюваність;
 • Підвищений артеріальний тиск, що супроводжується запамороченням;
 • Надмірна пітливість нижніх або верхніх кінцівок;
 • Холодна шкіра рук і ніг.

У процесі терморегуляції організму бере участь діенцефальна функція, від якої залежить температура тіла людини.

Причиною виникнення задишки і тремтіння рук, яке часто зустрічається і у дітей, є судинні захворювання.

Класифікація захворювань

Хвороби, пов’язані з вегетативним порушенням, поділяються на види.

Класифікація вегетативних порушень відбувається в залежності від змін показників артеріального тиску і серцево-судинної системи, і підрозділяється на типи:

 • Нормотензивный тип, або кардинальний. Він пов’язаний з порушенням скорочення серцевих м’язів і проявом серцевих болів;
 • Гіпертензивний тип характеризується підвищенням тиску в стані спокою або напруги. Цього типу характерно зниження тиску, при якому з’являється стомлюваність, слабкість або стан, близький до непритомності.

Симптоми при порушенні вегетативної нервової системи можуть виникати у дорослих і дітей. Якщо вони присутні, рекомендується звертатися за допомогою до фахівців.

Лікування

При відвідуванні терапевта діагноз поставити дуже складно.

Опитавши пацієнта, лікар призначає обстеження, яке включає:

 • Електрокардіограму;
 • Комп’ютерну томографію;
 • Електроенцефалограму;
 • Здачу лабораторних аналізів.

Маючи результати повного обстеження, невролог або психоневролог може призначити потрібне лікування. Після встановленого діагнозу починається лікування.

Лікування буде тривалим, і процес одужання затягнеться на невизначений час. Перш за все, потрібно відмовитися від шкідливих звичок, вести здоровий спосіб життя. Рекомендується проводити більше часу на свіжому повітрі, займатися спортом і правильно харчуватися.

При поганому самопочутті потрібно відпочити в тиші.

Захворювання вегетативної дисфункції хворіють не тільки дорослі, але і діти. Іноді з таким захворюванням дитина живе все життя. Обов’язково потрібно проводити профілактичні заходи. Якщо цього не робити, може бути порушена система травлення, розвивається гіпертонія і йде збій у роботі всіх органів людини.

Народні методи лікування

Головний біль, дратівливість, депресія, защемлення нервів і втома – це «супутники» людини, у якого спостерігається розлад нервової системи. Багато людей для поліпшення свого стану і лікування порушень вегетативної нервової системи застосовують народні кошти. Відновлювати здоров’я потрібно комплексно.

Для зняття втоми і відновлення сил допоможе:

 • Солона риба і натуральний виноградний сік;
 • Розтертий жовток з ложкою цукру, залитий склянкою гарячого молока;
 • Волоські горіхи, перетерті з медом.

Для зняття стресу:

З’єднати по 10 грам квіток глоду, трави меліси, котовника і кореня валеріани. Все залити літром окропу і настоювати під кришкою.

Через 3 години процідити і приймати до їди по 150 мл 3 рази на день як заспокійливий засіб.

Можна заварювати чай з листя дикої суниці. Пити вранці і ввечері протягом місяця.

У такому напої міститься багато вітамінів. В результаті поліпшується сон.

Застосування таких засобів при порушенні вегетативної нервової системи дозволяє знизити тривожність, покращує ефективність терапії.

Залишити коментар