Скумбрія: користь і шкода для організму

Риба у всьому своєму видовому розмаїтті — корисний для здоров’я людини продукт. Чим корисна скумбрія?

Чому її вважають «королевою» серед страв морської кухні? Чи може вживання скумбрії завдати шкоди здоров’ю, і в якому вигляді?

Склад і властивості продукту

Рибний промисел на скумбрію поширений в Атлантичному, Тихому океанах, а також в деяких морях Північної півкулі. Відомо близько 50 видів скумбрієвих риб. Серед любителів морських продуктів цінується за багатство смаку, помірну жирність, мала кількість кісток. У ній міститься безліч корисних для організму речовин. Дієтологи стверджують, що регулярне вживання скумбрії дозволить зберегти молодість і здоров’я.

Чим корисна скумбрія, можна зрозуміти зі складу речовин:

 • легко засвоювані білки;
 • поліненасичені жирні кислоти Омега-3 – нормалізують рівень холестерину;
 • вітамін В12 стимулює оксигенації організму на клітинному рівні;
 • вітамін А бере участь у процесах росту і регенерації покривних тканин;
 • риб’ячий жир необхідний для профілактики кровоносних судин;
 • фосфор, марганець, калій – беруть участь у формуванні кісткових, хрящових, сполучних і м’язових тканин, зубної емалі;
 • сірка – помічник імунітету у боротьбі з шкідливими бактеріями;
 • цинк і натрій важливі для кожної клітинки;
 • вітамін D і нікотинова кислота зміцнюють нервову систему;
 • йод підтримує функції щитовидної залози;
 • селен також допомагає формувати імунний бар’єр організму.

Велику користь для здоров’я жінки має скумбрія у всіх видах. Відзначено, що при регулярному вживанні значно поліпшується стан шкіри, волосся, нігтів, знижується ризик розвитку захворювань жіночої онкології. Рідше мучать головне і суглобові болі, регулюється гормональний баланс, покращується мозкова активність.

Зважаючи такого обширного списку користі скумбрії, створюється враження, що шкода для здоров’я відсутня. Однак це далеко не так. Корисні і шкідливі якості безпосередньо залежать від способу приготування і порціонної величини. Вважається, що риба в раціоні повинна бути не частіше 1-2 разів на тиждень. Тоді організм отримує максимум користі і мінімум шкоди. Скільки корисних речовин збережеться в скумбрії, залежить від способу термообробки. На прикладі скумбрії холодного копчення розглянемо докладніше користь і шкоду продукту. Але спочатку визначимося, скільки калорій міститься в рибі, приготована різними способами.

Калорійність скумбрії

Калорійність страв з риби звичайно незначна. Нежирні сорти морепродуктів обов’язково входять до дієтичні раціони.

А як справи зі скумбрією, яка її калорійність?

 1. 100 г свіжого м’яса – 190-200 ккал.
 2. 100 г відвареного філе – 210 ккал.
 3. 100 г солоної скумбрії – 194-240 ккал.
 4. 100 г маринованої – 142 ккал.
 5. Стограмова порція скумбрії гарячого копчення – 317 ккал.
 6. У 100 г риби холодного копчення – 220 ккал.
 7. Запечена в духовці скумбрія – 190-200 ккал.
 8. На грилі – 178 ккал.
 9. На пару – 191 ккал.
 10. В олії – 278 ккал.
 11. Смажена – 220 ккал.
 12. У рибному супі – близько 50 ккал.

Скумбрія холодного копчення: користь і шкода риби

Ось вона перед вами, така апетитна, ароматна, жирненька, із золотистою шкірочкою риб’яча тушка. Від одного вигляду і запаху вже слинки потекли. А який смак! Неможливо відмовити собі в задоволенні скуштувати ще шматочок.

І правильно, адже навіть після термічної обробки, з-за чого частина корисних речовин втрачається, скумбрії ще залишилося достатньо користі. І ось який:

 • регуляція ліпідного обміну;
 • поліпшення функцій ШКТ;
 • участь в синтезі ДНК;
 • стимуляція метаболізму;
 • користь для зростання (рекомендована дітям, вагітним і годуючим);
 • профілактика серцево-судинних захворювань;
 • підвищення рівня гемоглобіну;
 • регуляція глікемічного індексу;
 • профілактика розладів опорно-рухового апарату.

Ну і, звичайно, всі ті корисні властивості, що були перераховані раніше. А ось що стосується шкоди для здоров’я, то слід виділити як застереження щодо вживання, так і повні протипоказання.

На жаль, копчену скумбрію не можуть є люди з індивідуальною непереносимістю. Алергія на рибні продукти зустрічається повсюдно, і, до речі, набагато частіше в тій місцевості, де риба і морепродукти – основа раціону. Рідко коли у людини спостерігається непереносимість одного сорти риби, частіше кілька. Притому морська і океанічна риба, до якої відноситься і скумбрія, більший алерген, ніж прісноводна.

Скумбрію холодного копчення, гарячого теж, а також солону і мариновану не можна їсти тим, у кого є гостро-хронічні патології нирок, печінки, шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи. Не варто їсти рибу в такому вигляді при гіпертонії. У великих тушках може накопичуватися ртуть, а в шкірі – велика кількість канцерогенів, що шкідливі для нашого здоров’я.

В неякісної риби з магазину можуть бути присутніми бактерії і паразити. Не варто зловживати продуктом, особливо дітям і жінкам в положенні. Та і всім іншим теж. Пара шматочків один раз в тиждень – саме те.

В ідеалі, якщо рибка домашнього копчення. Для приготування купувати краще свіжоморожену, тобто з головою і нутрощами, без пошкоджень тушки і полою. Останнє вказує на те, що риба розморожувалася, тому може виявитися не першої свіжості.

Залишити коментар