Прості вуглеводи: список продуктів, таблиця

Вуглеводи – слово, яке чули всі, і багато хто знає, що це джерело енергії для людського організму. А ось слова моносахариди або дисахариди здатні поставити в глухий кут. Це прості вуглеводи. Список продуктів, які їх містять, ми і спробуємо сьогодні скласти, а також з’ясуємо вплив швидких вуглеводів на наше здоров’я.

Для чого потрібні прості вуглеводи?

Вуглеводи – це поживні речовини, джерело енергії для нашого організму. Ділять їх на прості та складні залежно від здатності розпадатися при взаємодії з водою на структурні одиниці. Прості вуглеводи, що містять у своєму складі одну таку одиницю, називають моносахаридами. Інший представник цієї групи – дисахариди. Вони містять два структурних сахарида.

До перших можна віднести:

 • глюкозу;
 • фруктозу;
 • галактозу.

Другі представлені такими елементами:

 • сахарозою;
 • лактозою;
 • мальтозою.

Моносахариди легко засвоюються нашим організмом, звідси і друга назва групи – легкі вуглеводи. Вони мають солодкий смак. Глюкоза – основний і самий універсальний постачальник енергії, необхідної для вуглеводного обміну. Вона стимулює роботу клітин головного мозку, виробництво еритроцитів, м’язової тканини. Це учасник процесів синтезу багатьох речовин, в тому числі:

 • глікогену – основного елемента енергетичного резерву організму;
 • амінокислот;
 • нуклеїнових кислот;
 • ліпідів;
 • ферментів.

Природний підсолоджувач – фруктоза або фруктовий цукор, моносахарид міститься в ягодах, фруктах і меді.

Варто відзначити, що швидкі вуглеводи не завжди позитивно впливають на наш організм. Їх малокомпонентный складу при вживанні сприяє прискореної переробки в кишечнику і різкого підвищення рівня глюкози в крові. Слідом підшлункова залоза вкидає гормон, який доставляє її всередину клітин печінки, тканин і всіх органів. У клітинах глюкоза відкладається у вигляді глікогену в запас для подальшого використання.

Крім того, під дією інсуліну жирові клітини вибирають глюкозу з крові, перетворюють її на насичені жири і також накопичують їх. Підсумком для людини виступають зайві кілограми. Дієтологи навіть складають таблиці для схуднення зі списками продуктів, що містять прості вуглеводи, які необхідно виключити з раціону або обмежити їх споживання.

Дисахариди – речовини, що розпадаються під впливом води на дві молекули моносахаридів. В якості прикладу можна назвати лактозу, мальтозу, сахарозу. Деякі з них виступають основними джерелами для надходження глюкози в наш організм.

Моносахариди та дисахариди: список продуктів

Складемо таблицю зі списку продуктів, що містять прості вуглеводи.

Продукт Глікемічний індекс
Цукор рафінований 75
Цукор із солоду 70
Мед 60
Солодкі напої, насичені вуглекислотою 60
Кавун 75
Диня 65
Ізюм 65
Буряк варена 65
Гарбуз 75
Молоко 30
Морозиво 60
Білий хліб 90
Печиво 70
Вафлі 75
Пампушки 85
Варення 70

Глікемічний індекс описує вплив вживання того чи іншого продукту на рівень цукру в крові. ГІ, рівний 100, належить глюкози. Низький рівень індексу сигналізує про повільній швидкості підвищення вмісту в крові цукру.

Де містяться олігосахариди і полісахариди?

Складні вуглеводи піднімають рівень глюкози повільно, проте довго його підтримують, а енергія, що отримується від них, більш якісна і правильна.

Продукт Глікемічний індекс
Огірок 15
Кабачок 15
Горіхи 15
Капуста 15
Ячна крупа 25
Горох 25
Помідор 30
Сочевиця 30
Квасоля 30
Перлова крупа 30
Гречка 50

Надлишок швидких вуглеводів в організмі

Дієтологи рекомендують використовувати продукти з простими вуглеводами як можна рідше. Така їжа має малу кількість клітковини, але високий ГІ і непотрібні калорії. Швидкі вуглеводи необхідні при великих фізичних навантаженнях. У такому випадку вони будуть сприяти швидкому відновленню запасів глікогену, заповнять енергетичні витрати.

Однією з особливостей організму в засвоєнні швидких вуглеводів виступає посилення процесу утворення жирів. Організм при вступі простих вуглеводів швидко їх засвоює, рівень цукру в крові знижується, виникає відчуття голоду, людина знову їсть. З’являються зайві кілограми з усіма витікаючими наслідками.

Людина, яка піклується про свою вагу, здоров’я чи проходить реабілітацію після захворювання, повинен контролювати поживну цінність споживаних продуктів, і вуглеводів в тому числі. Для цього можна використовувати списки продуктів, що містять прості і складні вуглеводи. Але в такому випадку знадобляться знання про те, як впливає обробка їжі на глікемічний індекс.

Прості і складні вуглеводи важливі і потрібні нашому організму, оскільки з їх участю проходять основні життєві процеси. Однак слід пам’ятати, що зайві вуглеводи будуть поповнювати запаси жиру. Але обмежуючи вживання, наприклад, того ж цукру, необхідно не забувати про витрату енергії при фізичних навантаженнях. Бережіть себе!

Залишити коментар