Сеча темно-коричневого кольору: причини, діагностика, лікування

Зміна кольору сечі на темно-коричневий завжди викликає занепокоєння. На щастя, явище не завжди є показником патології. У більшості випадків це природний фізіологічний процес, який не потребує специфічного лікування.

При цьому зміна кольору або відтінку сечі у чоловічої частини населення і у жінок можуть носити різний характер.

Природні причини зміни кольору сечі

Серед ряду фізіологічних причин лідирує прийом в їжу фарбувальних продуктів: буряків, ревеню, квасолі, інших бобових, міцного чорного чаю, напоїв і страв з яскравими барвниками відповідного кольору.

Ще однією поширеною причиною є прийом ліків певної групи – це карболова кислота, хінін, протимікробні препарати. Але вони також використовуються для лікування сечовивідних шляхів, і причиною зміни кольору урини можуть бути загострення проблем цієї сфери.

Таким же ефектом володіють деякі проносні засоби, активоване вугілля, інтенсивний курс вітаміну С і групи В. Якщо у пацієнта спостерігається така реакція організму на ліки, то це не свідчить про необхідність зміни терапії – це цілком нормальний фізіологічний процес. Інструкції до цих препаратів вказують на зміну кольору сечі як можливий побічний ефект.

При недостатньому обсязі добового пиття сеча набуває коричневий відтінок, бо стає більш концентрованою. Нирки збільшують виділення урохрома нирками — пігмент, який в нормі робить урину світло-жовтого кольору соломи.

Цей же ефект спостерігається при рясному потовиділенні, коли організм не встигає поповнювати запаси рідини, і після прийому проносних (або після діареї при кишкових розладах).

Як тільки водний баланс нормалізується – колір сечі швидко набуває звичний відтінок. На цьому, на жаль, можливі фізіологічні причини відхилення від нормального кольору закінчуються, і якщо останню добу у людини не було місця описаним чинникам, то варто звернутися до лікаря за діагностикою стану.

Патологічні причини сечі коричневого кольору

Спільними для обох статей є наступні причини:

 • захворювання сечостатевої системи;
 • запалення печінки або нирок;
 • жовтяниця.

Що стосується запального процесу в нирках, то це гломерулонефрит, при виявленні в сечі домішків крові, або пієлонефрит – з домішками гною в ній. При кислій реакції сечі саме гній забарвлює її в брудно-коричневий відтінок.

Такі стани супроводжуються слабкістю, лихоманкою, болями в нижній частині спини, підвищенням тиску, набряком кінцівок, частими і неприємними проявами в туалет.

Іноді причиною, чому темніє сеча, стають порушення відтоку жовчних пігментів, що провокують розвиток жовтяниці. Вона буває:

 • механічної – коли на шляху відтоку виникає якась перешкода у вигляді жовчних каменів, пухлини, паразитуючих організмів або запалення. Це холестатичний синдром, і його супроводжують свербіж, знебарвлення калу, зниження тиску, жовтизна тіла і очних яблук;
 • гемолітичною – при підвищеному утворенні білірубіну або уробіліну. Такий стан характерно при несумісній переливанні крові, отруєнні, а також при деяких захворюваннях: малярії, інфекційному ендокардиті;
 • паренхіматозної – при ураженні печінки (гепатит, цироз). У сечі з’являється білірубін і підвищується рівень уробіліну, чому сеча має коричневий колір, шкіра робиться землисто-жовтого, може частково бути знебарвлені кал. На тлі цирозу, як правило, розвивається асцит – випіт рідини із внутрішніх органів у черевну порожнину, тому живіт пацієнта значно збільшується. При активній фазі запального процесу печінки піднімається температура тіла, спостерігається загальна слабкість.

Небезпечні симптоми

Швидке звернення до лікаря необхідно, якщо до потемніння урини до коричневого кольору приєднується хоча б один з наступних симптомів:

 • підвищення температури;
 • біль різного характеру в області нирок або внизу живота;
 • болючість при сечовипусканні;
 • неприємний, смердючий запах урини;
 • нудота, блювання;
 • тривала діарея.

Наявність цих симптомів значно спрощують постановку діагнозу, а пацієнту важливо не терпіти їх і не сподіватися на поліпшення, а як можна раніше піти до терапевта, який направить до профільного фахівця. Своєчасне лікування практично завжди гарантує сприятливий прогноз.

Якщо до первинного симптому приєднуються інші – потрібно якомога швидше звернутися до педіатра. Він огляне дитину і призначить необхідні аналізи, щоб переконатися, що з організмом все в порядку.

У дитини такий стан може означати тривалий перегрів тіла у разі спека; інфекційні процеси, сечокам’яну хворобу.

Крім загальних причини існують і специфічні, притаманні лише чоловікам або жінкам. Вони найчастіше проявляються в дорослому чи похилому віці.

Темно-коричнева сеча у чоловіків

Потемніння і зміна кольору сечі у чоловіків можуть спровокувати такі захворювання:

 • простатит;
 • хвороби яєчок, простати чи сім’явивідних шляхів;
 • травми статевих органів;
 • венеричні захворювання;
 • епідидиміт (запалення придатків яєчка);
 • злоякісні новоутворення сечовивідних шляхів.

Ці патології супроводжуються комплексом симптомів, на які варто звернути увагу при візиті до лікаря.

Темно-коричнева сеча у жінок

Підвищений вміст урохрома в сечі у жінок провокується наступними станами:

 • при вагітності плід, який постійно збільшується в розмірах і вазі, тисне на нирки, ускладнюючи їх роботу;
 • пухлинні процеси шийки матки;
 • васкуліт;
 • дієтичні особливості раціону;
 • міома матки;
 • неспецифічні запалення статевих шляхів;
 • венеричні захворювання.

Діагностика та лікування

При зверненні до лікаря він збере анамнез, направить на здачу загального і біохімічного аналізу крові, дослідження сечі, потрібно УЗД. Вже на цьому етапі фахівець може поставити діагноз, повідомити пацієнту, чому стався такий збій, і призначити відповідну терапію. Лікування спрямоване на ліквідацію причини, що її спричинила. Паралельно пацієнт приймає препарати для зняття неприємних симптомів, підтримуючу терапію.

Багато хто, вже після медикаментозного курсу лікування, звертаються до засобів народної медицини. В першу чергу, це вживання спеціальних трав’яних зборів, спрямованих на поліпшення роботи печінки і нирок, дотримання дієти і режиму пиття.

Отже, причини, чому виникає потемніння сечі до коричневого кольору, можуть бути як фізіологічними, так і патологічними. Для останніх характерні збої роботи нирок або печінки. У деяких випадках причинами стають специфічні захворювання чоловічої або жіночої статевої сфери.

Отже, помітивши у себе подібний симптом, не варто залишати його без уваги: краще зайвий раз звернутися за консультацією до лікаря, ніж запустити хід хвороби.

Залишити коментар