Причини поколювання в руках і ногах: як зняти цей симптом?

Причинами поколювання в руках і ногах можуть бути тривале перебування в незручній позі, тимчасове погіршення стану або серйозні проблеми зі здоров’ям.

Це явище може не нести за собою ніяких несприятливих наслідків або бути першим симптомом патологій, пов’язаних з порушенням функцій судинної, м’язової і нервової систем.

Якщо оніміння ніг або рук з’являється регулярно, необхідно задуматися про стан здоров’я. Негативні зміни в організмі легше лікувати на ранній стадії, ніж коли хвороба проявляється в повній мірі.

Причини поколювання в рук і ніг

 1. Пошкодження периферичних нервів кінцівок. У цьому випадку додатковим симптомом стану є зниження чутливості або її повна відсутність в уражених кінцівках;
 2. Порушення кровопостачання. Надходження крові в периферійну область може погіршуватися через відкладення на стінках судин холестерину, утворює бляшки. Особливо небезпечно, якщо постійно німіє ліва рука;
 3. Діабет. При цьому захворюванні розвивається полінейропатія, яка призводить до порушення трофіки і функцій периферичних відділів рук і ніг;
 4. Ендокринні розлади. Цей стан викликає гіпотиреоз – порушення вироблення гормонів щитовидної залози, одним із симптомів якого є поколювання в кінцівках;
 5. Хвороба Бюргера – аутоімунне захворювання, при якому запалюються судини середнього діаметра з-за впливу аутоімунної агресії, як вторинного елемента. Якщо звернути увагу на регулярне оніміння і поколювання після повернення до активної фази, то хворобу можна лікувати на початковій стадії, до появи закупорок судин. Важка стадія хвороби Бюргера лікується оперативно – аж до ампутації;
 6. Поколювання в нозі, як дрібними колючками, може бути викликано початковою стадією артриту, артрозу, хвороби Лайма, варикозної хвороби, тромбофлебіту, розсіяного склерозу. Останнє захворювання викликає додатково відчуття печіння, відчуття свербежу – пацієнту навіть здається, що у нього починається алергічна реакція;
 7. Остеохондроз, проявом якого може бути грижа міжхребцевого диска;
 8. Вірус герпесу. При впровадженні патогенної флори даного виду може виникнути хвороба – оперізувальний лишай, одним з ознак якого є поколювання шкіри і сильне печіння;
 9. Синдром каналу зап’ястя – при цій хворобі відбувається здавлення судинно-нервового пучка даній області;
 10. Знаходженням в незручній позі протягом тривалого часу.

У курців оніміння кінцівок і поколювання виникає частіше. Постійне вживання токсичних сполук викликає спазми і атонію – зниження тонусу — судин і погіршення кровотоку, сприяє виникненню патології серцево-судинної системи.

Інтоксикацію, при якій німіють кінцівки, може викликати не тільки куріння.

Її наслідком бувають багато негативні фактори: вплив отруйних речовин, алергічні реакції, алкоголь, прийом деяких медичних препаратів.

Перераховані вище причини можуть викликати неприємні відчуття в будь-якій частині тіла, але частіше вони проявляються в кінцівках, так як надходження крові в них утруднено.

Діагностика хвороби і вибір терапевтичної схеми

Якщо на питання, чому руки німіють, слідують відповіді: «Незручно сплю, доводиться довго виконувати виробничі операції в незручній позі, моя робота – набір тексту на комп’ютері або гра на фортепіано», то до лікаря звернутися можна, але тільки за порадою, які вправи варто виконувати, щоб відновити кровопостачання? Зміна пози кожні 40-45 хвилин здатна позбавити від аномальних відчуттів.

Якщо пояснити часті оніміння незручною позою неможливо, то необхідно пройти повне обстеження. Поколювання – це тільки симптом захворювання, за нього діагноз поставити неможливо. Необхідно звернути увагу на додаткові ознаки хвороби.

Можуть бути призначені наступні діагностичні заходи:

 • аналізи крові – загальний, біохімічний, печінкові проби, на гормони щитовидної залози;
 • скринінг на токсини або важкі метали;
 • алергопроби інвітро;
 • визначення показника вітамінів групи В;
 • ангіограма;
 • КТ і МРТ хребта, головного мозку;
 • УЗД судин нижніх і верхніх кінцівок та шиї;
 • КТ і ангіографія судин і хребта;
 • рентгенограма ділянки, в якому постійно виникає оніміння;
 • дослідження нервово-м’язової провідності – електроміографія.

Якщо є підозри на феномен Рейно – захворювання, при якому уражаються периферичні кінцеві артерії і артеріоли – проводиться стимуляція холодом. Мета дослідження – знайти причину погіршення стану здоров’я і не дозволити симптомів посилитися.

Лікування поколювань

Поколювання в кінцівках усуваються на тлі лікування основного захворювання, що викликало цей симптом. При виявленні підвищеного рівня глюкози в крові хворому рекомендується спеціальна дієта. Зупинити розвиток цієї хвороби можливо з допомогою коригування раціону. Якщо неприємні відчуття викликані авітамінозом, виписується вітамінно-мінеральний комплекс.

Коли з’ясовується, з чим пов’язана інтоксикація організму або постійна алергічна реакція, проводять очищення крові і усувають контакт з алергеном.

Лікування проводиться на тлі призначення антигістамінних засобів.

Оніміння викликає порушення сприйняття, а зниження больових відчуттів може призвести до того, що онімілі кінцівки можна мимоволі травмувати. Слід підвищити власну уважність, щоб не допустити випадкових травм. При варикозної хвороби або діабеті рани дуже довго загоюються, можуть утворитися гнійні трофічні виразки.

Необхідно звернутися до лікаря

Обов’язково слід звернутися за медичною допомогою, якщо у хворого оніміння виникли в наступних ситуаціях:

 • після пробудження поворухнутися неможливо, чутливість кінцівки не відновлюється більше години, відчувається слабкість;
 • неприємні відчуття з’явилися після черепно-мозкової травми або забиття хребта;
 • контроль за дефекацією і сечовипусканням утруднений або часом стає неможливим;
 • період оніміння є ознакою того, що настає короткочасне розлад свідомості;
 • дикція утруднена, мова стає часом невиразною і нерозбірливою, катастрофічно погіршується зір.

До допомоги офіційної медицини слід звертатися і у випадках, якщо хворий не може зрозуміти, з чим пов’язана поява поколювання, а додаткові симптоми:

 • періодичні м’язові спазми;
 • виникнення судом;
 • на тілі з’явилася висипка, а температура не підвищується;
 • поколювання посилюється при активних рухах;
 • почастішало сечовипускання;
 • часто відчувається біль у пальцях рук і ніг, шиї, плечах.

Особливо небезпечно, якщо безпричинне оніміння з’являється тільки в лівій руці.

Цей симптом може бути ознакою наближення інфаркту. Коли наступною фазою погіршення здоров’я є наростаюча втома і тахікардія, задишка в стан спокою, потрібно терміново викликати «швидку допомогу».

Не варто самостійно ставити діагноз і навмання пити судинні препарати або таблетки, що прискорюють кровопостачання в периферійних судинах, трав’яні настої, стабілізуючі стан.

Поколювання в кінцівках може бути симптомом небезпечних хвороб. Виражений і тривалий характер часто з’являються неприємних відчуттів – достатня причина звернутися до офіційної медицини.

Залишити коментар