Постановка звука «Р»: артикуляційна гімнастика

Рідко хто з маленьких дітей, почавши говорити, успішно вимовляє літеру «р». Процес утворення цього приголосного в мовному апараті людини досить складний, саме тому постановка звуку «р» викликає у дошкільників та їх батьків найбільше труднощів.

Для того щоб успішно поставити дитині «р» необхідно розуміти механізм утворення цього звуку, які органи мовленнєвого апарату і в цьому беруть участь. Тому на заняттях, присвячених відпрацюванні цього приголосного краще всього користуватися дзеркалом, щоб дитина могла бачити і аналізувати, як розташовані в момент виконання вправ його мовні органи.

Якщо діти взагалі не вимовляють «р», то слова з цим звуком у їхні промови звучать приблизно так: «емень» замість «ремінь», «ыба» замість «риба». Доброго вимовляння «р» будуть сприяти заходи щодо його постановці, розбиті на кілька занять.

Заняття перше

Освоюємо освіта і вимовляння звука «р» у складах «ра», «рв, «ру», «ри». Такий варіант вимови «р» освоїти маленьким дітям найпростіше, тому саме з його відпрацювання починаються вправи і заняття для постановки приголосного «р». Від розкотистого «р-р-р»цей звук відрізняється тим, що під час його вимови кінчик мови не вібрує, а знаходиться практично в нерухомому положенні.

Підготовка

Як і будь-яке інше логопедичний заняття, постановку «р» слід починати з артикуляційної гімнастики та вправ, які підготують губи і мову дитини.

«Неслухняний язичок»

Ця вправа допоможе навчити дитину викладати широкий розслаблений язик на нижню губу. Покажіть дитині, використовуючи власну мову, як його можна перетворити на «млинець».

Виконання: малюк, відкривши рот, трохи висуває широкий «млинець» мови за межі ротового отвору, а потім кладе його в розслабленому стані на нижню губу.

Потім на лежачий язичок опускається верхня губа дитини, і цей рух повторюється кілька разів. Верхня губка дитини як би поплескує «неслухняний» язичок. Повинен вийти наступний звук: «пя-пя-пя».

Важливо: потрібно стежити, щоб виконуючи цю вправу, дитина видихав рівномірно. Струмінь повітря повинна бути рівною і чітко спрямованою. Якщо цей момент викликає труднощі, то необхідно згадати вправи, спрямовані на постановку правильного мовного дихання.

«Язичок-непосида»

«Неслухняний» язичок продовжує свою подорож в роті і відправляється вище, стикаючись з верхньою губкою.

Крок 1. Відкривши рот, юний учень піднімає раніше розслаблений, ненапряженный мову. При цьому він повинен торкнутися ним, зберігаючи таке положення, верхньої губи.

Важливо: відрегулюйте відстань між верхньою і нижньою губами малюка. Воно не повинно бути великим, тоді вправа не викличе утруднень.

Крок 2. Тепер язичок прямує далі, до тієї області неба, яка обмежується підставою верхніх різців. Необхідно показати, як мова покидає верхню губу, «прослизає» зубні різці і виявляється за ними, трохи змістившись ближче до альвеол. Зафіксуйте це положення мовного апарату, воно буде вихідним на заняттях з подальшої постановки приголосного «р».

По закінченні вправи язичок плавно ковзає туди, звідки він почав свою «подорож» – тобто укладається широким «млинчиком» на нижню губу.

«Язичок дзижчить»

Заключна частина артикуляційної гімнастики, необхідної для успішного освоєння дитиною приголосного звука «р».

Крок 1. Мова піднімається, впираючись в небо в районі підстави верхніх різців. Потім ковзає по верхньому неба в бік альвеол і зупиняється. Зафіксуйте це положення.

Крок 2. Учень видихає в напрямку ротового отвори, при цьому його язичок набуває трохи увігнуту форму. В цьому положенні на видиху попросіть дитину вимовити «з-з-з». Якщо все зроблено правильно, то отриманий звук буде схожий на «зжж».

Увага: стежте за тим, щоб мова залишалася широким, а рот не закривався. Якщо дитина добре сприймає візуальну інформацію,то краще робити ці вправи перед дзеркалом разом з дорослим.

Повторіть останню вправу кілька разів. Потрібно домогтися легкої і невимушеної артикуляції звуку «зжж».

Починаємо вимовляти «Р»

Крок 1. Зробіть попереднє вправу, змусивши язичок «зжужжать». Зафіксуйте його положення в роті, подивившись у дзеркало.

Крок 2. Поступово відсуваючи на видиху кінчик мови в бік альвеол, перетворюйте отриманий звук «зжжж» в «р», але не розкотистий «р-р-р», а «р» плавний, який утворюється, якщо проспівати склад «р-ааа». Для того щоб утворилося плавне поєднання «р-ааа» потрібно посилити тиск повітряного струменя.

Всі ці артикуляційні вправи призводять до придбання навику вимовляння дитиною плавного звуку «р». Для подібного звукоутворення не потрібно вібрація кінчика язика.

Освоєння звичного всім, розкотистого «р-р-р», вимагає дещо інших вправ та маніпуляцій, що проводяться за допомогою дорослих.

Заняття друге

Підготовча частина

На підготовчому етапі необхідно провести артикуляційну зарядку, використовуючи вправи, які допомагають поставити плавний «р». Це вправи «Неслухняний язичок», «Язичок зжужжит». Після цього переходимо безпосередньо до постановки розкотистого «р-р-р-р».

Механічна стимуляція

Постановка розкотистого «р» вимагає дещо іншого підходу в порівнянні з установленням артикуляції звуків. Щоб правильно поставити цей приголосний, необхідно застосувати механічну стимуляцію органів мовного апарату.

Крок 1. Малюк вимовляє на видиху вже знайоме йому поєднання «зжжж» з вправи «язичок зжужжит».

Важливо: під час виконання дорослий повинен стежити за тим, щоб мова дитини залишався широким і був добре напружений. Це допоможе швидше досягти ефекту вібрації, розкотистого «р-р-р».

Крок 2. В цей час дорослий, чисто вимивши руку і ретельно обробивши нігті на ній, своїм вказівним пальцем робить рухи з боку в бік імітуючи «щекотанье» під’язикової області рота дитини. Якщо все зроблено правильно, дуже скоро всі почують рокочущий «рр-р-р».

Важливо: дитина може самостійно, своїм вказівним пальцем домогтися вібрації кінчика язика. Важливо при цьому стежити, щоб перед необхідними маніпуляціями його руки були чисто вимиті, а нігті на них ретельно пострижене.

Результат

Якщо механічна стимуляція допомогла досягти ефекту вібрації кінчика язика, то цей стан треба закріпити, повторивши вправу кілька разів. Потім час механічної стимуляції має поступово зменшуватися, тому можна плавно переходити до досягнення самостійної вібрації кінчика язика.

Заключні заняття

Після установки розкотистого «р-р-р», використовуючи наслідувальні здібності дитини, необхідно автоматизувати правильну вимову м’якого «р'». Для цього потрібно з’єднати рокочущий «р-р-р» з голосними «я», «е», «е», «ю», «і» та відпрацювати їх вимову на складах «ря», «ре», «ре», «рю», «ри».

Закріплення (автоматизація) звуку «Р»

На цій стадії можна проводити такі види робіт: закріплення вимови «р» у складах, словах і реченнях; заучування віршів і скоромовок, в яких звук «р» повторюється в різних позиціях. Вправи з розвитку мовлення, які включають в себе види робіт з використанням словоформ, що містять букву «Р».

Підбирайте слова з різних частин мови, пропонуйте дитині складати з них речення, намагаючись максимально використати слова, в яких є буква «р».

Граємо з картами дитячого лото і картинками

Разом з літерою «Р» граємо і картинки підбираємо.

Принцип цього заняття простий – запропонуйте дитині вибрати з наявних карток дитячого лото ті, слова яких містять звук «р».

Успішна постановка звука «р» у дітей залежить в першу чергу від готовності малюка займатися, рівня його особистої мотивації. Тому треба прагнути, щоб заняття, спрямовані на поліпшення вимови дитини, порушували у нього інтерес і доставляли тільки позитивні емоції.

Відеоурок по автоматизації звуку «Р» від логопеда:

Залишити коментар