Як лікувати розлад шлунка у немовляти?

Діти першого року життя не можуть поскаржитися, що в них щось болить. Батьки повинні самі розуміти, коли у малюків щось не в порядку, і тут же приходити на допомогу. Коли дитині погано, у нього змінюється поведінка – він вередує, відмовляється від їжі, погано спить, у нього підвищується температура і розбудовується кишечник. Зміна консистенції випорожнень завжди повинно насторожувати молоду матусю, особливо коли з’являється рідкий стілець зі слизом у грудної дитини.

Якщо стілець зі слизом у грудної дитини з’явився один раз, фрагменти слизу невеликі, поводження дитини не змінилося – у нього хороший апетит, здоровий сон, температура нормальна, можна зробити висновок, що це організм очистився від накопичили в шлунку лугів і кислот.

При зміні поведінки малюка і коли поява слизу в калі було помічено неодноразово – необхідно звернутися до педіатра.

Зміна консистенції стільця

У дітей, що знаходяться на штучному вигодовуванні, проаналізувати стан здоров’я набагато легше. Склад суміші постійний, тому всі зміни калу залежать від стану організму.

Зрозуміти, чому у грудної дитини стілець зі слизом, набагато важче. Це може бути не тільки сигналом організму про нездужанні, але і ознакою зміни харчування матері – вона ввела в раціон нові продукти, для дитини невідповідні, або переїла солодкого.

У деяких випадках стілець зі слизом і кров’ю у дитини з’являється при порушенні стерильності грудного молока – в цих випадках його потрібно здати для спеціального аналізу посіву. Патогенна мікрофлора може потрапити в молоко при інфекційних або гнійно-запальних захворюваннях. Іноді простого нариву, наприклад, на пальці, достатньо, щоб за лімфотоку поширилася хвороботворна культура. Особливо небезпечний стафілокок.

При виявленні в молоці патогенної флори не завжди слід переривати годування груддю. Якщо
швидко підібрати адекватне лікування, лактацію припиняти не доведеться. Пінистий зелений рідкий стілець з сирними грудочками, з’являється незалежно від материнського раціону може бути індикатором лактозною недостатності. У цьому випадку від грудного вигодовування доводиться відмовлятися повністю.

До 5-6 місяців у раціон дитини зазвичай додають прикорм. У цьому випадку кал зі слизом вказує на непереносимість того чи іншого продукту.

Іноді такий стілець спостерігається до 2 діб – малюк звикає до нового меню. Якщо розлад травлення триває довше, і, як додаткова симптоматика, додалися ознаки зміни поведінки — примхливість – і мама помітила кишкові коліки, прикорм потрібно або замінити, або відкласти на більш пізній термін.

Слизові включення в випорожнення у дітей бувають на тлі прийому медикаментозних препаратів при лікуванні будь-якого захворювання. Це не дивно – у хворих дітей стілець – індикатор нездужань.

У новонароджених дітей кишечник ще не заселений корисною мікрофлорою. До півроку кількість біфідобактерій збільшується – у цьому віці прикорм і вводять. Але остаточне формування закінчується тільки до 2,5 — 3 років.

Тому будь-які зміни в житті маленької дитини впливають і на роботу кишечника. Стрес, переїзди в інший кліматичний пояс, зміна режиму дня – все це причини появи розлади кишечника.

Рідкий стілець з’являється і при переїданні. Організм не встигає переробити надлишок їжі, і звільняє кишечник, швидко эвакуируя «зайве». У цьому випадку в калі виявляються слиз і фрагменти неперетравленої їжі.

На зміну консистенції стільця впливає і вроджене недорозвинення кишечника – наслідком патології органів травлення є коліти різних этиологий та гастроентерит.

Потрібно негайно звертатися до педіатра, якщо у дитини спостерігаються наступні симптоми:

  • набір ваги не відповідає заданій нормі;
  • водянистий стілець виникає часто;
  • запах калу смердючий;
  • сеча темніє;
  • малюк постійно спить.

Не завжди ці симптоми означають проблеми з травними органами – це може бути сигналом та інших захворювань.

Відхилення від норми

Чому у немовлят з’являється кал з кров’ю?

Варто проаналізувати фрагменти крові і консистенцію калу. Якщо він твердий, фрагментований, і кров яскрава, її небагато – потрібно терміново коригувати раціон – у дитини запор і йому доводиться під час дефекації так тужитися, що лопаються судини.

Додаткова симптоматика запору: дитина червоніє під час дефекації, дригає ніжками, згинається, у нього стискаються кулаки. У цьому випадку обов’язково потрібна допомога – коригування раціону.

Деякі батьки вважають, що для вирішення проблеми закрепів потрібно регулярно ставити клізму немовляті. Цей підхід неправильний – з кишечника вимивається корисна флора і становище погіршується. В крайньому випадку можна поставити спеціальну свічку з гліцерином, і зайнятися складанням правильної меню.

Якщо у дитини зелений стілець зі слизом і кров’ю згустками або волокнами – необхідно терміново звертатися до лікаря, особливо коли таке відбувається на тлі підвищення температури. Ні в якому разі не можна вирішувати проблему самостійно – у малюків зневоднення та інтоксикація організму настає миттєво. Кишкові інфекції вкрай небезпечні для немовлят першого року життя.

У дитини пінистий стілець зі слизом може бути ознакою дисбактеріозу. Це стан варто розглянути детальніше, оскільки при ньому завжди з’являються зміни в калі, але хворобою воно не є.

Дисбактеріоз

Діагноз – дисбактеріоз – ставлять у випадку регулярних розладів травлення.

Але це не окреме захворювання – це порушення складу мікрофлори кишечника внаслідок різних хвороб – травних органів або всього організму.

Повернути стільця нормальну консистенцію при дисбактеріозі не так важко – достатньо ввести необхідну кількість біфідум — і лактобактерій, і все поступово прийде в норму.

Але якщо не з’ясувати причину захворювання і усунути її, як тільки прийом препарату закінчиться, знову почнуться розлади травлення.

Дисбактеріоз розвивається у наступних випадках:

  • при недостатньому формуванні кишечника;
  • при систематичному порушенні режиму і якості харчування;
  • під час інфекційних захворювань;
  • при прийомі антибактеріальних препаратів;
  • після операцій на кишечнику.

У новонароджених немовлят транзиторний дисбактеріоз – етап заселення кишечника корисними бактеріями – вважається нормою. В цей час єдині ліки – грудне молоко. Тому дуже важливо, щоб матуся в цей час правильно харчувалася, не зловживала сирими овочами і фруктами – їжею, стимулюючої підвищений метаболізм кишечника, відмовилася б на час від солодких, жирних страв, алкоголю та куріння.

Копрологічний аналіз стільця немовляти

В кале білі грудочки, але при цьому немовля веселий і відмінно набирає вагу. Їжа перетравлюється не повністю – швидше за все, внаслідок переїдання – лікування не потрібно.

Жирний кал. При підмиванні милиться, з речей відпирається з працею. Може бути небезпечним симптомом: так проявляють себе целіакія і муковісцидоз – генетичні захворювання. Необхідно звернутися до лікаря.

Пінистий стілець при відсутності нездужання, але вага набирається погано.

У матусі перевищення виділення водянистого молока, поки дитина добирається до жирного, його кишечник наповнений, і він відмовляється від їжі. Досить зціджувати трохи молока перед додатком до грудей, і проблема вирішиться.

Зміни стільця є індикатором здоров’я дитини, тому дуже важливо звертати увагу на вміст памперса. Але при разових порушення панікувати не варто – це не завжди є ознакою нездоров’я.

Однак консультація фахівця при систематичних порушеннях травлення необхідна – самолікування немовляти становить небезпеку для його здоров’я.

Залишити коментар