Що робити, коли у дитини маленьке джерельце?

Батьки новонародженого часто переживають, в нормі чи джерельця у малюка, чи не надто вони маленькі чи великі. Але перш ніж дати відповідь на дане питання, слід розібратися із сутністю самого явища. Що таке джерельця? На черепі дитини є шість порожнеч між черепними кісточками, які покриті досить щільною перетинкою з сполучної тканини – це джерельця.

Чотири невеликих «віконця» за відсутності будь-яких патологій розвитку, закриваються вже через кілька днів після народження, п’ятий – на другий місяць, а найбільший повністю заростає на протязі від 3 місяців до 1 року.

З чого складаються неокостеневшие ділянки?

На відміну від черепа дорослої людини, черепна коробка новонародженого малюка складається з безлічі плоских кісточок. В областях стику двох кісток формується шов, але там, де з’єднуються відразу три плоскі кісточки, з’являється порожнеча, що нагадує багатокутник. Такі простори покриваються досить щільною сполучною тканиною, яка і носить назву тім’ячка. З часом ця тканина починається потихеньку тверднути, в результаті чого розміри порожнин скорочуються і, в кінцевому рахунку, повністю закриваються.

При цьому у малюка при народженні можна виділити 6 таких прогалин:

 • пару соскоподібних;
 • пару клиновидних;
 • задню і передню.

Перші чотири заростають практично відразу, а ось маленьке джерельце у новонародженої дитини поступово закривається, що може викликати у батьків деякі побоювання з приводу динаміки зменшення проломи.

Роль тім’ячка, його розміри

Неокостеневшие зони на склепінні черепа відіграють важливу роль ще при пологах: великий і маленький джерельце при народженні стискаються, що істотного полегшує процес проходження плода по родовому каналу.

Крім того, після появи малюка на світ, неокостеневшие ділянки голови виконують кілька завдань:

 • Оскільки в кілька перших днів життя дитини череп може трансформуватися, «віконця в голові» дозволяють уникнути отримання серйозних травм;
 • Незаросшие відділи склепіння черепа беруть участь у терморегуляції, завдяки чому не відбувається переохолодження або перегріву тіла дитини;
 • Перетинки із сполучної тканини відіграють роль «віконець», за рахунок яких здійснює УЗД мозку.

Розміри проломів в черепній коробці у новонародженого можуть бути різними, але в нормі маленьке джерельце у новонародженої дитини на 1 місяць не повинен перевищувати 3-4 мм. Приблизно до 8 тижнів він повинен повністю закритися.

Велика пролом, що знаходиться на темечке, може мати різні розміри: від 5 до 25 мм. Оскільки ця ділянка голови костеніє довше інших, тенденція до його зменшення спостерігається лікарем. Крім того, скориставшись таблицею, поданою нижче, батьки і самі можуть визначити: в нормі розмір тім’ячка у малюка чи ні: .

Від чого залежить процес заростання?

Процес окостеніння сполучної тканини залежить від безлічі факторів, до яких можна віднести:

 • Спосіб вигодовування. Швидкість заростання дірки в черепі у дітей, що знаходяться на
  штучному вигодовуванні, як правило, нижче;
 • Дефіцит вітамінів. Недолік в організмі вітаміну D3 призводить до уповільнення процесу зрощення кісточок;
 • Інтенсивність росту. У разі повноцінного живлення і гарну надбавку у вазі малюка, порожнечі в черепній коробці затягуються набагато швидше;
 • Недоношеність. Як правило, діти, які народилися раніше покладеного терміну, трохи відстають у фізичному розвитку, але вже через півроку наздоганяють своїх однолітків;
 • Спадкова хвороба. У дітей, які страждають від таких недуг, як гідроцефалія або ж ахондродисплазія, тенденція до зрощення кісток черепа досить погана, тому наслідки можуть бути дуже сумними.

Відхилення від норми

В нормальному стані неокостеневшие острівці на черепі дитини можуть бути трохи опуклими або ж впали, але це ще не привід для серйозного занепокоєння. Крім того, ці ділянки час від часу можуть пульсувати, що видно неозброєним оком, але і це є нормою. А ось якщо до третього місяця життя малюка, маленьке джерельце, знаходиться в задній частині черепа, повністю не закривається, батькам варто занепокоїтися.

Типи джерелець, вважаються відхиленням від норми:

 • Сполучна тканина ніби вдавилася в череп. При цьому у малюка спостерігається підвищена температура або блювота;
 • Шкіра над неокостеневшими ділянками «здулася». Нерідко в таких випадках рефлекси новонародженого порушені, із-за чого виникають судоми.

У подібних випадках слід негайно викликати бригаду швидкої допомоги для госпіталізації малюка. Такі симптоми можуть свідчити про наявність досить серйозних хвороб, таких як менінгіт, енцефаліт або ж онкологія.

Чи є відхилення від норми: як перевірити?

Наслідки, якщо у дитини маленьке джерельце в 3 місяці не затягнувся, можуть бути як серйозні, так і не дуже.

Але в будь-якому випадку батькам слід звернутися до фахівців, а саме:

 • пройти обстеження у ендокринолога;
 • здати аналізи для визначення ступеня засвоєння кальцію організмом дитини;
 • проконсультуватися з неврологом і генетиком.

Як правило, таких заходів достатньо, щоб визначити: чи є привід для занепокоєння чи ні. У разі негативного результату, лікар неодмінно призначить курс лікування, завдяки якому малюк швидше видужає.

Які можуть бути наслідки?

Мами повинні розуміти, що якщо маленьке джерельце у малюка в 3 місяці ще не заріс, то звернутися до лікаря слід у будь-якому випадку. Іноді недосвідчені батьки, посилаючись на нормальне самопочуття малюка, можуть знехтувати цим правилом. Але наслідки такого рішення можуть бути дуже сумними.

У деяких випадках уповільнений процес окостеніння ділянок склепіння черепа призводить до таких наслідків:

 • деформації черепної коробки;
 • порушення слуху і зору;
 • відставання дитини в розумовому та фізичному розвитку;
 • косоокості і психічного розладу.

Часом позбутися від таких важких наслідків дозволяє оперативне втручання фахівців, але не завжди.

Тому, якщо ви помітили якісь відхилення в розвитку свого малюка, не зволікайте, зверніться до лікаря.

Адже чим раніше він призначить лікування, тим швидше видужає ваш малюк, що дозволить уникнути досить важких, а в деяких випадках непоправних наслідків.

Корисні поради

Щоб «підтягнути» показники «віконець в голові» у новонародженого до нормального значення, фахівці рекомендують молодим батькам прислухатися до таких порад:

 • Слідкуйте за тим, щоб малюк не отримував фізичних травм і не бився головою об тверді предмети;
 • У разі штучного вигодовування, віддавайте перевагу тільки якісним сумішей відомих виробників;
 • Бережіть дитину від переохолодження, оскільки новонароджені схильні сильно потіти, частіше міняйте одяг.

Якщо ви помітили, що маленьке джерельце у малюка не затягнувся у визначений термін, неодмінно зверніться до фахівця.

Після повної діагностики він дасть зрозуміти, чи є привід для занепокоєння чи ні.

При наявності яких-небудь відхилень, чітко дотримуйтесь рекомендацій педіатра і забезпечте своїй дитині повноцінний догляд.

Залишити коментар