Звідки береться кишкова паличка і чим вона небезпечна?

При постановці на облік в жіночій консультації при вагітності гінеколог обов’язково призначає безліч різних аналізів. Також вони проводяться в третьому триместрі, ближче до пологів. Такий захід дозволяє виявити приховані інфекції, відповідно, вчасно призначити лікування.

Аналізи сечі й мазка дозволяють визначити наявність інфекцій, викликаних патогенними та умовно-патогенними мікроорганізмами, включаючи кишкову паличку. Ці види мікробів можуть завдати непоправної шкоди плоду і майбутньої матері. Дуже важливо вчасно проходити огляди і дослідження. Це дозволить вберегти себе і майбутню дитину від небезпеки.

Звідки в організмі береться кишкова паличка

Зазначена бактерія відноситься до умовно-патогенних мікроорганізмів. Вона завжди присутня в мікрофлорі кишечника, допомагає синтезувати вітамін К і запобігати розвиток патогенної флори.

Однак її окремі види викликають отруєння, колібактеріоз і кишкові інфекції, дисбактеріоз. Деякі різновиди вражають сечостатеву систему, провокуючи цистит, кольпіт, мастит, перитоніт, пневмонії і навіть сепсис.

Ураження патогенними кишковими мікробами відбувається переважно через патологій ШКТ, зокрема підшлункової і кишечника, після прийому антибіотиків. Зараження патогенними штамами відбувається переважно фекально-оральним шляхом.

Про причини появи кишкової палички в сечі і мазку ми поговоримо нижче.

Кишкова паличка, обнаруженнаяпри вагітності

Імунний захист організму в період виношування дитини значно знижується, тому досить часто виникають інфекції різного роду. Такі можуть призвести до передчасних пологів або вилиття навколоплідних вод, що в свою чергу спровокує зараження малюка. Крім того, у нього можуть розвинутися захворювання, які вплинуть на зовнішній вигляд, здоров’я. Деякі з цих недуг несумісні з життям.

Кишкова паличка у цервікальному каналі може проникнути в плаценту, потім у кров плода, що призведе до менінгіту. А коли вона потрапляє у сечовивідний канал, то просувається вглиб, викликаючи запалення сечового міхура. Це призводить до ще більше зниження імунітету, в результаті чого жінка стає більш вразливою перед іншими захворюваннями.

Кишкова паличка, виявлена в сечі при вагітності

Загальний аналіз урини дозволяє виявити запалення. Саме тому його потрібно регулярно здавати протягом всього періоду гестації. Якщо результати підтвердили наявність патології, жінку направляють на бактеріальний аналіз сечі на флору (бакпосів), щоб виявити збудника запалення, визначити його чутливість до антибіотиків і, відповідно, призначити правильне лікування.

Варто відзначити, що інфекція могла потрапити в організм і до зачаття. Буває таке, що вона себе ніяк не проявляє. Жінка може не підозрювати про наявність патології. Також існує й така проблема, як неправильний забір матеріалу для дослідження.

Звідки з’являється кишкова паличка в сечі:

  1. Погана інтимна гігієна, наприклад, при підмиванні від анального отвору до піхви;
  2. Анального-вагінальний статевий контакт;
  3. Регулярне носіння трусиків-стрінгів;
  4. Інтенсивний ріст матки.

Кишкова паличка, обнаруженнаяв мазку при вагітності

Якщо порушилася природна мікрофлора піхви, значить, у кишечнику теж присутні патологічні зміни. Тому завжди комплексне лікування. Варто відзначити, що запалення, викликане патогенними мікроорганізмами, супроводжується рясними піхвовими виділеннями з неприємним запахом, свербінням і палінням зовнішніх статевих органів, а також хворобливістю при статевої близькості.

Кишкова паличка у бакпосева з цервікального каналу при вагітності

Бактеріальний посів дозволяє виявити культуру збудника запалення, тобто точно його ідентифікувати. З допомогою цього аналізу в цервікальному каналі виявляють кишкову паличку, клебсиеллу, ентеробактерії, грибки та ін

Бактеріальне дослідження не є першорядним, тобто йому передує стандартний мазок на стерильність, який показує концентрацію лейкоцитів. Якщо останніх досить багато в зоні шийки матки, тоді необхідний бакпосів.

Причиною підвищення концентрації лейкоцитів є запальні захворювання в органах малого тазу: аднексит, энлометрит, цервіцит та ін.

Спровокувати запалення можуть інфекції, що передаються статевим шляхом. Їх теж можна виявити за цією технологією збору матеріалу, але лабораторна діагностика відрізняється.

Як беруть аналіз сечі і мазка на кишкову паличку?

Бактеріологічний посів

В ході забору матеріалу із цервікального каналу в нього вводять зонд на ? 1 ? см вглиб. Процедура ніяк не відбивається на перебігу вагітності, так як шийка матки досить довга.

Спеціальної підготовки до проведення аналізу на кишкові палички не потрібно. Рекомендується мінімум за 2 тижні до дати дослідження припинити прийом антибіотиків місцевої та системної дії. Також не можна спринцюватися. Перед самим аналізом рекомендується не мочитися. Результати, як правило, стають відомими через 2-3 дні.

Аналіз сечі

Рекомендується збирати урину спеціальні стерильні ємності, які продаються в будь-якій аптеці. Збирають матеріал вранці, відразу після пробудження. Здати його потрібно не пізніше, ніж через 2 години після збору. Перед процедурою ретельно підмиваються, піхву краще закрити спеціальним тампоном. Баночку для аналізу відкривають перед самим збором. Для аналізу потрібна середня порція сечі. Під час процедури пальці не повинні торкатися верхнього краю банки.

Норма кишкової палички в сечі і лікування при вагітності

В нормі показники не перевищують 105 паличок в 1 мл урини. При цьому не завжди підвищення її концентрації вказує на патологію, адже причини можуть ховатися в банальному неправильному збиранні матеріалу для дослідження.

Якщо є симптоми, що вказують на запальний процес, то норма знижується до 104 паличок в 1 мл Одночасно враховують і концентрацію лейкоцитів.

Наприклад, при загостренні циститу, підвищення температури та наявності інших симптомів кількість паличок – не менше 102.

Що стосується лікування, то багато жінок відмовляються від терапії або ж дуже її бояться. Це обумовлено тим, що медикаментозні препарати можуть нашкодити малюкові, однак потрібно враховувати, що запущена інфекція є набагато небезпечніше і може призвести до його внутрішньоутробної загибелі. До того ж розроблено безліч препаратів, дозволених в мінімальних дозах у період гестації.

Лікар-гінеколог обов’язково зважить всі ризики. Відповідно, завжди береться самий безпечний препарат.

Позбутися від кишкової палички можна тільки за допомогою прийому антибіотиків. Це може бути амоксицилін, цефатоксим або пеніцилін. Також лікар може призначити фурагін, який дозволений на всьому терміні виношування, крім останніх 4 тижнів.

Коли кишкова паличка виявляється в цервікальному каналі при вагітності і спостерігаються симптоми запалення, варто негайно обстежитися у лікаря. Якщо аналізи підтвердили діагноз, може бути призначена місцева терапія. При легких формах проводять підмивання відварами, спринцювання, спеціальні вагінальні свічки. Іноді виникає необхідність в ультрафіолетовому опроміненні статевих органів. Для відновлення мікрофлори крім інших засобів застосовуються вітаміни, біойогурти.

Терапія зазвичай триває не більше 10 днів. Після прийому антибіотика знову потрібно здати сечу на аналіз, а через місяць – бакопсев. Якщо кишкова паличка все ще присутній в значній концентрації, призначають повторне лікування.

Після закінчення терапії потрібно зміцнювати організм. Рекомендується підтримуюча дієта і ряд оздоровчих заходів. Не рекомендується під час вагітності застосовувати сульфонамиды, фторхінолони, нітрофурани. Вони можуть спровокувати зростання білірубіну в крові, руйнування еритроцитів, пошкодження нервових волокон і їх закінчень і т. д. Однак якщо користь від них істотно перевищує ризик, то пити їх просто необхідно.

Щоб запобігти повторному зараженню, рекомендується здавати аналізи один раз в тиждень.

Залишити коментар