Звідки береться блювотний рефлекс?

Якщо ви читаєте цю статтю, то вас хоча б раз турбував блювотний рефлекс при чищенні зубів, відвідуванні стоматолога або отоларинголога, прийомах їжі в превышенном кількості. Людям з підвищеним блювотним рефлексом нерідко доводиться приймати специфічні ліки і дотримувати певну дієту, щоб деякі звичайні повсякденні дії не завершилися конфузом.

Так чому ж може виникнути таке розлад у дитини або дорослого? Як боротися з неприємними нападами, і захистити себе від них надалі?

Чому виникає цей неприємний рефлекс?

У нормі, блювотний рефлекс з’являється тоді, коли в організмі є потенційна токсична загроза.

Він є природнім фізіологічним процесом, покликаним захищати наші органи і кров від різних інтоксикацій. Він також покликаний ліквідувати з горла сторонні предмети, що дуже важливо для збереження життєздатності в окремо взятих ситуаціях.

Підвищення блювотного рефлексу дуже часто буває пов’язано з гіперчутливістю м’якого неба. Коли предмет стосується внутрішньої частини ротової порожнини, розташованої під верхньою щелепою, виникає мимовільний напад.

Будь адекватна людина соромиться цього фактора. Адже тільки уявіть собі: ви наносите візит терапевта або ЛОР-з приводу хворого горла, і при стандартному огляді, ваш сніданок виявляється на підлозі кабінету, якщо не на одязі самого лікаря.

Хіба подібна подія може принести радість і задоволення його винуватця? Звичайно, немає. Тому люди з подібними проблемами часто використовують місцеві анестетичні препарати, щоб забезпечити локальне зниження чутливості м’яких тканин порожнини рота.

Трапляється, що блювотний рефлекс провокує затяжною і інтенсивний кашель. Цей випадок є вагомим приводом для звернення до вузьконаправленому фахівця в області пульмонології. Але про все по порядку. Отже, звідки береться блювотний рефлекс у здорової людини, і як з ним можна боротися?

Якщо блювотний рефлекс виникає при чищенні зубів

Зазвичай блювотний рефлекс виникає при очищенні зубною щіткою мови, якщо людина проштовхує її глибоко до гландам. Напад виникає не так рідко, як хотілося б, і обумовлений він механічним впливом на рефлексогенну зону, якою в даному випадку є корінь язика. Реагувати таким же чином може і задня стінка глотки.

Примітно, що позиви можуть виникати не тільки на тлі механічного тиску на «чутливі» зони. Ви можете відчувати напади з-за неприйняття організмом пасти, порошку або інших агресивних очищувальних засобів для зубів.

Як можна позбутися від блювотного рефлексу під час чищення зубів? Щоб ефективно придушити його, вам слід зайнятися активним «приборканням» нападів.

Для цього вам знадобиться детально вивчити власні «блювотні зони». Візьміть зубну щітку і натисніть нею на корінець мови, а також задню або передню стінку глотки. Поспостерігайте, як ваш організм реагує на такі подразники.

Якщо ви станете регулярно впливати на чутливі зони, з часом виробиться звикання і блювотний рефлекс перестане постійно турбувати вас. Примітний той факт, що подібним чином тренуються професійні шпагоглотатели.

Як правильно придушити блювотний рефлекс:

 • Ви вже з’ясували, де знаходиться ваша персональна «блювотна зона». Тепер знову візьміть зубну щітку і приступайте до безпосередньої «тренуванні». Оптимально займатися цим перед сном, у пізній вечірній час;
 • Виконання вправ почніть з кінчика язика, поступово просуваючи довгастий предмет до найбільш чутливої зоні;
 • Спочатку це може спровокувати блювотний рефлекс, однак постарайтеся тримати себе в руках і почекайте, коли напад пройде;
 • Почніть робити масажні рухи щіткою з «пікової точки»;
 • Продовжуйте терти мову протягом 10 секунд, а потім вирушайте спати;
 • Повторювати виконання процедури необхідно кожен вечір. Коли ви відзначите зниження чутливості і пригнічення блювотного рефлексу, приступайте до наступного етапу тренувань;
 • Коли ви будете готові просунути щітку далі, протолкніте її на 6-12 мм від вихідної точки і почніть масажувати. Як тільки звикнете, просувайтеся ще далі;
 • Поступово ви пропрацюєте всі ділянки і доберетеся до самої чутливої точки на корінці мови. При цьому зовнішня поверхня щітки повинна буде стикатися з м’яким небом. Працюйте над нею до досягнення фіксованого результату.

Будьте наполегливі і наполегливі: такі тренування можуть зайняти у вас близько місяця. Після цього ви можете сміливо вирушати на прийом до ЛОР-у.

Але врахуйте, що вправи доведеться час від часу повторювати, в іншому випадку, чутливість повернеться і всі ваші зусилля зійдуть на «ні».

Позбутися від блювотного рефлексу можна за допомогою стандартних фізичних навантажень.

Для того, щоб швидко купірувати напад, слід в положенні сидячи або лежачи на спині різко підняти вгору прямі ноги витягнуті. При цьому важливо з силою напружити м’язи черевного преса і затриматися в такому положенні на декілька хвилин. Це нехитра дія допоможе вам позбутися неприємного симптому в «екстреному» порядку.

Намагайтеся постійно дихати носом, якщо ваші позиви не пов’язані з подразниками у вигляді різких чи неприємних запахів.

Дитина рве після їжі: що робити?

Трапляється, що блювотний рефлекс з’являється у малюків під час прийому їжі. Мова йде не про фізіологічних срыгиваниях немовляти в перші тижні та місяці життя. При виникненні блювотного рефлексу у дитини при прийомі їжі, справа може дійти і до самої блювоти, причому вона буде досить інтенсивною. Зазвичай невротична блювота, як її називають в клінічній практиці, проявляється у малюків в період введення прикорму.

Якщо дитина наполегливо відмовляється вживати тверді, «дорослі» продукти, а батьки намагаються зобов’язати його робити це насильно, у нього розвиваються подібні напади. Причому, якщо не звертати на це уваги і продовжувати діяти за власним розсудом, у малюка може сформуватися стійке відраза до їжі і одного її вигляду.

Однак якщо ви одержимі ідеєю скоріше відлучити дитину від грудей, чи, на вашу думку, для цього настав слушний час, постарайтеся діяти м’яко і обережно.

 • Ні в якому разі не «пихайте» у дитини їжу насильно, особливо якщо апетит у нього відсутня в даний момент;
 • Дотримуйтеся принципу дробового харчування – не перегодовуйте малюка і давайте йому їжу малими порціями;
 • Якщо дитина страждає зниженням апетиту, спробуйте практикувати тривалі прогулянки і рухливі ігри на свіжому повітрі;
 • Поважайте смакові вподобання вашого малюка. Вам би сподобалося, якби вас наполегливо годували їжею, яка викликає у вас почуття відрази? Вашій дитині це також не подобається. До того ж, при постійних насильницьких діях з вашого боку, у нього може зникнути до вас всяке довіру. Не турбуйтеся, якщо дитина відмовляється від корисної, з вашої точки зору, їжі. Те, що було нелюбом вчора, може сподобатися завтра – у дітей дуже часто змінюються «гастрономічні пристрасті»;
 • Не відволікайте малюка під час прийому їжі розмовами та іграми. Сконцентруйте увагу на трапезі;
 • Не використовуйте підсолоджувачі і смакові добавки, щоб досягти «успіху». Так у вашого малюка може розвинутися нездорову пристрасть до солодкого, солоного, пряного і т. д.;
 • Якщо дитина веде себе «погано» при годуванні (тобто лізе в тарілку руками, розкидає їжу), не лайте його. Він пізнає світ, і ваша агресія може виховати в ньому страх перед годуванням.

При серйозної стурбованості неврологічної блюванням слід терміново відвідати лікаря.

Блювота при кашлі у дорослого

Випадки кашлю з блювотним рефлексом у дорослого менш поширені, ніж подібні явища у дітей. Однак вони мають місце, і пов’язані все з тим же роздратуванням чутливих зон горла.

Зазвичай це відбувається при хронічному бронхіті або пневмонії. Обидва захворювання вимагають адекватного медикаментозного лікування, а тому вам слід терміново звернутися до лікаря, якщо ви спостерігаєте у себе такі симптоми.

Якщо ваш стан, або стан вашої дитини всерйоз турбує вас, не відкладайте візит до лікаря в довгий ящик.

Пам’ятайте про те, що тільки кваліфікований фахівець в переважній більшості випадків може визначити природу проблеми і ефективно усунути її. Будьте здорові!

Залишити коментар