Зола як добриво

Деревна зола давно вважається добривом для рослин, так як в ній є калій, фосфор і кальцій, але азоту дуже мало. Крім того, вона хороша ще тим, що містить і інші корисні речовини, а саме залізо і магній, марганець і мідь, а також сірку, цинк, молібден і бор. Всі ці мікроелементи та інші компоненти, які входять до складу золи легкодоступні рослинам.

Деревна зола, як добриво

Це такий вид добрива, який буде нести користь тривалий період часу, крім того, слід зазначити, що в цьому з’єднанні немає хлору. Найголовніше перевага такої підгодівлі полягає в тому, що всі елементи, якими вона збагачена, легко засвоюються культурами, вона приводить в дію всі бактерії, що фіксують азот.

Більшість садівників і городників помічають, що дія золи залежить від численних факторів, перш за все, це стосується того дерева, після якого утворилася зола. Наприклад, якщо це хвоя, то добриво буде містити багато фосфору, якщо це листяні дерева, тоді в золі буде багато кальцію.

Після згоряння трав’янистих рослин, у тому числі і гілок винограду, утворюється попіл з великою кількістю калію. Торф’яної попіл збагачений вапном, калію мало, але іноді залишається велика кількість заліза, тому таке добриво буде корисно для фруктових дерев.

Але найбільш цінна і необхідна для рослин – це деревна зола, що утворюється після згоряння березових дров. Крім того, попіл після топінамбура і соняшнику також є цінним, але рослини перед спалюванням слід добре просушити.

Як правильно використовувати золу

Щоб попередити гниль на плодах рослини, можна удобрювати грунт попелом після дуба, бука та інших твердих порід. Дерева люблять рідкі підгодівлі, цей корисний склад отримують з ферментованого гною або посліду, куди перед використанням розчину додають грубну золу. Таке добриво слід вносити акуратно, відступивши максимум 1,5 метра від стовпа і попередньо перед використанням розмішати водою.

Найкраще обробляти землю попелом разом з компостом і торфом, що стосується азотних мінеральних добрив, гною і пташиного суперфосфатів, то їх використання призводить до втрати певної кількості азоту. Найчастіше, садівники і городники використовують рідку підгодівлю, приготовану з гною, перепрілого гною і деревної золи, а також з додаванням мікродобрив. Весь склад заливають водою, дотримуючись пропорції 1:2 і залишають настоюватися 8 днів, при цьому його перемішують кожен день і додають рідини. Таке добриво підходить для обробки кореневої системи рослин.

Вносити деревний попіл у грунт можна восени, ранньою весною або у літній період, якщо, наприклад, це важкий і глинистий грунт, то після обробки земля стане м’якою і рихлою. Така грунт здатна затримувати корисні речовини, що знаходяться в попелі, а ось піщана земля швидко залишається без них, тому що необхідні компоненти вимиваються водами. На такій землі фахівці рекомендують проводити обробки деревною золою перед тим, як вона буде перекопана, можна і влітку, ефективний результат буде видно через 3 роки.

Позитивні якості деревної золи

Завдяки такій підгодівлі підвищується урожай картоплі, більше накопичується крохмалю, цим добривом обробляють грунт під різні садові та городні культури. Крім того, деревна зола корисна і для квітів, якщо її укладати в лунку перед посадкою, наприклад, троянди або півоній, бородатих ірисів. Багато кімнатні рослини позитивно реагують на добавки деревної золи в грунт, в якості дренажу можна використовувати невеликі шматочки жаринок, що утворилися після згоряння дров. Відмінний метод, щоб захистити рослини від дощового черв’яка, який легко проникає в горщик через нижні отвори, якщо квіти виставляються в саду, наприклад.

Багато садівники і городники, всупереч всім правилам, використовують попіл в якості добрив, так як це дійсно якісний продукт, завдяки якому рослини пускають пишне цвітіння.

Рада! Для того, щоб гортензія придбала блакитний відтінок, удобрювати грунт слід золою після кам’яного вугілля.

Крім того, такий вид органіки використовують як профілактичний засіб від різних захворювань рослин і шкідників. Нею обробляють картопляні бульби в процесі посадки спеціальним розчином, змішуючи золу і господарське мило. Обприскуючи пагони цим рідким добривом, рослина захищають від появи попелиці і земляний блохи.

У випадку з земляний блохою розсаду слід обробляти пічної золою, якомога густіше, щоб зелені паростки не було видно, щоранку, протягом 4-х днів. Все це необхідно робити перед поливом, тому що вода змиє золу з листя рослин.

Крім всього цього, попіл допомагає прогнати мурах і слимаків, щоб видалити борошнисту росу, необхідно змішати попіл, рідке мило і обприскати рослини. Багато культури обробляють у профілактичних цілях, наприклад, картоплю від появи дротяників, капусту, щоб попередити появу кили. Також, від борошнистої роси обробляють агрус і смородину, насіння перед посадкою замочують у настої з золою. Предки використовували грубну золу, щоб захистити городи від хвоща.

Негативна сторона золи

Враховуючи те, що таке добриво наділяє грунт лугами, то деяким рослинам ця добавка не принесе користі, те ж саме стосується і торф’яної золи. Збирати попіл з каміна і печі слід тільки в металеве відро, тому що, навіть на другу добу він може зберігати жар.

Зберігання деревної золи

Якщо поблизу не буде вологи, то деревна зола може зберігатися тривалий час, перед цим сировину необхідно добре просіяти. Сировину укладають в сухому місці, щоб ємність добре закривалася, герметично, можна щільно закрити поліетиленовими пакетами.

Якщо волога потрапить в золу, то вона зменшить корисні властивості її, відповідно, знизитися кількість калію і мікроелементів. Тому, після згоряння дров, попіл, який вже охолов повністю, прибирають на зберігання і застосовують до того, як піде дощ. Щоб можна було зберігати попіл, як можна довше, його слід тримати подалі від води і строго в закритій ємності.

Коли спалюють сміття, багато кидають у вогонь і глянсові журнали, але фахівці стверджують, що так робити не можна. Все легко пояснюється тим, що глянсовий папір в процесі горіння виділяє отруйні токсини, як і офісні. Отруєння живих організмів відбувається тривалий час, для людей це шкоди печінки і сальним залозам.

Таку сировину зберігати і використовувати не можна, тому що отрута накопичується не тільки в ній, але і в грунті, а також в рослинах, які проходять обробку. Вагітним жінкам, навіть близько такого багаття стояти не можна і вдихати шкідливі речовини. Отруєння супроводжуються порушеннями обміну речовин, генетичними змінами, в результаті утворюються пухлини.

Деревна зола, як добриво для кімнатних рослин

Для обробки кімнатних квітів використовують різні засоби, яєчну шкаралупу, кава або чай, в тому числі і деревну золу, від торфу і гною. Така підгодівля утворюється в результаті неповного згоряння продукту, в якому міститься величезна кількість мікроелементів, що легко розчиняються у воді, саме такі речовини найкраще поглинаються кімнатними рослинами.

До складу такого добрива входять такі важливі і корисні компоненти, як кальцій, калій, фосфор, а також, магній і сірка, і багато інших елементів. Таке добриво для кімнатних квітів, повністю замінює калійні добавки, у яких, до всього іншого, є ще й шкідливий хлор. Деревна зола нейтралізує кислотний склад грунту, а калійні добрива, навпаки, підкислюють ще більше, що може привести не тільки до захворювань рослин, але і до їх загибелі.

У процесі приготування добрива, необхідно уважно стежити, щоб сторонні предмети і матеріали не залишалися на дровах, тому що продукт їх згоряння не буде корисним рослинам. Це ще один недолік попелу, який слід контролювати, в іншому, таке добриво є відмінним варіантом для підживлення кімнатних рослин.

Додатково про деревну золу можна дізнатися на відео

Залишити коментар