Жовтяниця: види та симптоми, методи лікування

Що таке механічна жовтяниця, що виникає у дорослих? Спрощено це захворювання можна назвати вірусним гепатитом. Синонімом патології є назва «хвороба Боткіна». Недуга характеризується ураженням печінки за її поганої роботи і порушенням функції жовчного міхура. В результаті відбувається інтоксикація організму, яка при відсутності медичних заходів призводить до ускладнень і незворотних наслідків в роботі внутрішніх органів.

Інкубаційний період жовтяниці залежить у дорослих від виду гепатиту: при типі А і В – від 7 до 50 днів; тип С – кілька місяців. Виняток – неонатальна жовтяниця.

Види захворювання

При підозрі на патологію необхідно провести диференціальну діагностику.

Існує кілька видів захворювання: паренхиматозное (печінковий), гемолитическое і обтураційна.

  1. Паренхіматозна характеризується тим, що гепатоцити не переробляють білірубін в жовч. Супроводжується сильним збільшенням печінки, забарвленням шкіри в жовтий колір. Підвидом паренхіматозної форми є холестатическое поразка (внутрішньопечінковий холестаз). Це порушення супроводжується сильним сверблячкою шкірних покривів, який з’являється набагато раніше, ніж пожовтіння шкіри;
  2. Гемолітична проявляється через порушення кровоносної системи. У дорослих вона частіше виникає при отруєнні, анемії, лімфомі, при загостренні ряду аутоімунних патологій. Її підвидом є неонатальна жовтяниця, або жовтяниця новонароджених. Це захворювання в більшості випадків не представляє небезпеки, але при тривалому підвищенні концентрації білірубіну може призвести до сильної анемії. Якщо жовтяниця затягнулася на період більше місяця, її називають кон’югаціонной;
  3. Обтураційна форма характеризується порушенням функції жовчного міхура. Зазвичай виникає при застої жовчі в протоках або каменях у самому міхурі. В результаті відбувається потрапляння білірубіну в кров. Цю форму ще називають підпечінкової.

Як передається жовтяниця: зараження у дорослих

При гепатиті А захворювання розвивається при вживанні зараженої їжі або води, тобто фекально-оральним шляхом. Цей тип може бути спровокований кишкові інфекції, коли вірус розмножується в клітинах печінки, а потім поширюється по іншим тканинам організму. Повторне зараження неможливо. Ускладнення можуть торкнутися нервову систему.

Вірус типу В передається переважно парентеральним шляхом. Захворювання в такому випадку характеризується повільним розвитком і досить тривалим перебігом, що може перерости в хронічну форму або цироз печінки.

Вірус типу С може передаватися тільки парентерально. Захворювання протікає аналогічно типу Ст. Патологія рідко має тяжкий перебіг, але практично завжди перетворюється в хронічну і може спровокувати цироз печінки.

Жовтяниця у дорослих може виникнути при попаданні вірусу через кров. Тобто заразитися можна при переливанні крові. Плід і дитина можуть бути інфіковані внутрішньоутробно і при пологах, відповідно. Вірус типу В і, рідше типу С, що передаються статевим шляхом.

Ознаки розвитку жовтяниці у дорослого

Симптоми захворювання в основному не залежать від його форми. Основна ознака – біль у правому підребер’ї, в зоні локалізації печінки. При пальпації відчувається збільшення органу в розмірах. Механічна жовтяниця, звичайно ж, супроводжується зміною кольору склер і шкірних покривів.

Сеча при цьому стає темною (схожа на міцний чай) і піниться, а кал, навпаки, стає майже білим. Також існує так звана помилкова жовтяниця, але вона не має нічого спільного з механічною, крім пожовтіння шкіри, так як спричинена надмірним вживанням в їжу каротиносодержащих продуктів.

Крім цього, існують і інші ознаки, які характерні багатьом іншим захворюваннями, наприклад, лихоманка і озноб. Внаслідок інтоксикації організму виникають головні болі.

Людина може втрачати у вазі, якщо виникають розлади травлення, знижується або повністю відсутній апетит. Коли причини ховаються у розвитку холециститу, то в період загострення спостерігаються сильні жовчні відрижки.

Діагностика

Дане захворювання потребує консультації спеціаліста. Тільки лікар зможе правильно діагностувати патологію, виявити причини її появи, вибрати метод лікування. Спочатку доктор проведе зовнішній огляд, вивчить анамнез і скарги пацієнта, призначить клінічне обстеження. Що стосується діагностичних процедур, то, як правило, це аналіз крові і сечі, УЗД печінки, жовчного міхура і жовчовивідних шляхів.

Іноді є необхідність біопсії печінки. Останнє дослідження дозволяє визначити ступінь ураження органу, від чого залежить подальша терапія.

Лікування різних видів жовтяниць у дорослих

Терапія призначається тільки лікарем. І тільки лікар може провести правильну диференціальну діагностику, встановити вид захворювання.

Не можна грунтуватися на народні методи лікування, оскільки наслідки можуть бути незворотними.

Лікування в основному залежить від того, що спровокувало хвороба Боткіна. Зазвичай механічна форма передбачає медикаментозну терапію.

Для цього призначають препарати, що сприяють руйнуванню надмірно великої кількості білірубіну в крові. В доповнення може бути призначено кілька сеансів фототерапії. Зруйнувати надлишок білірубіну допоможуть сонячні ванни. Варто відзначити, що чим швидше буде очищатися кров, тим швидше настане одужання.

Патологія може виникнути на тлі неправильного харчування, так що в комплекс лікування обов’язково входить його корекція, вводяться деякі обмеження. В даному випадку призначається спеціальна дієтична програма, яка передбачає вживання великої кількості нежирних молочних продуктів, нежирних сортів риби і м’яса, овочів (з грубою клітковиною і каротиносодержащие виключаються).

Під строгою забороною знаходяться смажені і гострі страви, при цьому їх не можна вживати як під час лікування, так і після нього.

Рекомендується вживати продукти у відварному, запеченому або сирому вигляді. В період лікування потрібно дотримуватися рекомендації фахівця, інакше підвищується ймовірність переходу захворювання в конъюгационную форму.

Лікування жовтяниці новонароджених, як правило, не потребує призначення медикаментів. Останні необхідні лише у важких ситуаціях. Найчастіше застосовується фототерапія.

Ця процедура проводиться за допомогою спеціальних ламп, світло від яких руйнує білірубін і останній виводиться з організму дуже швидко. Трапляється, що після однієї процедури через 12-36 годин симптоми жовтяниці зникають. Батькам треба частіше виносити дитину на сонці для прийняття сонячних ванн. Коли захворювання прогресує і розвинулася кон’югаціонной форма, проводять інфузійну терапію. Якщо у малюка справжня патологія, потрібне переливання крові. У цей час важливо зберігати природне вигодовування.

Профілактика розвитку патології

У першу чергу потрібно знизити ризик появи захворювань, що провокують жовтяницю.

Необхідно стежити за особистою гігієною, гігієною харчування, так як найчастіше вірус передається побутовим шляхом. Профілактика гепатиту С і Д вимагає дотримання правил безпеки під час статевої близькості. Вакцинацію від хвороби Боткіна не проводять, так як вона не є повноцінною патологією. Від гепатиту вона відрізняється тим, що є симптомом якого-небудь порушення в організмі. Механічна форма дуже поширена, тому що легко передається.

Коли інкубаційний період закінчиться і хвороба дасть про себе знати, треба негайно звернутися за медичною допомогою.

При своєчасному зверненні в більшості випадків захворювання успішно виліковується, виключенням є лише деякі види гепатитів.

Залишити коментар