Жовтяниця у дітей: причини, симптоми та ознаки, діагностика та лікування

Жовтяниця – це не повноцінне захворювання, а симптом такого. Такий стан свідчить про порушення роботи печінки або захворюваннях крові. Пожовтіння шкірних покривів і склер зумовлено надлишковою кількістю білірубіну в крові. У медицині жовтяниця не виділяється як самостійна патологія. Пожовтіння сприймається лікарями як небезпечний сигнал, що свідчить про порушення функції організму.

Особливості появи жовтяниць у дітей

Причиною зміни кольору шкірних покривів є жовтий пігмент – продукт розпаду гемоглобіну. У здоровому організмі білірубін виводиться через травний тракт разом з калом. Але при печінковій недостатності або непрохідності жовчовивідних шляхів він починає потроху накопичуватися в крові. Частково його надлишок виводиться за допомогою нирок, надаючи на них зайве навантаження, а також через шкіру, що проявляється в її жовтизни.

Жовтяничний синдром, як ми вже знаємо, виникає через порушення роботи печінки або жовчних шляхів. Вплинути на функціонування цієї системи може велика кількість причин.

При зверненні до лікаря він може запідозрити наступні форми патології:

  • Печінкова. Гепатоцити (клітини печінки) перестають перетворювати білірубін в жовч. Наприклад, таке відбувається при вірусному гепатиті;
  • Гемолітична. Причина її появи – захворювання крові. Існує таке поняття, як жовтяниця новонароджених дітей, що пов’язане з кровотворною функцією печінки. Цей стан не представляє небезпеки, але воно може проявитися і у дорослих. В останньому випадку гемолітична форма патології пов’язана з отруєнням, лімфомою, анеміями або аутоімунним захворюванням;
  • Обтураційна. Виникає внаслідок порушення функції жовчного міхура і застій в жовчних протоках, наприклад, останні можуть закупоритися вакуумній скупченням жовчі або каменями, що провокує надмірне надходження білірубіну в кров.

Симптоми, діагностика та лікування жовтяниці у дітей

Дана патологія має характерну клінічну картину, тому її досить просто діагностувати. Приміром, завжди присутній больовий синдром. Біль локалізується в правому підребер’ї, в зоні розташування печінки. Нерідко присутні і такі симптоми, як лихоманка, озноб, головний біль. Хворий починає втрачати у вазі, знижується апетит, спостерігаються диспептичні розлади.

Жовчна відрижка присутній при холециститі. Крім цього, присутні і загальні ознаки інтоксикації організму: нудота, блювота, м’язові болі і т. п.

Ознаки появи жовтяниці у дітей

Класичний прояв – характерний жовтуватий відтінок шкірних покривів, білків очей та слизових оболонок. Варто відзначити, що іноді зустрічається і так звана каротиновая або помилкова жовтяниця у дітей. Дане явище спричинене надмірною споживання каротину, який потрапляє в організм разом з їжею.

Щоб з’ясувати, каротиновая це жовтяниця або ж справжня, необхідно стежити за симптоматикою. В першу чергу потрібно звернути увагу не тільки на колір шкіри, але і на склери і слизові. Крім цього, справжнє захворювання супроводжується потемнінням сечі, а калові маси стають, навпаки, практично білими, тобто знебарвлюються.

Що робити, якщо дитина вже народилася з жовтяницею

У даному випадку має місце серйозне порушення. Зазвичай таке відбувається при несумісності резус-факторів матері і малюка. В результаті у останнього еритроцити руйнуються ще до народження. Це призводить до тяжкої анемії.

Така дитина може відставати в розвитку, бути глухим. У таких дітей часто спостерігається м’язова недостатність, не виключений і летальний результат.

Тривала жовтяниця: захворювання у місячної дитини

Жовтяничний синдром в нормі проходить до 2-3 тижні життя, але у частини здорових малюків пожовтіння шкіри і слизових може спостерігатися до 1-3 місяці життя. Як правило, це цілком природний стан для місячного малюка. Зазвичай його провокують медикаменти, які жінка отримувала при вагітності та пологах, речовини у грудному молоці, недоношеність, незрілість дитини, недостатня прибавка у вазі і ряд патологій.

Підвищення непрямого білірубіну до 200-250 мкмоль/л не представляє небезпеки для місячного малюка. Він не такий токсичний, як для новонародженої дитини, особливо, коли його стрімке зростання спостерігається в перші дні життя.

У ряді випадків може бути призначена фототерапія. Припиняти грудне вигодовування не потрібно. Можуть застосовувати препарати урсодезоксихолевої кислоти, що сприяють розрідженню жовчі і поліпшення відтоку такої. Якщо ж появи жовтяниць передувала серйозна патологія, зусилля спрямовують на усунення останньої.

Діагностика форми жовтяничного синдрому

Своєчасне звернення до лікаря дозволяє ефективно і швидко усунути захворювання і купірувати симптоми. У процесі діагностики необхідно провести загальний і біохімічний аналіз крові, дослідження на концентрацію білірубіну в організмі і дослідження функції печінки.

У ряді випадків потрібна біопсія печінки, яка дозволяє фахівцеві оцінити ступінь ураження органа і встановити природу захворювання.

Лікування жовтяниці

Метод усунення захворювання напряму залежить від причини його появи. Залежно від провокуючого фактора призначається медикаментозна терапія, спрямована на руйнування надмірно великої кількості білірубіну в крові. Іноді задіюється фототерапія, про яку згадувалося вище. Жовтяниця новонароджених не лікується медикаментами, як правило, воно проходить самостійно.

Дуже важливо дотримуватися дієти: харчування має бути легким, м’яким для жовчовидільної системи. Корисно давати малюкам молочні продукти, овочі, нежирну рибу і пісне м’ясо. Не рекомендується вживати плоди, що містять грубу клітковину.

Ускладнення жовтяниці

Якщо вчасно виявити захворювання і приступити до лікування, то зазвичай воно проходить без ускладнень. Дуже рідко, але трапляється, що патологія у новонароджених погіршує циркуляцію крові в тканинах організму, провокуючи розвиток гемолітичної анемії. У свою чергу остання може вплинути на розумовий розвиток малюка, особливо в разі, якщо він вже народився з нею.

Сам по собі не небезпечний синдром, але захворювання, яке його викликало, може суттєво погіршити стан здоров’я, приміром, вплинути на функцію жовчовидільної та інших систем організму.

Особливості білірубіну полягають у тому, що це своєрідний отрута, який у великій кількості створює інтоксикацію, отруюючи кров і негативно впливаючи на роботу нервової системи. Несвоєчасне або неправильне лікування захворювання новонародженого може призвести до порушення його розумового розвитку.

Профілактика

В даному випадку необхідно берегтися від захворювань, що провокують жовтяничний синдром. Простіше всього уникати таких, стежачи за особистою гігієною. Потрібно уважно стежити за процесом приготування їжі і обробки продуктів. Не дозволяти дитині контактувати з колючо-ріжучими предметами (скальпелі, бритви, голки, шприци).

Щеплення від жовтяниці (гепатиту) дітям

Сьогодні проводиться вакцинація від таких захворювань, як гепатит А і В – захворювань, що супроводжуються зміною кольору шкірних покривів. Гепатит А в основному передається побутовим шляхом і є кишково-вірусною інфекцією, яка не закінчується важкими ускладненнями. Гепатит В передається через кров і є небезпечним, оскільки може спровокувати цироз і рак печінки.

Щеплення від гепатиту А ставиться і дітям, і дорослим, зокрема тим, хто має захворювання печінки. Подібна міра абсолютно безпечна і не має побічних реакцій. Вакцинація проводиться двічі з інтервалом в півроку – рік. Приблизно через 10 днів після першої вакцинації в організмі виробляються антитіла. Така захист діє від 6 до 10 років.

Щеплення від гепатиту В робляться триразово з інтервалом в 1 місяць. Перша вакцинація дітей проводиться ще в пологовому будинку. Такий захід дозволяє захиститися від гепатиту В приблизно на 10 років, але у деяких людей формується довічний імунітет.

Дані щеплення мають рекомендаційний характер, але батьки зараз можуть відмовитися від застосування будь-яких вакцин.

Виходячи з вищесказаного можна підвести підсумок: вакцинація – це безальтернативний спосіб запобігання розвитку гепатитів А і В, які супроводжуються жовтяницею і рядом інших симптомів, а також становлять небезпеку для здоров’я (гепатит В). Нехай ваші діти будуть здоровими!

Залишити коментар