Жовтий стілець у дорослих людей – причини появи й способи лікування

Несподівана зміна кольору і характеру стільця як у дорослого, так і у дитини в більшості випадків викликає занепокоєння. Причому якщо в деяких ситуаціях змінена забарвлення може свідчити про вживання тих чи інших продуктів, то іноді вона також може вказувати на наявність в організмі певних захворювань.

Нерідко причиною стурбованості своїм здоров’ям у дорослих людей стає поява жовтого стільця. В даному випадку паніка не позбавлена сенсу, адже в деяких ситуаціях подібний симптом дійсно може вказувати на розвиток в організмі патологічних процесів.

Причини появи жовтих випорожнень

У більшості випадків поява жовтого відтінку калу відповідає білірубін. У нормі цей елемент сприяє виділенню стеркобіліна, який і надає людських випорожнень звичний червонувато-коричневий колір. Якщо в організмі виробляється недостатня кількість цієї речовини, фекалії втрачають свій колір, і може з’явитися неприємний жовтий відтінок.

При таких обставинах звичайно починають підозрювати захворювання печінки, такі як гепатит або цироз.

Однак при таких хворобах у більшості випадків кал набуває світло-жовтий відтінок, а через деякий час остаточно втрачає свій колір і стає білим або злегка сіруватим. Якщо ж у дорослої людини стілець яскраво-жовтого відтінку, найімовірніше, мова йде про зовсім інших недугах.

Як правило, жовтий колір стільця у дорослої людини викликають наступні причини:

 • сама банальна й невинна причина – вживання в їжу великої кількості свіжого молока;
 • порушення процесу перетравлення вуглеводів або бродильна диспепсія;
 • недостатність підшлункової залози;
 • неякісне перетравлення їжі в товстому кишечнику.

Всі ці причини не пов’язані з важкими захворюваннями людського організму, але в деяких випадках потребують лікування під контролем лікаря-гастроентеролога. Якщо ж до незвичайного кольору випорожнень приєднується діарея, найімовірніше, можна говорити про наявність ротавірусної інфекції.

Крім цього, причиною рідкого жовтого стільця у дорослої людини можуть стати наступні чинники:

 • цукровий діабет та інші порушення роботи щитовидної залози;
 • гормональний збій у жінок, пов’язаний з настанням клімаксу, вагітності та іншими причинами;
 • розлад кишечника, викликане тривалим прийомом антибіотиків, чи інших лікарських препаратів;
 • сильне нервове напруження, важкий стрес, надмірне хвилювання, патологічна депресія та інші неврологічні проблеми;
 • також періодичний пронос жовтого кольору може виникати при наявності хронічних недуг органів травного тракту, наприклад, виразки шлунка, гастриту, панкреатиту і так далі. Якщо при цьому в організмі активно протікають процеси гниття і бродіння споживаної їжі, кал може придбати і жовто-зелений відтінок;
 • недолік жовчної солі в організмі;
 • реабілітаційний період після перенесеної операції на органах шлунково-кишкового тракту.

Всі перераховані вище причини можуть викликати зміну кольору стільця у дорослої від світло-жовтого до жовто-зеленого. Незважаючи на те що деякі з цих факторів не несуть особливої шкоди для організму, і випорожнення самостійно набувають звичний відтінок протягом декількох днів, у деяких випадках може знадобитися допомога фахівця.

Коли потрібно звертатися до лікаря для лікування жовтого стільця у дорослого?

Лікування жовтого кольору випорожнень безпосередньо залежить від того, з якої причини відбулася зміна їх відтінку. Безумовно, для початку слід відкоригувати свій раціон і на час повністю виключити з нього молоко і молочні продукти. Також, якщо є можливість, слід хоча б на кілька днів припинити прийом всіх лікарських препаратів, щоб подивитися, як на це відреагує стілець.

Якщо протягом тижня ситуація не змінюється, слід звернутися до лікаря для проведення детального обстеження.

Кваліфікований лікар запропонує вам здати необхідні аналізи і, виходячи з їх результатів, виявить справжню причину жовтого стільця у дорослого і призначить відповідне лікування.

Крім того, якщо яскраво-жовтий колір калу супроводжують безперервний рідкий стілець, підвищення температури тіла, нудота і блювота, загальна слабкість, нездужання і надмірна сонливість, необхідно звернутися за медичною допомогою негайно.

При наявності таких симптомів можна припустити розвиток в організмі інфекційного процесу, а також сильного запалення в кишечнику, шлунку або жовчному міхурі.

Всі ці стани можуть бути дуже небезпечні для людини, оскільки можуть спровокувати важкі ускладнення, аж до летального результату. Не ігноруйте сигнали, що подаються вашим організмом, якщо хочете зберегти життя і здоров’я.

Залишити коментар