Жовте тіло при вагітності: розміри, час появи і гіпофункція на ранніх термінах

Жовте тіло – це заліза, формована в активному яєчнику після кожної овуляції. Вона виробляє гормони, що забезпечують підготовку жіночого організму до вагітності, основним з яких є прогестерон.

Якщо розвивається гіпофункція (знижена активність) жовтого тіла, то це автоматично означає мимовільне припинення вагітності або неможливість її початку.

Як розвивається жовте тіло при вагітності

Така постановка питання є не зовсім повною, так як жовте тіло формується в активному яєчнику заново після кожної овуляції на місці дозрілого фолікула. Початкові тканини жовтого тіла утворюються з оболонки фолікула, з якого виходить дозріла яйцеклітина.

По суті, в оболонки подвійна функція – спочатку вона захищає созревающую яйцеклітину, а потім формує залозу, подає сигнал організму про необхідність готуватися до вагітності.

Потрібно буде жовте тіло далі, залежить від того, чи стала яйцеклітина ембріоном:

  • Якщо цього не сталося, то залоза продовжує вироблення прогестерону, але за 2-3 дні до закінчення менструального циклу її діяльність поступово припиняється. Гормональний фон йде на спад і починається менструація. Тканини залози змінюються на клітинному рівні, перетворюючись в сполучні. До цього часу в яєчнику зазвичай вже починає дозрівати нова яйцеклітина, а старе жовте тіло спочатку стає білим, потім зарубцьовується і зникає. Гіпофункція, якщо вона є, при цьому непомітна, але може бути виявлена за допомогою УЗД.
  • Якщо запліднена яйцеклітина, то жовте тіло продовжує викид прогестерону. Крім цього виробляються окситоцин, релаксин, андрогени, інгібін і естроген – всі вони «переводять» організм «стан вагітності» – нові яйцеклітини не дозрівають, місячні не починаються, поверхня матки стає рихлою і готова закріпити на собі сформувалася зиготу. Якщо в цей момент, на самих ранніх термінах починається гіпофункція, то зародок просто не зможе закріпитися й почати розвиватися далі.

Що показує УЗД по тижнях

Після ультразвукового дослідження на ранніх термінах, лікар може написати, що жовте тіло розвивається нормально, воно зменшено або збільшено, а також відзначити його відсутність. Хороші це новини, чи не зовсім, залежить від того, планується вагітність.

Також необхідно пам’ятати, що все відносно – якщо навіть жовте тіло має значні відхилення від середніх розмірів, то це все одно може бути нормою і не говорити про те, що почалася гіпофункція.

Відразу ж після виходу яйцеклітини з фолікула (другий тиждень після менструації), жовте тіло має розміри в діапазоні від 12 до 22 мм. Запліднення може произвойти в наступні 3-5 діб – це максимально можливий термін життєздатності яйцеклітини.

У цей період жовте тіло збільшується до 24-30 мм і стає максимально активним:

  • Якщо яйцеклітина гине, то вироблення прогестерону припиняється і жовте тіло починає деградувати – його розміри зменшуються до 7-17 мм, і тканини починають перебудову. Протягом 1-3 менструальних циклів тіло стає білим і зникає.
  • Якщо відбулося запліднення, то жовте тіло зберігає свої максимальні розміри і добре проглядається при УЗД. Воно функціонує на ранніх термінах вагітності (до дванадцяти тижнів), поки в матці не утворюється плацента і сама не почне вироблення прогестерону. Після цього жовте тіло мимоволі зникає.

Розміри залози від 31мм і більше, вказують на скупченні в ній рідини, або про утворення кісти. У переважній більшості випадків це не несе загрози здоров’ю, але рекомендовано постійне спостереження.

Чим небезпечна гіпофункція

Маленький розмір жовтого тіла вказує на недостатність постачання організму прогестероном, що означає неможливість його перебудови для виношування плоду. Це серйозне порушення роботи організму, що вимагає термінового лікарського втручання.

Гіпофункція викликає початок наступної менструації, навіть при заплідненої яйцеклітини, що провокує маткові скорочення і змив ембріона потоком крові.

Навіть якщо зачаття не відбувалося, гіпофункція може негативно впливати на регулярність менструального циклу і викликати збої в ендокринній та імунній системах.

Навіть якщо вагітність почалася, то гіпофункція може викликати неправильне формування плаценти, що вплине на подальшу вироблення прогестерону і значно збільшить ймовірність викидня навіть у другому триместрі вагітності.

Гіпофункція може бути наслідком неповної фази життя жовтого тіла, що також є однією з причин жіночого безпліддя. У таких випадках розвиток залози відбувається протягом 7-10 діб, після чого вона гине. Насичення організму прогестероном не відбувається і починають проявлятися всі перераховані відхилення.

Як лікуються гіпофункція і кіста жовтого тіла

Спір, що краще – народні методи лікування або застосування препаратів офіційної медицини (а також можливість хірургічного втручання), тут буде абсолютно недоречний. Гіпофункція залози передбачає недостатнє насичення організму гормонами – якщо вагітність треба зберегти зараз, то допоможе виключно прийом препаратів, що містять прогестерон.

У народній медицині немає таких відварів або інших засобів, які збільшать його зміст в 100 разів, як це буває при нормальній вагітності. Тому, якщо є підозра на гіпофункцію: нерегулярний менструальний цикл, раніше були викидні на ранніх термінах або порушення гормонального фону, то треба, не відкладаючи, відвідати гінеколога.

За результатами дослідження УЗД та інших аналізів лікар призначить необхідні препарати в правильному дозуванні або зробить висновок про необхідність іншого лікування. Треба пам’ятати, що гіпофункція небезпечна тільки своїм несвоєчасним виявленням – виявлена вчасно вона досить легко лікується.

Кіста, на відміну від гіпофункції, це збільшений розмір залози. Такий діагноз абсолютно не небезпечний – у переважній більшості випадків це доброякісне утворення, яке проявляється не тільки на ранніх термінах, але і може залишатися аж до закінчення вагітності.

Небезпеку може становити хіба що ймовірність розриву кісти, що потребує термінової операції на яєчнику. Можливість такого результату буде враховувати лікар, на підставі результатів УЗД-діагностики.

Профілактика гіпофункції

Статистика говорить про те, що гіпофункція часто виявляється тільки після невдалої вагітності – мало хто настільки ретельно планує зачаття дитини, що проводить планове комплексне обстеження. Якщо ж у наявності явні порушення гормонального фону, то ця його недостатність виявиться і буде призначено лікування.

Найкраща профілактика – це здоровий спосіб життя і регулярні обстеження, час для яких кожна жінка повинна знаходити раз на півроку-рік.

Це дозволить тримати організм в тонусі і виявляти будь-які відхилення від норми, які ще не проявляються в вигляді нерегулярного менструального циклу та інших тривожних симптомів.

Залишити коментар