Життєві цінності – які вони?

Вже в підлітковому періоді відбувається початкове осмислення життєвих цінностей, певних пріоритетів, якими людина на добровільній основі прагне підпорядкувати власне існування. Список життєвих цінностей формується у результаті помилок, випробувань, навколишніх умов, ідей, навіяних якими-небудь обставинами.

Якими бувають життєві цінності сучасної людини?

Слід засвоїти, що сформувавши якісь правила, людина підпорядковує їм і свої подальші устремління. Тому від списку існуючих правил багато в чому залежить, як будуть розвиватися відносини з людьми і будуватися кар’єра.

Якщо простежити за зміною етичних норм, можна помітити, що у сучасної молоді життєві цінності разюче відрізняються від пріоритетів старшого покоління.

Наприклад, такі якості, як самовідданість, патріотизм, почуття обов’язку поступово змінюються бажанням кар’єрного зростання, економічної стабільності, незалежності, свободи у вчинках і думках. Варто засуджувати молодь за разючі зміни в мисленні?

Зміна політичної обстановки не могло пройти непоміченим. В даний час формування особистості, а, отже, і устремлінь, проходить у відповідності з іншими принципами, в основі яких лежать товарно-грошові відносини.

Тим не менш, навіть якщо сфера пріоритетів лежить в області економічного успіху, для більшості людей як і раніше провідними є «вічні» життєві цінності:

 • родина;
 • любов;
 • свобода;
 • здоров’я;
 • успіх.

Природно, для кожної людини якісь пріоритети будуть стояти вище. Саме їх реалізація і стає основою, як в особистих відносинах, так і в кар’єрі. Наприклад, якщо людина найбільше дорожить власним здоров’ям, складно очікувати, що він буде віддавати весь час вирішення професійних завдань.

Кар’єрист часто не в змозі оцінити любов, так як для досягнення поставленої мети здатний переступити через будь-яке почуття. Людина, що віддає перевагу свободу, навряд чи стане зв’язувати себе сімейними відносинами, так як свої комфорт і незалежність оцінює вище обов’язків, що виникають при створенні сім’ї.

Можуть змінюватися життєві цінності людини?

Дійсно, можливо чи ні зміна пріоритетів під впливом навколишніх умов або внутрішнього переосмислення свого існування?

Був час, коли зміну системи життєвих цінностей людини вважалося зрадою по відношенню до власних ідеалів. Література знає чимало прикладів, коли внутрішні муки героя бувають викликані сумнівами в правильності устремлінь. Потрібно стратити себе, якщо основні життєві цінності стали здаватися помилковими?

Молоді подібні муки невластиві, що часом викликає негативне ставлення з боку батьків. Але яке право має старше покоління засуджувати моральність сучасної молоді?

У чому основа непостійності закладалася під чуйним керівництвом родичів. Крім того, жодна людина не здатна визначити пріоритети за власним бажанням. Система, що істотно впливає на характер, формується виключно під впливом зовнішніх умов.

Визначальне значення мають:

 • вчинки близьких людей, за якими підліток спостерігав з дитинства;
 • матеріальні умови;
 • можливість особистісного розвитку;
 • середовище, в якій відбувається зростання особистості;
 • наявність авторитетів і схильність до наслідування;
 • нездатність до самостійних рішень.

Це список можна продовжувати нескінченно. Протягом усього життя виникають фактори, здатні змінити погляд людини на речі і, тим самим, привести до зміни цінних раніше установок.

Наприклад, людина, яка постійно піклується про родичів, усвідомлює, що постійна опіка перешкоджає їх розвитку і вступає у протиріччя з власними інтересами. Кар’єрист чітко усвідомлює, що прагнення зайняти вищу становище у службовій ієрархії призводить до емоційної черствості. Волелюбний індивід починає відчувати тугу і душевну самотність.

Необхідно зрозуміти, що на якомусь етапі найважливіше стає перешкодою, своєрідним бар’єром, що обмежує можливості.

Як змінити життєво важливі пріоритети

Система не повинна бути незмінною, необхідно своєчасно вносити корективи, щоб зробити життя повноцінним і наповненим дійсно позитивними подіями.

Для цього достатньо уважно проаналізувати свої емоції:

 • Потрібно зрозуміти, що є найбільш дорогим на даний момент, які вчинки не призводять до відчуття провини і не залишають неприємних спогадів. При цьому слід розмістити цінності в порядку поступового спадання;
 • Це дозволить з’ясувати, що впливає на життя людини сьогодні, до чого він прагне, якій ідеї підпорядковує свою поведінку;
 • Після цього слід уявити, чого насправді хочеться досягти? Який список найбільш повно відображає мрії? Як і в минулий раз записати цінності бажано в порядку убування.
 • Залишається порівняти обидва списку і проаналізувати, які цінності роблять мрію недосяжною. Саме їх і варто змінити в першу чергу.

По-справжньому щаслива людина, у якого повністю співпадають верхні рядки обох списків. Можна сказати, що у своєму житті він досяг гармонії, розумно регулюючи бажання з можливостями і приклавши всі зусилля для досягнення результату.

Багато людей не знають, яким чином визначити свої життєві цінності. Для цього існує простий прийом. Потрібно чітко уявити, що жити залишилося всього пару місяців, і подумати, як би хотілося провести час, що залишився?

Ритм сучасного життя представляється надто стрімким, щоб віддаватися філософським роздумам. Однак варто зупинитися і задуматися, наскільки правильно проходять дні? Можливо, це стане приводом для переосмислення пріоритетів.

Залишити коментар