Жимолость їстівна: посадка, догляд та розмноження

Сьогодні у багатьох садах вирощується кучерява і садова жимолості, причому першу використовують для вертикального озеленення, а другу як джерело корисних плодів. Для всіх бажаючих пропонуємо ознайомитися з основними правилами по вирощуванню і догляду за їстівної жимолостю, а також дізнатися найбільш популярні сорти.

Посадка і пересадка

Садити цю рослину можна в будь теплу пору року, проте, найкращим періодом вважається рання весна до розпускання бруньок або пізня осінь. Ділянка, який ідеально підходить для висадки, повинен бути добре освітленим і захищеним від вітру. Посадка кожного куща жимолості їстівної здійснюється в ями, відстань між ними повинно бути більше метра. Розміри кожного посадкового місця повинні бути однаковими і дорівнювати 30 див.

Перед посадкою обов’язковим є внесення гною, суперфосфату, деревної золи і сульфату калію.

З’єднавши ці елементи з землею, необхідно на дні ями створити невеликий горбок, на який висаджується кущ, при цьому всі корені необхідно добре розправити. На завершення засипають яму землею і виливають відро води.

Пересадка є досить трудомістким процесом. Спочатку кущ обережно обкапывают, для того щоб визначити місця закінчення кореневища. Потім рослину викопують і переносять на нове, заздалегідь підготовлене місце. Після посадки ямка ретельно заливається водою.

Догляд та обрізка

Як і багато інші рослини, жимолость не вимагає ніяких складних маніпуляцій. Досить буде поливу, прополки, своєчасного внесення добрив, правильної обрізки та захисту від шкідників. Виконання всіх цих дій допоможе створити красивий і здоровий кущ, а також зібрати багатий урожай.

Додатково полегшує догляд за цим кущем те, що в перші кілька років після посадки достатньо всього лише полоти, поливати і видаляти бур’яни. Потреба у воді при погоді з помірними дощами обмежується 40 л за теплий сезон. При досить високій температурі полив повинен бути рясним, щоб згодом плоди не стали гірчити.

У перші роки вирощування не потребує підживлення, згодом органіку додають через рік. Підживлення рекомендується здійснювати тричі на рік: восени, перед розкриттям нирок і після збору врожаю. При нормальному зростанні нових пагонів з обрізанням можна не поспішати. Ідеальний час для цього осінь, коли жимолость вже отплодоносит.

Видаляти рекомендується сухі, зламані і нульові гілки, це необхідно зробити для того, щоб світло добре проникав крізь крону і листя. Старий кущ краще взагалі повністю обрізати, в такому випадку користь омолодження буде максимальною. Деякі фахівці для нормального формування правильного куща рекомендують прибрати відразу після пересадки всі пагони до довжини 7 см. і потім чекати нарощування нової зелені.

Плодоношення жимолості

Поява суцвіть і збір врожаю у червоній жимолості їстівної відбувається раніше порівняно з іншими рослинами.

Однією з особливостей цієї рослини є те, що після дозрівання плодів, а саме коли вони набули темно-синій колір, їх необхідно відразу зібрати, інакше вони опадуть і врожай буде втрачено.

Ідеальний спосіб зняти ягоди з куща – скинути їх з гілок на розтягнуту тканина, це додатково допоможе зібрати тільки стиглі плоди.

Важливо пам’ятати, що жимолость має дуже ніжні плоди, а значить, укладати і зберігати їх необхідно дуже обережно. Відразу після збору врожаю рекомендується провести літню підгодівлю куща. При цьому не можна забувати про поливі, обрізку пагонів, які порушують початкову форму, а також обробку від шкідників. Дотримання агротехніки дозволить уникнути багатьох проблем та зберегти здоров’я рослини.

Розмноження жимолості

Розмножувати цю рослину можна кількома способами.

Розглянемо кожен детальніше:

 • насінням. Цей спосіб досить простий, потрібно взяти кілька стиглих ягід і вийняти з них насіння. Для отримання садивного матеріалу їх необхідно добре просушити. Властивості зберігаються недовго, тому відразу після отримання можна сіяти в спеціальні контейнери, які повинні перебувати в теплому місці. Висаджувати у грунт можна тільки після того, як сходи обзаведуться мінімум трьома повноцінними листям. Грунт завжди повинна бути вологою. При такому способі розмноження перший урожай з’явиться не раніше, ніж через 3 роки;
 • здеревілими живцями. В середньому з одного дорослого куща можна отримати більше 100 шт. посадкового матеріалу. Довжина держака повинна бути не більше 16 див. Заготовляють їх до розпускання бруньок з найбільш міцних гілок. У грунт можна висаджувати відразу після відтавання ґрунту після зими. При розмноженні жимолості живцями їх поглиблюють всього на 10 див., головне, щоб зверху залишалося не менше двох повноцінних нирок. Їх обов’язково накривають плівкою до появи листочків. Це відбувається зазвичай протягом місяця;
 • зеленими живцями. Такий спосіб проводять влітку після дозрівання ягід. Розмір майбутніх зелених живців не повинен перевищувати довжини олівця. Всі маніпуляції з висаджування схожі з попереднім методом, однак, важливо, щоб земля була вологою завжди;
 • діленням куща. Цей спосіб використовують, якщо кущ досяг віку шести років. Його викопують ранньою весною і ділять на декілька частин. Зрізи дезінфікують і розсаджують на вибрані місця.

Користь і шкода жимолості їстівної

Корисні властивості обумовлені її складом. У плодах містяться органічні кислоти, цукру, провітамін А, вітаміни С, В1, В2, В9, мікроелементи і навіть пектини та дубильні речовини.

Розглянемо, які корисні властивості і протипоказання є у жимолості їстівної.

1. Підвищує шлункову секрецію і підсилює властивості шлункового соку.

 1. Дає гарний жовчогінний, сечогінний і загальнозміцнюючий ефекти.
 2. Використовувати її можна як жарознижувальний і полівітамінний засіб.
 3. Застосовують відвари з гілок, ними лікують водянку, нирки і підвищують апетит у хворих людей.
 4. Препарати на її основі використовують як болезаспокійливий.

Протипоказання у жимолості відсутні, винятком може бути лише індивідуальна алергія.

Єдине, що потрібно пам’ятати, вживаючи ці плоди, це те, що непомірне поїдання може принести шкоду, що полягає в зниженні тиску.

Сорти жимолості їстівної

Сьогодні завдяки селекционированию було виведено багато різноманітних видів, які можна вживати.

Пропонуємо ознайомитися з найбільш поширеними видами серед садівників:

 • «Німфа» – має великі ягоди синьо-блакитного кольору, кущ виростає високим і має овальну форму. Смак плодів кисло-солодкий;
 • «Морена» – подовжені плоди дозрівають з восковим нальотом. Ягоди досить великі на смак кисло-солодкі;
 • «Сластьона» – вважається досить новим сміттям, має ароматні ягоди не дуже великі, правильної форми;
 • «Шамиссо» – виростає кущем невеликого розміру, на ньому дозріває червона ягода, яка має кулясту форму;
 • «Ленінградський Велетень» – кущ не боїться морозів, плоди самі великі із всіх відомих;
 • «Шахін» – виростає кущем до 180 см., часто використовується для декоративного озеленення. Смак ягід кисло-солодкий, а самі вони подовженої форми.

Всі ці сорти дуже популярні і невибагливі у догляді.

Як видно з усього вищевикладеного, посадки, розмноження та догляд за їстівної жимолостю нескладні. При правильному використанні вона дуже швидко росте і радує гарними результатами.

Залишити коментар