Збільшений лімфовузол на шиї з однієї сторони – що робити?

Від несподіваного запалення лімфатичних вузлів не застрахований ніхто. Ці органи є невід’ємною частиною імунної системи людини, а їх поразка свідчить про те, що в організмі бушує інфекція. Що робити, якщо збільшений лімфовузол на шиї з однієї сторони? Найчастіше звинувачують у цьому простудні захворювання, але проблема може виявитися серйознішими.

Чим небезпечне збільшення лімфовузлів?

Коли на шиї у дорослого з одного боку розвивається запалення лімфатичних вузлів, не варто беззастережно списувати симптоми на звичайну застуду.

 

Розпухлі лімфовузли на шиї – це явна ознака лімфаденіту на фоні ускладненої інфекції. Але, коли вузли збільшуються тільки з одного боку, це можуть бути не тільки інфекційні хвороби. Одним з найстрашніших діагнозів у цьому випадку може виявитися злоякісна пухлина. Чи треба говорити, що наслідки такого роду уражень лімфатичної системи можуть бути плачевними!

Причини патологічного процесу

Характерну патологію зазвичай провокують простудні захворювання. При інфекціях верхніх дихальних шляхів періодичне збільшення шийних лімфовузлів відзначається досить часто. Більше того — майже кожна гостра респіраторна інфекція доповнюється набуханням вузликів в цьому місці. І чим сильніше запалення, тим помітніший цей симптом і тим менш приємною він дає про себе знати. Однак через якийсь час стан цих органів, як правило, повертається до норми.

Існують і інші фактори, що провокують подібне явище. Коли лімфовузол на шиї збільшено з одного боку, можна підозрювати такі хвороби і проблеми:

 • важкі грибкові та бактеріальні інфекції, вірусні ураження;
 • хвороби імунітету, ВІЛ-інфекція;
 • патології щитоподібної залози;
 • онкопатології;
 • наслідки подряпин тварин (кішок, щурів).

Варто також зазначити специфічні причини в залежності від локалізації в області шиї. Коли у дорослого збільшений лімфовузол за вухом, крім різних інфекційних уражень причина може полягати в карієсі та інших хворобах порожнини рота. Крім того, збільшений околоушный вузол може супроводжувати різні отити. Лімфовузли на цій ділянці набагато рідше запалюються при розвитку злоякісних новоутворень.

Якщо збільшений лімфовузол під щелепою ліворуч або праворуч, причина може критися в інфекціях дихальних шляхів та вушної раковини. Однак дуже часто подібне запалення виникає в результаті глибокого карієсу і хвороб ротової порожнини.

Як боротися із запаленням лімфатичних вузлів?

Повністю вилікувати запалення лімфовузлів можна тільки шляхом усунення першопричини. Це означає, що після відвідування таких фахівців, як інфекціоніст, хірург або онколог, доведеться почати відповідне лікування.

Однак перш ніж вдасться прибрати основоположний провокуючий фактор, можна вдатися до певних заходів, щоб зменшити запалення і больові відчуття. Тут на допомогу приходять домашні методи боротьби з збільшенням лімфатичних вузлів:

 • пити настоянку ехінацеї (10 крапель на 100 мл води) тричі на день, — це допомагає, зокрема, при збільшенні вузлів під час застуди;
 • може знадобитися іхтіолова мазь – втирайте засіб у запалену область;
 • компреси на основі камфорного масла допоможуть загальмувати запальний процес;
 • вживайте більше продуктів з високим вмістом вітаміну С;
 • щоб не провокувати запалення або не посилювати його, намагайтеся не користуватися косметикою і кремами в зоні ураження.

Варто зауважити, що застосування будь-якого домашнього методу варто спочатку обговорити з лікарем. Крім того, деякі засоби можуть викликати алергічну реакцію, тому враховуйте особливості свого організму в цілому і шкірних покривів зокрема.

Коли терміново звертатися за медичною допомогою?

Навіть якщо раптово з’явилося запалення не викликає у вас глобальних незручностей, в певних ситуаціях зволікати не можна. Лімфатичні вузли є бар’єром на шляху інфекцій, а значить, здоров’я нашого організму цілком залежить від їх стану. Якщо разом з запаленням «стражників» у вас з’явилися головні болі, підвищена температура, біль при ковтанні, ураження мигдаликів, збільшення щитовидки і болючість в області шиї, слід швидше звернутися до лікаря.

Відвідування лікаря не варто відкладати і в таких випадках:

 • якщо, крім шийних, у вас збільшені та інші вузли;
 • якщо ви впевнені, що причиною запалення не є простудне захворювання;
 • якщо вузол з одного боку сильно збільшений в порівнянні з іншою стороною;
 • якщо симптоми інфекції зникли, але лімфовузли залишаються запаленими 2 тижні і довше.

Такі непомітні з увазі органи, як лімфовузли, на справі відіграють найважливішу роль у функціонуванні людського організму. Це той випадок, коли навіть найменша запалення має насторожити. Вчасно почате адекватне лікування у фахівців допоможе не тільки повернути лімфовузли в нормальний стан, але й усунути причину їх збільшення.

Залишити коментар