Заходи боротьби з пирієм повзучим

Пирій представляє собою багаторічна рослина з сімейства трав’янистих. Це бур’яниста трава, яка росте практично скрізь: у саду, на городі, на поле, уздовж дороги. Частіше за інших зустрічається повзучий вид рослини. Свою назву він отримав через те, що його корені розростаються в грунті досить швидко і займають великі території.

Така трава вважається злісним бур’яном, який населяє городи і земельні ділянки. Викорінюється вона важко, коренева система довга і потужна.

Виділення, які вона утворює, гнітюче діють на родючість ґрунту, на зростання інших культур, позбавляє їх вологи, світла, перешкоджає нормальному зростанню.

Прості способи боротьби з повзучим бур’яном, які відмінно підходять до інших бур’янів, призводять до того, що він розростається ще більше. Бур’яни є живучими рослинами, навіть маленький обрізок кореня може дати життя іншому, і ланцюжок продовжиться. Звичайно, можна кожен раз навесні і восени копати город вилами, вибирати всі корінці, але простіше застосовувати заходи, при яких будуть враховуватися біологічні особливості цього бур’яну.

Особливості пирію

Бур’ян любить пухкі вологі ґрунти, де є багато гумусу, на них він відчуває себе добре і швидко розмножується, особливо в період осінніх дощів і вологої весни. У літній період, коли стоять засуха і спека, розмноження припиняється, поки знову не з’являться сприятливі для цього умови.

Корені знаходяться на глибині до 6 див. Якщо грунт ущільнена, то їх розвиток трохи зменшується, кореневища гинуть. Якщо грунт постійно буде перебувати в такому стані, то бур’ян перестане рости і поступово зникне. Але є й інші способи, як боротися з пирієм.

Заходи боротьби з шкідливим бур’яном – пирієм повзучим: ефективні способи

 1. Посів жита. Посів жита можна застосовувати в тих місцях, де бур’ян росте у великій
  кількості. Коли жито стане зеленою, її треба скосити і переорати ділянку, залишити на місяць відпочивати. Потім знову посіяти, проробити ті ж заходи кілька разів поспіль. Якщо проробляти такі процедури два роки поспіль, то грунт очиститься, стане родючим і пухкої;

Там, де є сорняковая трава, можна садити картоплю, сам картоплю на неї не впливає, проте, постійне розпушування та поливання надають несприятливий вплив, процес розмноження стає повільним, насіння перестають дозрівати.

Але якщо бур’ян з’явився на газоні, то такий метод боротьби не підходить. При наявності залисин на газоні, треба сіяти трав’яні культури так, щоб була хороша густота посадки. При цьому треба застосовувати посівний матеріал без домішки бур’янів.

Боротьба зі злісним пирієм на газоні може провадитись також через регулярне скошування. Він не любить короткий скіс, в цьому випадку корені стають тонкими і незабаром зникають з газону. Якщо його висота досягає 6 см, то газон відразу ж треба скошувати, як правило, процедура здійснюється щотижня.

 1. Посадка рослин, що пригнічують бур’ян. Такий спосіб вважається екологічним методом боротьби. Якщо він з’явився на клумбі з квітами, в групі багаторічників, можна посадити жоржини, у них товсті корені і великі квіти;
 2. Видалення сходів навесні. Сходи бур’янів з’являються набагато швидше інших багаторічних, бо вони більш зимостійкі. Навесні при появі сходів треба відразу їх видаляти, бо коріння з’являються лише через кілька місяців, потім прибирати набагато складніше;
 3. Удушення. Ділянка з шкідливим бур’яном добре зорюють дисковим знаряддям. Кореневища ретельно подрібнюють, закопують на глибині 30 см, тоді нирки не зможуть рости. Інший варіант – викладка рослинних залишків на дачі у великій кількості. Нижній шар заповнюється бадиллям і грубими стеблами, верхній тим, що помягче. Зверху засипається деревна зола і земля шаром 10 см;
 4. Мульчування. Боротьба з пирієм може вестися з допомогою мульчуючого матеріалу – картону. Для цього навесні на молоді пагони укладається картон, зверху насипається земля або торф. Можна використовувати чорну поліетиленову плівку або руберойд. Коріння підрізають плоскорізом, грядки обробляються розчином біопрепарату, у складі якого є бактерії, що харчуються залишками рослин. В результаті нестачі світла, кореневища почнуть гнити разом з картоном. Якщо ж деякі пагони прорвуться вгору, то їх треба обприскати оцтом. До осені злісний докучливий бур’ян зникне;
 5. Посів вівса. Овес сіється там, де росте бур’ян. Його можна змішувати з горохом, викою. Коріння вівса знищують кореневища, зелень збагачує грунт азотом, за рахунок чого поліпшується родючість;
 6. Використання хімічних речовин – застосування різних гербіцидів на основі гліфосату. Речовина містить амінокислоти гліцину, вони згубно впливають на бур’ян. Застосовують речовина, коли відзначається активне зростання, тобто рослина має більше трьох листочків. Гербіциди не є селективними, а тому їх треба застосовувати дуже обережно, щоб не завдати шкоди іншим культурним рослинам. На грядках з картоплею, буряком, виноградом, баштанними культурами треба використовувати протизлаковий гербіциди, наприклад, «Набу», «Тарга супер», «Фюзилад супер». Обприскувати можна за зростаючим грядках, при цьому висота смітної трави не повинна бути більше 20 див.

Як можна боротися з пирієм на городі, слушні поради:

 • регулярний скіс, раз у 7 днів;
 • посадка жоржин у великій кількості;
 • перекопування вилами, видалення кореневищ;
 • полив окропом;
 • мульчування і обприскування пагонів оцтом;
 • посів злакових сидератів – вівса, жита;
 • вкапывание дощок, шиферу на глибину 35 см, якщо бур’яниста трава повзе з сусідньої ділянки.

Як ще можна боротися з пирієм на своїй дачі, запитаєте ви. Є ще один цікавий спосіб.

Важливо знати, що бур’ян важко зростає з глибини, і цим можна скористатися. Треба зняти шар ґрунту 20 см, укласти зеленою масою вниз. Можна покласти ще один шар з бур’яном, зверху посипати землю, вийде грядка до 1,5 м у висоту. Зверху на ній можна посадити інші культури, наприклад, кукурудзу, квасолю, редиска, горох, соняшник, салат, їх пирій як раз не любить, він почне перегнивати всередині.

Корисні властивості бур’яну

У природі будь-яка рослина має свою цінність, і бур’ян не виняток, вона теж може приносити користь. Бур’ян використовується в народній медицині, особливо сік і кореневища. Коріння збирають восени або на початку весни, засушують, а літом з трави робиться корисний сік. Про корисні і лікувальні властивості бур’яну знали ще в стародавні часи. Кореневища збирали, сушили, робили з них борошно і пекли коржі, хліб.

У його складі є глициды, полісахариди, яблучна кислота, фруктоза, левулоза, вітамін С, каротин і ін

 • Відвари з кореневищ використовують як хороший сечогінний, потогінний, відхаркувальний засіб. Він допомагає вивести камені в жовчному міхурі, лікує хвороби печінки, шлунка, кишечника, легенів, цистит, ревматизм;
 • Свіжовичавлений сік підходить для лікування захворювань шкірного покриву, остеохондрозу, застуда, пневмонії, бронхіту;
 • Настій сприяє очищенню від токсинів, шлаків, нормалізує обмінні процеси всередині організму, в результаті коригується вага, шкіра стає більш чистою;
 • Ванни з ним допомагають при геморої, рахіті, діареї;
 • Надає благотворний вплив на систему травлення їжі у тварин, собак і кішок;
 • Їм харчується домашню худобу.

Запобіжні заходи

Ефективна боротьба з пирієм повзучим повинна полягати, насамперед, у тому, що не можна давати йому поширюватися далі. При прополці, вибрані коріння рослини не можна кидати в загальну купу, тому що навіть у висушеному стані вони можуть дати пагони, якщо потраплять у вологий грунт з потрібною температурою.

Щоб бур’ян не потрапив на ваш город, не можна завозити грунт з тих місць, де він росте. Обережно треба застосовувати погано перепрілий гній, у ньому можуть бути насіння і обрізання коренів з нирками. Якщо ж він потрапив на город, то прополювати його треба раз в 10 днів. Таким чином, пирій може приносити не тільки шкоду, але і користь, тому варто подумати, чи так необхідно від нього позбавлятися. Але якщо все ж вирішили позбутися від надокучливого бур’яну, існує багато різних агротехнічних методів, спрямованих на ефективну боротьбу з ним.

Це метод удушення, вибірка кореневищ, виснаження пригнічують культурами, хімічна обробка, прополка. Головне, запастися терпінням і зробити все правильно, тоді «погана» трава вас більше турбувати не буде.

Залишити коментар