Завдання та задачі на логіку для дошкільнят

Розвинуте логічне мислення є дуже важливим показником інтелекту зростаючого дитини.

Для того щоб зацікавити маленьких дітей завданнями, які допоможуть розвинути у них логіку, необхідно брати до уваги їхній вік, рівень розвитку мовленнєвих навичок та особливості темпераменту.

Приступаємо до навчання

Чим менший вік дітей, в якому ви починаєте заняття логікою, тим більше у них буде потреба в наочності. В ранньому віці (2-3 роки) багато діти ще не дуже добре володіють навичками зв’язного мовлення, не можуть пояснити і аргументувати хід своїх думок. До того ж сам спосіб їх мислення в цьому віці вимагає високого рівня наочності.

Тому використовувати на заняттях більше дидактичного матеріалу, вибирайте ті завдання і вправи на логіку, в яких використовуються картки лото, лічильні палички, макети геометричних фігур, мозаїка і пазли.

По мірі росту дитини і розвитку у нього логічного мислення, наочність буде мати все менше значення, та з часом потрібно підвищувати кількість тих вправ на логіку, вирішення яких шукається в «розумі», а аргументація вибудовується шляхом побудови словесно-логічних висновків. Добре розвинені навички пошуку рішень в «розумі» говорять про високий рівень розвитку логічного мислення у дітей.

Віковий період 2-4 роки

У цьому періоді дитина починає освоювати базові операції, необхідні для розвитку логіки, такі, як аналіз, порівняння і класифікація. Найнеобхіднішим на цьому етапі дидактичним матеріалом будуть картки дитячого лото (на картинках можуть бути зображені тварини, предмети побуту, геометричні фігури). Картки можна зробити, намалювати або роздрукувати самим.

Закінчи ланцюжок

Покладіть перед дитиною кілька картинок, що зображують предмети одного класу, наприклад, кілька добре знайомих йому тварин: собака, кішка, миша, лисиця. Поруч покладіть кілька карт з будь-якими іншими картинками, серед яких повинна бути одна карта, що зображає тварина. Запропонуйте дитині вибрати з другої групи карток, ту, яка, на його погляд, повинна доповнити перший ряд картинок. Попросіть його обгрунтувати свій висновок.

Цей тип завдання хороший своєю універсальністю, можна пропонувати дітям класифікувати предмети, зображені на картках за різними ознаками. Це можуть бути тварини, птахи, меблі, їжа і т. д. В процесі виконання цього завдання відмінно тренується і розвивається увага, а також необхідні для розвитку логіки навички: аналіз, порівняння, узагальнення, класифікація.

Хто був спочатку?

Для цього вправи необхідні картки лото із зображенням дитинчат ссавців – цуценятами, кошенятам, курчатами, каченятами і т. д. Покладіть перед дитиною картки лото із зображенням дорослих тварин. А потім запропонуйте йому з наявних карток з дитинчатами підібрати відповідні «батькам» карти. Поясніть дитині суть процесу з маленького дитинча (курчати, каченяти, цуценя) з часом виростає доросла курка, качка, собака.

Надалі ускладнюйте завдання, обігруючи протиставлення «спочатку – потім». Розгляньте уважно малюнки з добре відомої малюкові казки «Теремок». Потім виберете якусь одну картинку з цієї казки і обговоріть з дитиною послідовність дій – що сталося спочатку (тобто перед тим, що зображено на поточній сторінці), і що станеться потім.

Це завдання буде улюбленою у тих дітей, які люблять казки, так як побудова в них сюжетної лінії завжди передбачає наявність тимчасової категорії «спочатку – потім».

Ближче до 4 років необхідно вводити завдання, орієнтовані на розвиток словесно–логічного типу мислення. Потрібно створювати умови для розвитку у дітей вміння користуватися словесної аргументацією у процесі виконання завдань на логіку.

Для початку використовуйте найпростіші завдання, що дозволяють проводити аналіз предметів і явища.

Що в кого є?

Запропонуйте дитині самостійно сформувати набір ознак, притаманних тому чи іншому класу предметів:

Наприклад:

У квітки завжди є… (стебло, листок, пелюстки, корінь.)

У машини завжди є… (колеса, фари, двері, кузов.)

У лисиці завжди є… (голова, лапи, хвіст, вуса.)

У будинку завжди є… (двері, вікна, дах, стіни.)

Що зайве?

Необхідно знайти у ряді перерахованих предметів зайвий, причому бажано, щоб дитина міг обгрунтувати свою точку зору. Уточніть, за якою ознакою він відділив цей предмет чи поняття від групи інших, чому він зібрав інші предмети в окрему групу?

Ручка, олівець, фломастер, пензлик

Річка, озеро, пісок, калюжа

Лялька, стіл, петрушка, ведмедик

Зима, літо, осінь, негода

Жовтий, блакитний, фіолетовий, сумний

Кріп, петрушка, зелена цибуля, гарбуз

Бігати, стрибати, присідати, спати

Кислий, гіркий, солодкий, варений

Також вже можна пробувати вводити в завдання не тільки конкретні предмети, але й абстрактні явища, наприклад, відчуття, переживання, стан навколишнього середовища.

Віковий період 4-6 років

У цьому віці наочність навчання все більше втрачає свою актуальність, хоча не можна говорити про її повне витіснення. Тому бажано приділяти більше часу тренування розумових операцій, виконуваних в розумі. Намагайтеся на заняттях використовувати по максимуму завдання, спрямовані на опрацювання та побудова словесних міркувань.

Ранжування

У цьому віці велике значення набувають завдання на ранжирування як однорідних, так і різнорідних предметів.

Сутність ранжирування полягає у визначенні значимості предмета за будь-якою ознакою. Можна пояснити суть цього явища на наступному прикладі:

Муха – метелик – голуб – птах – страус. Поясніть йому, що ця ланцюжок проранжирована за такою ознакою, як розмір істоти, від самого маленького (муха) до найбільшого (страус).

Запропонуйте такі ланцюжки для самостійного ранжирування:

Насіння – вишня – горошина – гарбуз – мандарин

Сніжинка – бурулька – сніжок – сніговик – айсберг

Немовля – жінка – дівчинка – бабуся – дівчина

Ніготь – очей – палець – рука – нога

Бульбашка – бідон – пляшка – стакан – бочка

Бажано, щоб у дітей не виникало проблем з аргументацією під час виконання цього завдання. Завжди уточнюйте, за якою саме ознакою вони виробляють ранжування, чому обрали цей ознака, а не який-небудь інший.

Загальне – приватне

У цьому віці діти вже повинні добре розрізняти поняття «загальне» і «приватне», легко справлятися з вправами на цю тему.

Нехай дитина назве одним словом наступні предмети:

Мандарини, апельсини, яблука, груші – це… (фрукти)

Стілець, стіл, диван, табурет – це… (меблі)

Стакан, ложка, виделка, тарілка, ніж – це… (посуд)

Береза, дуб, каштан, липа, ялина – це… (дерева)

Вересень, січень, березень, грудень, травень – це… (місяці)

Якщо дитина добре справляється з такими завданнями, то для нього не складе праці та відділення конкретних, обчислюваних величин, від узагальнюючих величин, неисчисляемых. Іншими словами, він зможе легко відповісти на наступне запитання: «Чого більше: дубів або дерев, ягід або полуниці, жуків або комах?

Під час виконання завдань обов’язково уточнюйте у дітей, які моменти викликали у них труднощі. При необхідності повторіть завдання кілька разів.

Завдання для всіх

Самий хороший спосіб зберегти інтерес до занять логікою у дітей – це займатися разом, всією родиною. Завдання на тренування кмітливості та логіки, для дитини 5-7 років принесуть приємні хвилини не тільки дітям, але і їхнім батькам, надаючи їм можливість провести аналіз своїх логічних здібностей.

Більш того, іноді батьки стають свідками ситуацій, коли дитина шукає вирішення завдання на логіку швидко і без проблем, в той час як їм знадобилося час, щоб знайти правильне рішення.

Тренуйте логіку у дітей, тренуйтеся разом з ними і тоді заняття, настільки необхідні для інтелектуального розвитку ваших дітей, стануть приємними і корисними для всієї родини.

Пропонуємо батькам відео сюжет із завданнями для малюків на розвиток логічного мислення:

Залишити коментар