Защемлення сідничного нерва при вагітності

Одним з найбільших нервів у організмі людини фахівці називають сідничний. Його протяжність настільки велика, що найменші порушення можуть позначитися на стані ніг, так і на здоров’я спини.

Защемлення цього нерва в медицині називається «ішіас», і може статися як у дитини, так і літньої людини. Але тільки у вагітної жінки усунення даної проблеми має бути особливо делікатним, а подальше лікування – максимально безпечним. Що робити, якщо довелося зіткнутися з такою ситуацією?

Чому відбувається защемлення сідничного нерва

Лікарі сходяться на думці, що знайти точну передумову до виникнення даної проблеми не завжди вдається. Часом жінка починає скаржитися на характерні симптоми ішіасу, який виник немов «на порожньому місці», і протягом довгого часу не розуміти, що саме відбувається і чому спостерігається больовий синдром. Найчастіше, точну причину може визначити тільки лікар, який ознайомився з результатами обстежень, оскільки тільки на одному усному поясненні пацієнтки зробити висновки не можна.

Серед найбільш вірогідних факторів, що призводять до защемлення сідничного нерва (при вагітності і не тільки), значаться:

 • травми хребта;
 • високий рівень фізичного навантаження для непідготовленого організму;
 • переохолодження спини;
 • міжхребетні грижі;
 • остеохондроз;
 • поразка корінців попереково-крижової області;
 • цукровий діабет;
 • тромби і запальний процес в прилеглих тканинах;
 • інфекційні захворювання, пов’язані із запальним процесом в області хребта і тазу.

Крім цього, зі слів фахівців, защемлення може бути абсолютно ситуативної проблемою: жінка невдало повернулася, сіла, поставила ногу, нахилилася. Ніяких серйозних передумов, але істотний дискомфорт на найближчі кілька тижнів забезпечений.

 • Під час вагітності особливо вразливою стає зона крижів, де сідничний нерв починає роздвоєння, йдучи в праву та ліву ногу від стегна до самої ступні.

Так до причин, які можуть спровокувати ішіас, додається тиск збільшилася в розмірах матки, зрідка призводить і до зміщення (а після і виходу) хребетного диска (зношеного). Якщо у жінки багатоплідна вагітність, а також надлишок навколоплідних вод або навіть просто є зайва вага, ймовірність отримати ішіас в момент виношування малюка зростає в рази. В основному це відбувається, коли жінка перебуває на пізньому терміні – 3-ий триместр, ближче до пологів.

Симптоми защемлення сідничного нерва при вагітності

Як саме проявить себе ішіас в конкретному випадку, не можна сказати, поки не вдасться визначити причину, яка до нього привела. Незважаючи на те, що він переважно супроводжується больовим синдромом, у медичній практиці зафіксовано і перебіг хвороби без будь-яких відчуттів, внаслідок чого жінка може і не підозрювати, що у неї защемило нерв.

Переважно ж симптоматика наступна:

 • оніміння нижніх кінцівок (окремо чи обох зразу);
 • біль, що виходить з-під сідниць і віддає по задній поверхні ноги до коліна або до п’яти;
 • печіння, поколювання, простріл в області попереку або нижніх кінцівок;
 • складність при вставанні;
 • якщо довго сидіти на сідницях, з’являється тягучий біль.

У найскладнішій ситуації можна діагностувати проблеми з функціонуванням внутрішніх органів: здебільшого це стосується сечового міхура і кишечника, з’являються помилкові або занадто часті позиви до сечовипускання або дефекації. При цьому з самим процесом виникає утруднення. У рідкісних випадках доповнюється підвищенням температури.

Як вирішити проблему?

Щоб зрозуміти, що робити з защемлення сідничного нерва при вагітності, потрібно спочатку розібратися, чому це сталося, тому без візиту до лікаря не обійтися. На обстеження Вас може повинен направити хірург, і читати теж, швидше за все, буде саме він.

 • Якщо серед симптомів ішіасу під час вагітності значаться не тільки больові відчуття, але і проблеми з сечовипусканням, майже повна неможливість рухатися, підвищення температури тіла, жінка потребує термінової госпіталізації.

Лікування защемлення сідничного нерва при вагітності повинен призначити лікар, т. к. навіть найбезпечніше – вправи або масаж – можуть завдати шкоди не тільки жінці, але і дитині. В основному терапія передбачає зміну положення хребців, а також зміцнення прилеглих м’язів, але крім цього можуть бути призначені уколи з анестетиками, якщо больові відчуття дуже яскраво виражені. Більш безпечними будуть знеболюючі ректальні свічки або мазі, якими обробляють ділянку з локализировавшейся болем. Крім того, має сенс тримати цю зону в теплі.

Навіть у випадку, коли єдиний натяк на ішіас – рідкісний дискомфорт при русі, продовжувати терпіти те, що відбувається не варто. Обов’язково зверніться до лікаря для складання графіка лікування, адже під час вагітності Ви відповідальні не тільки за своє здоров’я, але і за малюка, якого носите.

Залишити коментар