Зарядка і вправи для очей по Аветисову, Жданову, Норбекову

Багато люди більшу частину свого часу проводять за комп’ютером, при цьому очі максимально напружені.

В результаті пересихає слизова оболонка, і з’являється відчуття втоми. Зарядка для очей допоможе зберегти зір.

Зарядка для очей

Існує кілька методик відновлення і збереження зору. Найбільш поширеними є курси за Норбекову, Аветисову, Жданову.

Роблячи зарядку для очей, можна зміцнити м’язи, завдяки яким працюють органи зору.

Офтальмологи рекомендують робити вправи відразу після пробудження або незадовго до сну.

Перші кілька днів потрібно робити вправи з 5 разів, поступово збільшуючи навантаження до 30 разів.

Рухи потрібно робити плавно, а між ними рекомендується кілька разів моргнути. Важливо пам’ятати, що зарядка для поліпшення зору проводиться без окулярів і контактних лінз.

Зарядка Аветисову

Доктор Аветисов Е. С. розробив методику для очей, практикуючи яку можна тренувати акомодацію. Такі вправи підходять не тільки в якості лікування для дорослих, але як профілактика для дітей. Виконуючи гімнастику, можна зняти втому і напруження очей. Крім того вправи є відмінною профілактикою короткозорості.

Комплекс вправ складається з трьох груп. Кожна з них спрямована на зміцнення різних м’язів. Щоб досягти позитивного результату від зарядки для очей, вправи повинні виконуватися з найбільшою амплітудою.

До першої групи відносяться вправи, що підвищують кровообіг біля очного яблука. Крім того, під час гімнастики для очей прискорюється циркуляцію внутрішньоочної рідини. Зарядка виконується сидячи.

Вправи 1 групи:

 • чергувати зажмурівання і відкривання очей по 3-4 секунди;
 • протягом 10-13 секунд швидко моргати, зробити перерву, повторити моргання;
 • масажувати круговими рухами очне яблуко через закрите повіку протягом 1 хвилини;
 • закрити очі, притискати очне яблуко, утримуючи пальці в такому положенні близько 3 секунд;
 • широко відкрити очі, притримуючи верхню повіку пальцем, намагатися закрити очей.

Вправи другої групи зміцнюють окорухові м’язи. При їх виконанні не рекомендується робити повороти головою.

Вправи 2 групи:

 • опускати погляд у підлогу, потім плавно піднімати до стелі;
 • погляд перекладається по горизонтальній площині, зліва направо і назад;
 • у повільному темпі переводити погляд з лівого нижнього кута в правий верхній, опустити вниз і підняти вліво вгору;
 • проводити поглядом кругові рухи за годинниковою стрілкою, потім – проти.

Вправи третьої групи тренують фокусування і акомодацію. При їх виконанні потрібно встати.

Вправи 3 групи:

 • погляд потрібно зафіксувати на 2-3 секунди на максимально віддаленій точці спереду. Вказівний палець руки розмістити 25-27 сантиметрах від особи, перевести на нього погляд на кілька секунд, після чого знову подивитися вдалину;
 • руку витягнути вперед, сфокусувавши на ній погляд. Через 3-4 секунди її потрібно згинати, наближаючи до лиця. Як тільки точка концентрації почне двоїтися, рух припинити і почати розгинати руку у вихідне положення;
 • повторити попередню вправу, для кожного ока окремо, закриваючи їх по черзі вільною рукою.

Перед виконанням наступної вправи потрібно одягнути окуляри або контактні лінзи, якщо ними користуєтеся. Щоб почати займатися, необхідно прикріпити на віконне скло невелику кольорову мітку. Вона повинна розташовуватися на рівні очей.

Сконцентрувавши погляд на своїй мітці, треба через кілька секунд перевести його в далечінь і зафіксувати на будь-якому віддаленому предметі на 2-3 секунди. Рухи очей з міткою робляться як для двох відразу, так і окремо. Перший час виконувати таку вправу потрібно 1-2 хвилини, поступово збільшуючи до 7-8 хвилин.

Даний комплекс вправ, з яких складається зарядка, носить профілактичний характер. При серйозних проблемах із зором і необхідності його відновлення краще займатися по Норбекову.

Зарядка для очей за методом М. Норбекова

Комплекс вправ для очей корисний при астигматизмі, далекозорості і короткозорості. Звичайно, вправи можна виконувати вдома, але перш бажано проконсультуватися з офтальмологом. Перед початком гімнастики для очей необхідно зайняти вихідне положення – сидячи. При цьому спина повинна рівною, плечі – розправлені.

Голову потрібно тримати прямо, а всі рухи виконувати очима. Опустити погляд максимально вниз, потім плавно піднімати вгору, наскільки це можливо.

Не рухаючи головою, опустити погляд вниз, піднімаючи його на собі. Відвести погляд максимально вліво, потім плавно перевести його праворуч і назад.

Відвести погляд вниз вліво, провести по діагоналі вправо вгору, опустити вниз і підняти вгору ліворуч. Потім повторити всі рухи в зворотному порядку. Під час виконання вправи для очей, вони повинні бути напружені, тому після двох циклів їх потрібно розслабити і швидко поморгати.

Вправа схоже на попереднє, тільки повороти потрібно робити закругленими, як знак нескінченності. Рухи робляться у обидві сторони, після чого потрібно поморгати.

Ця вправа особливо корисно при короткозорості і допомагає розвинути бічний зір. Погляд потрібно сконцентрувати на кінчику носа, після чого послабити м’язи очей, фіксуючи предмети, що знаходяться збоку.

Важливо: очі в цей час не повинні рухатися. Далі погляд потрібно сконцентрувати на переніссі і між бровами. Вправу повторити 5-7 разів для кожної точки.

Для розвитку бічного зору корисно робити таку вправу. Зафіксувати погляд на вказівних пальцях рук, які розташовані біля кінчика носа. Руки повільно розводити в сторони, сконцентрувавши увагу на пальцях, проте користуватися потрібно боковим зором і не рухати очима.

Не рухаючи головою, описати очима велике коло спочатку за годинниковою стрілкою, потім – проти. Розмір фігури повинен бути максимально великим, при цьому потрібно стежити, щоб кути були рівними і круглими. Рекомендується виконати цю вправу на свіжому повітрі, дивлячись на небо.

Після виконання останнього вправи бажано повторити дії при закритих очах. При такому варіанті робиться масаж кришталика очей. М.

Норбеков радить виконувати вправи в три етапи:

 • з відкритими очима;
 • із закритими очима;

Як зберегти зір?

У сучасному світі важко уявити собі людину, який не пов’язаний з комп’ютером.

Звичайно, плоскі монітори не дають таке навантаження на очі, як їх попередники, проте заходи безпеки потрібно дотримуватися, а саме:

 • відстань між монітором і очима не повинно бути менше 30 сантиметрів, при цьому верх екрану розташовуйте нижче рівня очей;
 • бажано користуватися зволожуючими краплями для очей;
 • якщо рекомендовані окуляри, то при роботі за комп’ютером їх застосування обов’язково;
 • кожні 60-90 хвилин потрібно робити перерву на 10-12 хвилин;
 • робити зарядку для очей, в яких використовуються стереограм.

Лікарі-офтальмологи рекомендують проводити за комп’ютером не більше 4 годин на добу, проте для багатьох це неможливо.

Зберегти зір можна, якщо виконувати рекомендації фахівців. Крім того, у приміщенні має бути правильне освітлення.

Залишити коментар