Запах старості, або Чому літні люди пахнуть?

Ще не так давно в бабусиній хаті пахло пирогами та млинцями, а тепер стоїть важкий, специфічний дух, що викликає незбориме бажання скоріше вийти на свіже повітря. Люди старіють, і їх тіло часто починає неприємно пахнути.

При цьому самі вони зазвичай цього амбре не відчувають. Чому так відбувається, чи варто звинувачувати у всьому відсутність належної гігієни та як позбавитися від запаху старості?

Що кажуть вчені?

До недавніх пір представники науки лише знизували плечима. Запах старості від тіла не вдавалося ні якимось чином виміряти, ні зрозуміти, ні усунути.

Не так давно значно просунулися в цьому напрямку японські дослідники. Їм вдалося виявити певний хімічний компонент, який отримав назву «2-нониналь». Його утворення пов’язане з деякими віковими змінами в обміні речовин. За припущенням науковців, є джерелом омега-7 ненасичені жирні кислоти, а точніше, продукти їх розпаду. Концентрація таких речовин з віком збільшується. На жаль, на сьогоднішній день науці невідомі кошти нівелювання цього запаху, крім звичайних парфумерних віддушок та особистої гігієни.

Однак грішити на одну лише хімію не варто. На жаль, до цих процесів приєднуються й інші фактори. Зокрема, проблеми гігієнічного характеру. На жаль, старі люди не дуже люблять митися, і не тільки з причини фізичної слабкості або страху впасти у ванній. Шкіра з віком стоншується і стає дуже сухою. Убога жирова змазка змивається милом, і з’являється неприємне, а іноді і хворобливе відчуття стягнутості. При частому миття шкіра лущиться, часто до цього приєднується так званий старечий свербіж, який викликає дуже сильне занепокоєння.

Крім того, велику частину часу літні люди проводять в закритих приміщеннях, в будинку рідше проводиться прибирання і провітрювання: старі люди бояться протягів. Це призводить до скупчення мертвих клітин шкіри, утворення грибка і цвілі. Рідше прати одяг, менш ретельно чистити зуби або те, що від них залишилося, що провокує захворювання на пародонтоз. У сукупності все це аж ніяк не озонирует повітря в приміщенні.

Гігієна літніх людей

З віком правила гігієни частково змінюються, більше того — вони стають ще більш суворими.

 • Приймати ванни старим людям не рекомендується, краще замінити їх душем.
 • Періодичність водних процедур залежить від часу року, віку та інших факторів, але дуже бажано приймати душ в середньому через день.
 • Гігієна статевих органів повинна бути щоденною. У випадку утруднення необхідно використовувати гігієнічні серветки з нейтральним запахом.
 • Мило краще замінити гелем, який потрібно вибирати за показником рН — він повинен бути нейтральним.
 • Мити з миючими засобами потрібно лише статеві органи і місця, де пролягають глибокі складки. Інше тіло досить просто обмивати теплою водою.
 • Не потрібно робити воду занадто гарячою.
 • Рушник має добре вбирати вологу, але не бути занадто грубим. Терти шкіру не потрібно. Досить її промокати, особливо в складках.
 • Якщо шкіра надмірно суха і після водних процедур стягується і лущиться, слід використовувати зволожуючі засоби. Вибирати можна з будь уходових косметики для чутливої шкіри.
 • В цілях безпеки на підлозі обов’язково повинен лежати гумовий килимок, а на випадок втрати рівноваги повинні бути передбачені поручні.
 • Якщо використовуються дезодоруючі засоби, необхідно переконатися, що їх аромат гармонійно поєднується з індивідуальним запахом шкіри. У деяких випадках комбінація може вийти із зворотним ефектом.
 • Обов’язкова щоденна зміна білизни. Воно повинно бути натуральним, з бавовняних тканин.

Відмова від жирного

Дослідження показали, що специфічний запах найбільше виділяють люди, що вживають переважно жирну, висококалорійну їжу. Може здатися дивним, але посилює амбре і велика кількість свіжих фруктів. Насправді нічого дивного немає.

Їжа у літньої людини перетравлюється не так жваво, як у молодому віці. Тому процеси гниття можуть починатися ще в шлунку і розноситися разом з поживними речовинами по всьому тілу. Отже, їжа з віком повинна складатися переважно з продуктів, які не належать до категорії швидкопсувних.

Бабусина шафа

Нерідко запах старості виділяють не стільки самі старики, скільки те, що їх оточує. Непровітрювані старі шафи з одягом, яку давно ніхто не носить, комори зі старим мотлохом, давні папери, залежане постільна білизна…

Чималу роль грають скупчення пилу, яка, як відомо, являє собою відлущити частинки ороговілої шкіри. Цей пил осідає не тільки на рівних поверхнях, звідки легко віддаляється вологою ганчіркою. Вона вбирається в портьєри, килими, покривала, скатертини, складки одягу і т. д.

Ніякі ароматизатори повітря не зможуть впоратися з цією проблемою — тільки генеральне прибирання, винос непотрібного мотлоху на звалище і ретельна гігієна. Вбити стійкий запах в шафі після його впорядкування допоможуть шкурки цитрусових, засушені квіти і трави, легкі східні пахощі.

І все ж…

Думка про те, що старість неприємно пахне, вірно лише частково. Більшою ж мірою воно є не більш ніж забобоном, заснованим на небажання обтяжувати себе присутністю людей, що потребують підтримки і допомоги.

У тій же Японії згадка про запах старості вважається образливим. При цьому на даному понятті дуже непогано наживаються фірми, які торгують спеціальними косметичними засобами, одягом, просоченої постачання живильними речовинами, і навіть жувальною гумкою, від використання якої шкіра нібито починає втрачати специфічний запах.

Насправді люди будь-якого віку при недостатньому догляді за собою і приміщенням, в якому вони живуть, пахнуть погано. Але тягар дискримінації за поганого запаху несуть виключно люди похилого віку. Тому, якщо у вас за плечима вже залишився півстолітній ювілей, не чекайте перших натяків оточуючих на ваші проблеми — приймайте адекватні заходи з гігієни свого тіла і особистого простору. Якщо ж це проблема ваших близьких родичів, поставтеся до неї як до розв’язуваної, не забуваючи про делікатність і такт. І про те, що молодість — це категорія тимчасова.

Залишити коментар