Запалився лімфовузол на шиї під щелепою: як лікувати?

Лімфатичні вузли — важливий елемент імунної системи. Це вузлові структури, розташовані в мережі дрібних судин, по яких тече рідина — лімфа. Лімфовузли містять захисні клітини – лімфоцити. Вони відповідають за вироблення антитіл і грають важливу роль в боротьбі з інфекціями і раком. Розглянемо ситуації, коли запалився лімфовузол під щелепою.

Чому запалюються лімфовузли?

Лімфатичні вузли являють собою кулясті утворення різних розмірів, розкидані по всьому тілу від шиї до паху. Діють вони як фільтри, очищаючи лімфу від токсинів і шкідливих речовин і перешкоджаючи їх засвоєння клітинами тканин організму.

При попаданні інфекції всередину лімфатичного вузла в ньому починають відтворюватися антитіла, що і викликає запалення. Це досить часте явище, особливо у дітей. Імунна система дитини ще слабка і, отже, організм більше піддається впливу бактерій або вірусів, тому і може запалитися лімфовузол, наприклад, під щелепою.

Збільшення лімфатичних вузлів може бути наслідком болю в горлі. Найчастіше це явище не представляє серйозної небезпеки і може супроводжуватися іншими симптомами, такими як висока температура або біль.

До основних причин, по яких можуть запалитися лімфатичні вузли під щелепою, відносяться:

  • Біль у горлі або, правильніше буде сказати, фарингіт, спричинений дією вірусів або бактерій.
  • Хронічний лімфаденіт, який розвивається внаслідок бактеріальної інфекції.
  • Хронічні ЛОР-захворювання бактеріальної природи.
  • Тонзиліт, тобто вірусна або бактеріальна інфекція однієї або обох піднебінних мигдаликів, що представляють собою лімфоїдні органи в горлі.
  • Флюс, що характеризується запаленням кишені десни. Причому чверть всіх випадків, коли болить лімфовузол на шиї зліва під щелепою, викликає запущений карієс множинного характеру.
  • Інфекції специфічного характеру, наприклад, паротит або свинка.

Не варто недооцінювати такі інфекційні захворювання, як мононуклеоз, який викликається вірусом герпесу і призводить до збільшення кількості білих кров’яних клітин в крові і токсоплазмозу. Як правило, хвороба передається людям від кішок через контакт з калом або при вживанні в їжу м’яса заражених тварин.

Ще більш тривожними є супроводжуються збільшенням лімфатичних вузлів на шиї та інших частинах тіла такі порушення в організмі, як лімфома і злоякісні пухлини. Вони беруть початок в лімфатичних вузлах і потім можуть поширитися на інші органи.

Які симптоми можуть проявитися?

Розглянемо докладніше, якими супроводжується симптомами запалення підщелепних лімфовузлів при тих чи інших умовах. Так, при тонзиліті спостерігається помітне збільшення лімфовузлів із швидким посиленням болю. Протягом 24-48 годин з’являються ознаки ригідності потиличних м’язів, що не дозволяє повертати голову вільно. Шкіра, що покриває вузол, стає червоною і гарячої, піднімається температура. Якщо інфекція не зупиняється, може розвинутися абсцес лімфатичних вузлів шиї.

Раннє прояв мононуклеозу схоже на тонзиліт з гострим болем у горлі і високої температури. Практично завжди хвороба супроводжується помітним набряканням лімфатичних вузлів під щелепою і в області шиї, надаючи їй вид бичачої. На відміну від звичайного тонзиліту, мононуклеоз завжди супроводжується серйозними змінами у складі крові. У хворого спостерігаються надмірна втома і м’язові болі.

Хвороба котячої подряпини — токсоплазмоз, на жаль, досить часто зустрічається інфекція, яка супроводжується значним збільшенням лімфовузлів в області щелепи і шиї, а іноді високою температурою і абсцесом. Деколи необхідно хірургічне втручання для видалення ураженого сайту.

При свинці відбувається одностороннє генералізоване ураження лімфовузлів. Наприклад, запалюються лімфовузли зліва під щелепою, на обличчі і шиї. Такий стан супроводжується високою температурою, утрудненим ковтанням і послабленням слуху.

Набряк злоякісного лімфатичного вузла, як правило, відбувається безболісно з однобічною локалізацією і не супроводжується підвищенням температури або іншими симптомами.

Запалення подчелюстного лімфовузла: що робити?

Що робити, якщо запалився лімфовузол під щелепою? Передусім, не потрібно панікувати, а слід негайно звернутися до лікаря. Найчастіше причина з’ясовується одразу, але іноді необхідно здати аналізи крові і пройти УЗД шиї. Насправді отоларингологам часто досить ретельної пальпації, щоб отримати повне уявлення про патологічну картину.

Слід пам’ятати, що лімфатичних вузлів після запалення необхідно деякий час (від кількох тижнів до місяців), щоб повернутися до нормального розміру. А от коли запалення викликає фіброз лімфатичної структури, пухлина може зберігатися протягом багатьох років без патологічного значення.

Як лікувати воспалившийся лімфовузол під щелепою? Оскільки лімфаденіт є наслідком захворювання, терапія буде залежати від основного діагнозу:

  • вірусні інфекції вимагають обробки противірусними препаратами;
  • при інфекціях бактеріальної природи лікування проводиться антибіотиками;
  • при кандидозі застосовуються протигрибкові засоби.

Тривалість лікування і дозування встановлюється лікарем та залежить від тяжкості захворювання. У разі підвищення температури тіла вище 38°применяютсяжаропонижающиепрепараты. При тонзиліті, крім антибактеріальної терапії, використовується місцеве лікування для полегшення стану запалених мигдаликів. Для лікування запалення лімфовузла під щелепою внаслідок карієсу слід звернутися до стоматолога.

Як бачите, ігнорувати запалення лімфовузлів не можна, оскільки воно може бути симптомом серйозного захворювання. Бережіть себе і будьте здорові!

Залишити коментар